Gryfińska policja informuje o sposobie postępowania społeczeństwa w sytuacji zagrożenia atakami terrorystycznymi


Groźba zamachu terrorystycznego to jedna z cech charakterystycznych dla dzisiejszych czasów. Coraz częściej pojawiają się sygnały, że również Polska nie jest wolna od tego typu zagrożeń.

Nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie nastąpi atak. Najskuteczniejszym sposobem obrony przed nim jest umiejętność właściwego zachowania się w przypadku zaistnienia realnego niebezpieczeństwa ataku terrorystycznego oraz współodpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i innych. Prawidłowe zachowanie się w takiej sytuacji jest niezwykle ważne dla przebiegu zdarzenia, jego skutków i działania policyjnych specjalistów.

Skuteczność działań ukierunkowanych na przeciwstawianie się atakom terroryzmu jest uzależniona od efektywności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju i gotowości społeczeństwa do wspierania tych działań oraz wzajemnego zaufania i odpowiedzialności za wspólne dobro.

Podstawową cecha terroryzmu jest to, że nie ma wyraźnych znaków ostrzegawczych o możliwości wystąpienia zamachu lub są one trudno dostrzegalne. Dlatego też trzeba zwracać uwagę na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu ( na zakupach, w podróży, podczas uczestnictwa w imprezach masowych lub uroczystościach religijnych i innych, gdzie przebywa duża liczba osób).

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nietypowe zachowania się osób, pozostawione bez opieki teczki, paczki, pakunki, torby, osoby wyglądające na obcokrajowców lub ubrane niewłaściwie do pory roku, nieznane samochody, szczególnie furgonetki, parkujące w pobliżu kościołów, synagog albo miejsc organizowania imprez masowych, ludzi pozostawiających podejrzane pakunki w koszach na śmieci, na chodniku, peronie kolejowym czy w innym miejscu publicznym, nieznajomych manipulujących przy instalacjach elektrycznych, gazowych, wodociągowych lub kanalizacyjnych.
Podejrzanych przedmiotów nie wolno dotykać, a o ich lokalizacji należy niezwłocznie powiadomić administratora obiektu oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo (policja, straż miejska, itp.).
Widząc ładunek wybuchowy i będąc w zasięgu jego rażenia nie wolno korzystać z telefonu komórkowego przy powiadamianiu wyspecjalizowanych służb, gdyż może to spowodować uruchomienie zapalnika bomby.

Trzeba również pamiętać o tym aby nie przyjmować od obcych osób żadnych pakunków oraz nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Pamiętajmy, że ciekawość może być niebezpieczna. Należy jak najszybciej oddalić się z miejsca zagrożonego wybuchem, po drodze informując inne osoby będące w strefie zagrożonej lub kierujące się w jej stronę. W przypadku włączenia parkingu dla pojazdów w strefę zagrożenia nie można na siłę „ratować" swojego samochodu – życie jest ważniejsze.

Nasza czujność i umiejętność zachowania się w sytuacji zagrożenia może pozwolić uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Źródło: KPP Gryfino, fot.: archiwum
Redakcja

9 Komentarze

 1. Bron dla wszystkich i jestem pewny ze zaden arab zadymy u nas nie zrobi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Norwegii nie Arab, a rodowity Norweg faszysta wymordowal 76 dzieci. Strzelal do nich jak do kaczek.Znam rodziny które stracily swoje dzieci. To co, strzelac do każdego Norwega?

   Usuń
 2. Wy debile nie pouczjcie ludzi nieroby co idą na emeryturę pouczja ludzi co zapierdalja do 75 llat

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie nieroby pasożyty społeczne smia pouczać ludzi kto tym regułom dał prawo do wypowiedzi kto i kiedy ma co robić

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze ich w naszym kraju nie ma a ja już sie ich boję,popieram mojego przedmówcę dla każdego broń palna odpowiednie przeszkolenie i możemy czuć sie w miarę bezpiecznie choć myśle że i tak nie do końca bo jak taki ciapaty będzie obłożony ładunkami wybuchowymi to i broń nie pomoże...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla was broń palna?
   Ludzie którzy dodają niektóre wpisy kipią z nienawiści do siebie!
   To jest dopiero terroryzm! a jeszcze wydać wam broń palną to się pozabijacie!

   Usuń
 5. Przywrócenie służby wojskowej i zrezygnowanie z otwartych granic dało by lepsze efekty niż wręczenie każdemu broni, której większość nie potrafiła by nawet odbezpieczyć... Prawda jest taka, że sami sobie jesteśmy winni godząc się na to na co pozwalał i pozwala rząd... Brawa, braaawa...

  OdpowiedzUsuń
 6. Przywrucenie agenciji towarzyskich to priorytet tam polskie I rosyjskie prostytutki zaruchaja tych arabskich eunuchow I sami popadaja

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak normalna kobieta moze brac slub z takimi brudasami polskie baby to tez patologia ze sie zenia z tymi brudasami smierdzi to bydlo na kilometr

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza