Kłopotów finansowych gminy Chojna ciąg dalszy, ponad 800 tys. zł zaległości w ZUS [video]


W trakcie trwania XVI Sesji Rady Miejskiej w Chojnie, radna Elżbieta Lach poruszyła sprawę nieopłaconych składek ZUS przez urząd gminy.

Radna Inicjatywy Samorządowej Elżbieta Lach w trakcie dyskusji toczonej wokół uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Chojna, zwróciła uwagę na zobowiązania finansowe gminy.

- Czy w zobowiązaniach ujęta jest zaległość do ZUS-u? - zapytała radna.

Odpowiedzi udzieliła jej Agnieszka Górska. Skarbnik gminy poinformowała, że na dzień 16 grudnia zobowiązania wymagalne gminy wynoszą ok. 3.700.000 zł. Nadmieniła, że w tej chwili, kwota nieopłaconego ZUS-u za samą oświatę wynosi ponad 800 tyś. zł. A.Górska poinformowała, że gmina będzie się starać aby zaległości zostały rozłożone na raty.


Kolejne pytanie w tej spawie zadał radny Radosław Stec. Zapytał on skarbnik o to, czy pracownicy oświatowi stracą na rozbiciu zaległych opłat na raty oraz w jaki sposób wpłynie to na ich prywatne konta.

- ZUS nie zwracał uwagi, że będzie to miało konsekwencje dla pracowników - odpowiedziała Agnieszka Górska.Głos w sprawie postanowił zabrać również burmistrz Adam Federowicz. Na zadane pytania odpowiedział mówiąc, że świadczenia ZUS są obowiązkowe a pracodawca ma za zadanie je odprowadzać, nie ważne czy zrobi to dzisiaj czy w przyszłości. Jego zdaniem nie istnieje żadne zagrożenie dla prywatnych kont pracowników.

Do dyskusji włączył się również radny Paweł Bucyk. - Rozumiem, że 800 tyś. zł dotyczy tylko oświaty czy mamy problem też z innymi organami? Jeśli przesuniemy zobowiązania finansowe to o ile one wzrosną? - zapytał radny Inicjatywy Samorządowej.

- Tak, tylko w oświacie. W Opiece Społecznej i Urzędzie Gminy składki zostały odprowadzone. - odpowiedziała Agnieszka Górska.
Redakcja

56 Komentarze

 1. widzisz i nie grzmisz!!! czekam na komisarza żeby zrobił porządek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No pięknie mamy nieodprowadzone składki za ZUS, zwrócicie uwagę na słowa p. Skarbnik, która mówi, że Gmina nie zapłaciła składek ZUS nawet za marzec a kwota długu to - 98 tys. Przecież to jest skandal. Ja nie wiem czy takie osoby nie powinny stanąć przed prokuratorem ?? Jaką czelność mają żeby prosić o rozłożenie na raty a sami bawią się w najlepsze kosztem społeczeństwa.
   Jest jeszcze jedna ciekawa kwestia z fragmentów sesji, otóż My, jako nauczyciele mamy niezapłacony ZUS na 800 tys. w tym marzec 98 tys. a Gmina będzie dotować w kwocie 140 tys. posadkę Burmistrza w ZGDO gdyż ten "twór" - od początku swojego istnienia miesięcznie generuje 300 tys. długu jak mówi p. Burmistrz. Do jasnej chol..... a co za głąby tam pracują z naszym ( całe szczęście ) byłym przewodniczącym, że licząc koszty obsługi od początku swojego istnienia generowali stratę.
   Burmistrz sam podkreślił, że nawet jak 100% ludzi zapłaci to i tak całe to ZGDO będzie na minusie.

   Zdrowych Spokojnych Świąt dla Wszystkich, oby nowy rok przyniósł nam zmianę „Władzy” w Chojnie bo tego już za wiele. Życzę tego wszystkim, którzy marzą o normalności w naszej „Biednej Gminie”.
   pzdr. Mieszkanka Chojny

   Usuń
  2. nasuwa sie pytanie ,kto wezmie w urzad tak zadluzona po uszy gmine ? potrzeba lat zeby ja oddluzyc ,zwolnic niepotrzebnych pracownikow malo wydajnych siedza kawe popijaja tel w rekach i fb przegladaja ,to kolezanka to kolega w gosci do jednen pani do drugiej i kawusia nastepna ,no tak czy sie stoi czy sie lezy 2,5 tys sie nalezy pomnozyc przez ilosc nieudacznikow etc etc...

   Usuń
  3. Za to pan zastępca wyluzowany, a może od rezygnacji z tego "luksusu" zacząć oszczędności!

   Usuń
  4. Święta prawda

   Usuń
 2. gdzie sa zwolennicy pana burmistrza? Ktos na niego glosowal czemu nie staja w jego obronie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co z innymi np. pani ksiegowa Górska powinna beknąć pierwsza za brak umiejętnej kontroli finansów.

   Usuń
  2. Człowieku, nie wiesz co piszesz. Skarbnik wykonuje tylko wolę radnych i burmistrza. Jeśli radni decydują o wydatkach, to Skarbnik może albo ją wykonać, albo pożegnać się z pracą. Jej zdanie i wiedza o finansach gminy nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

   Usuń
  3. Co ty piszesz za brednie skarbnik pierwsza powinna wylecieć na zbity pysk bo pozwoliła na takie rządy. Kto jak nie skarbnik ma kontrolować sytuację finansową gminy. Pierwsza powinna dostać kopa w dupe jest winna tej sytuacji.

   Usuń
 3. Po prostu wstyd im i nie mają nic do powiedzenia

  OdpowiedzUsuń
 4. Boże widzisz,słyszysz co ten nieudacznik robi a nie grzmisz ,dlaczego oświata ? Równie dobrze mógł zrobić to że swoimi pracownikami gminnymi ,ale w tej kwestii nie ma prawa czegoś takiego być! Przypomniała sobie pewien zakład pracy też tak z pracownikami postępowali ,pracownicy są w porządku wobec ZUS niech ścigają pracodawców ,a oan panie burmistrza dziwie się że jeszcze sprawuje oan swój urząd inaczej już wywieźli by pana na taczkach pełnych gnoju na to oan zasługuje ! Amen

  OdpowiedzUsuń
 5. Boże widzisz,słyszysz co ten nieudacznik robi a nie grzmisz ,dlaczego oświata ? Równie dobrze mógł zrobić to że swoimi pracownikami gminnymi ,ale w tej kwestii nie ma prawa czegoś takiego być! Przypomniała sobie pewien zakład pracy też tak z pracownikami postępowali ,pracownicy są w porządku wobec ZUS niech ścigają pracodawców ,a oan panie burmistrza dziwie się że jeszcze sprawuje oan swój urząd inaczej już wywieźli by pana na taczkach pełnych gnoju na to oan zasługuje ! Amen

  OdpowiedzUsuń
 6. Nikt nie jest w porządku wobec "ZUSU " w tej polsce

  OdpowiedzUsuń
 7. W oświacie to już nic nie ma!!! Bardzo współczuję dyrektorom szkół. To oni - chociaż nie są niczemu winni - muszą szukać oszczędności, muszą tłumaczyć pracownikom lub rodzicom dlaczego tego czy tamtego nie ma. A gdzie w tym wszystkim jest p. burmistrz? Trudno powiedzieć bo p. burmistrz nic nie musi.
  Bardzo przykre!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. ja pracuję w oświacie. Dlaczego nikt nam nie przekazał takich informacji. Czy dyrektorzy o tym wiedzą?

  OdpowiedzUsuń
 9. Powiem tak. ZUS nieopłacony, faktury nieopłacone... a co JEST zapłacone? Odpowiedź na to pytanie powie nam którędy i gdzie uciekają pieniądze z bogatej gminy. I do czyich kieszeni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno na czas jest przelew z poborami naszej władzy jak też ,,skromny" dodatek na święta...

   Usuń
 10. Czy w obecnej sytuacji pracownicy oświaty są ubezpieczeni ? Czy przysługują im bezpłatne świadczenia zdrowotne ?

  OdpowiedzUsuń
 11. a kto zdecydowała, ze ZUS nie został odprowadzony tylko w oświacie a nie w urzedzie czy w opiece społecznej. czym oświata sobie ,,zasłużyła"

  OdpowiedzUsuń
 12. dziwne, tyle zaległosci a nauczycielew chojnie dostalis bony po 100zł na zakupy swiąteczne. a zusy niezapałcone:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak?Nic mi o tym nie wiadomo.Może szkółek niedzielnych..

   Usuń
  2. Poważnie? Dostali raczej pisemka że im dodatki zabierają. Bony to mogli dostać w LO bo podlegają pod starostwo które problemów finansowych nie ma.

   Usuń
  3. w korczaku dostali. taki mi sie chwaliła kolezanka nauzyczielka

   Usuń
  4. W SP nie dostali ;)
   Jeżeli dostali to były to ich własne pieniądze, potrącane z pensji ;)

   Usuń
 13. Nie dostali bonow, nagrod, zajeli im tez fundusz socjalny.Napiecie rosnie

  OdpowiedzUsuń
 14. może w przyszłości pani skarbnik najpierw przestanie odprowadzać składki zusowskie dla siebie i pana burmistrza, skoro jego zdaniem to nie ma większego znaczenia, kiedy zostana przesłane na konto ZUS. Czy nauczycielskie związki zawodowe dalej zajmują się utrzymywaniem przyjaznych relacji z pracodawcą, czy może zaczęły dbać o interesy swoich członków. Bony wartości 100 zl dla członków ZNP to to w obecnej sytuacji kiepski dowcip.

  OdpowiedzUsuń
 15. A może dyrektor ASiIS lub tamtejsza księgowa powinni zająć stanowisko - przecież te "oświatowe" składki na ZUS przez tę jednostkę powinny być odprowadzane. Chyba, że się pomyliłam?!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomylilas sie. ASIIS dostaje kase z gminy na ZUS. Nie dostal wiec nie ma z czego placic, ot cala filozofia.

   Usuń
 16. tylko komisarz może pogonić tych złodziei! czekam z niecierpliwością

  OdpowiedzUsuń
 17. przedszkole też bony dostało. to jest źle czy nie jest źle. Nic nie rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak?Tylko w szkole na lotnisku nie dostali, czekaja tez na przyznane pozyczki z socjalu, ale do kiedy?nie wiadomo, bo pieniadze zajete.i cicho sza.

  OdpowiedzUsuń
 19. nie dostali? - to ciekawe, bo w każdej innej szkole bony rozdawał przedstawiciel (czytaj: pracownik danej szkoły)ZNP. Może na lotnisku w szkole nie ma związków?

  OdpowiedzUsuń
 20. Bony znp dostali, chodzi o te z socjalu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to przepraszam - źle zrozumiałam

   Usuń
 21. Burmistrz tak ciekawie, sensownie, rzeczowo i konkretnie odpowiada radnym, że Pan radca odleciał i zapadł w głęboki sen. Ale jak miał słuchać tego pie......."lenia" to wolał sobie drzemkę machnąć. Długu po uszy, ZUS nieopłacany, nauczyciele kasy nie mają, kasa pusta jakaś MASAKRA.

  OdpowiedzUsuń
 22. a to feler westchnął seler

  OdpowiedzUsuń
 23. dlaczego dla przedszkola zapłacono ZUS a innym placowkom oświatowym nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a skąd wiadomo, że przedszkole ma zapłacony zus????/

   Usuń
 24. Ciekawe jak zdanie ma Mrozu i czy jako przewodniczący wie co się dzieje?  OdpowiedzUsuń
 25. Czy ktoś z Panstwa wie gdzie podziały się miejskie ozdoby świąteczne ; choinka z placu przy ratuszu, przy fontannie okazałe oswietlenie, z bramy , słupów itd .

  OdpowiedzUsuń
 26. posłuchaj wypowiedzi Pani skarbnik to będziesz wiedział, ze ZUS przedszkole ma zapłacoce

  OdpowiedzUsuń
 27. Pani radna Lach zapytała pod publikę o zobowiązania wobec ZUS, o czym dowiedziała się od skarbniczki i burmistrza na wcześniejszych komisjach! Brawo pani radna zmieni pani swoimi pytaniami sytuacje gminy. Co pani chciała powiedzieć? O co zapytać? Czy powielanie ogólnie przekazywanych informacji ma na celu tylko promocje własnej osoby czy coś więcej? Czy w zwiazku z brakiem akceptacji dla oszczednosci w programie nsprawczym proponuje ta pani inne rozwiazania? Czy chce zamknąć szkoły? Czekam na odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze że zapytała taka jest rola radnych mają-muszą-powinni pytać i żądać odpowiedzi tak samo jak Burmistrz i jego trio towarzyszy pobierają pieniądze podatników. Nikt nie bronił pytać innym radnym a że się boją swojego Pana bo zaraz zmierzy ich wzrokiem to cicho siedzą i kiwają główkami i grzecznie podnoszą rączki. A mieszkańcy Gminy dzięki kilku radnym wiedzą i widzą jaka jest sytuacja Gminy.
   A może radni nie powinni pytać? Co tak by było wam wygodnie jak do tej pory hulaszcze rządy i swawole a mieszkańca gminy to ja pier..... Tak byście chcieli ??
   Przynajmniej mają odwagę pytać i grzeje mnie to czy jest to pod publikę czy nie ale dzięki temu wiem co się dzieje i oby więcej pytali, bo dzięki nim wiemy jaki rządzący zgotowali nam burdel.

   Usuń
  2. Gdybyś tak naprawdę chciał przeanalizować sytuację gminy to bys wiedział o brakach w budżecie i programie naprawczym.
   Reszta to bicie piany i wpisy na życzenie. Hujnia jest i to wiadome ale niech politykierzy nie budują na tym swego ja tylko niech biorą się za pracę

   Usuń
  3. Wybacz, ale nie masz racji. Gdyby nie niektórzy radni, to do dzisiaj żylibyśmy w błogej nieświadomości, co do opłakanych finansów naszej gminy. Raczej nie można czepiać się kilku radnych, bo oni wzięli się do pracy, ale gromadka poddanych radnych spolegliwie podnosi łapkę za każdą propozycją, chociażby najbardziej nieracjonalną, burmistrza.

   Usuń
 28. a ja dalej chcę wiedzieć dlaczego przedszkole ma zapłacone ZUS a szkoły nie. Czym się różnią. to oświata i to tez oświata

  OdpowiedzUsuń
 29. To jest ku...a dramat co oni Robią z naszą Gminą !!! Pani Księgowa pożal się Boże kto takiego bezmózga który nie potrafi szacować, liczyć daje na takie stanowisko !!! Takich kruczków jak nieopłacony Zus jest pewnie dużo więcej a Ta czarodziejka która trzyma w "ryzach" finanse gminy widać jak potrafi zarządzać że dziś dług goni dług !!! Gratulacje dla Pani Skarbnik że w poczuciu dobrze wykonanej pracy spokojnie spędza święta i może Pani być z siebie dumna bo naprawdę żadko która gmina tak ma poukładane finanse. Moja Propozycja jest taka żeby poszła Pani na staż np na ryneczek tam się operuję małymi kwotami np 1kg ziemniaków np 2,5 zł, koperek 1 zł, jajeczka 30 gr za sztukę. Piszę tak dlatego że widzę że dzieje się Pani krzywda w Gminie gdyż tam operuję się takimi kwotami, że trudno się doliczyć o co chodzi i stąd te długi a tak na ryneczku ziemniaczki, koperek, jajeczko zacznijmy od mniejszych kwot i schodek po schodku będziemy wchodzić na wyższe kwoty np jabłuszka 4,5 zł.

  OdpowiedzUsuń
 30. Skandalem jest, że za nieudolność Urzędników, Pana Burmistrza i pani skarbnik płacić muszą nauczyciele ze szkoły na lotnisku, która gospodaruje najlepiej swoim budżetem, ma wszystko dobrze zaplanowane i gospodaruje należycie, a jest obarczana skutkami nie podejmowania przez burmistrza decyzji modernizujących globalne wydatki. Ponoszą je także nauczyciele gimnazjum i pozostałych szkół. Brak wizji rozwoju gminy jest największą bolączką wszystkich mieszkańców Chojny. Obiecywanie przez burmistrza wszystkiego, bez sprawdzania możliwości, brak planowania, zawyżanie sztucznie planowanych dochodów przez kilka lat doprowadziło do tej sytuacji. Wieloletnia fikcja. Obwinianie o to oświaty jest nadużyciem. Nieudolność urzędników, z którą codziennie stykają się petenci, jest widoczna. Co robi z-ca i sekretarz, jeśli nie dyscyplinuje pracowników, a petent jest złem koniecznym. To nie jest urząd sprzyjający mieszkańcom. To skarbnik gminy przesyła finanse pozostałym jednostkom, także oświacie. Dlaczego skoro to urzędnicy nie dbali o dyscyplinę finansów publicznych nie ponoszą razem z pracownikami oświaty konsekwencji zaniedbań. To uzupełniamy ZUS w oświacie za marzec a od września nie odprowadzamy go po równo wszystkim pracownikom urzędu i pomocy społecznej także. Mniejszy dług ZUS pracowników oświaty i lojalne ponoszenie konsekwencji, jeśli już. Dlaczego tylko nauczyciele ponoszą konsekwencje urzędniczej nieudolności. Arogancja władzy to mało powiedziane. Bezczelność i arogancja skarbnika gminy wobec pracowników oświaty to fakt. Dziwią pytania, czy to odbije się na osobistych kontach pracowników. Oczywiście. W tym czasie nie mają wpływów na kontach i odpisy w danym roku będą niższe i emerytury też. Pracownicy nie będą wykazywani przez systemy opieki zdrowotnej jako ubezpieczone. Bo nie są w tym czasie. Skoro to nie problem jak mówi pani skarbnik, to czemu sobie ten ZUS w tym czasie odprowadza. Bo się boi, że do lekarza się nie dostanie z dzieckiem? A co z nauczycielskimi dziećmi? To świadome budowanie niechęci społecznej do oświaty, bo nie ma się pomysłu jak ją utrzymać. Gdzie obiecane szklane domy na lotnisku? W zamian tylko wyburzone najlepsze hangary, w których można było coś zorganizować. Współczuję pracownikom oświaty, którzy za ciężką pracę są karani tylko w tej gminie. Zabrano im ZUS, zabrano fundusz nagród, zagarnięto na dłuższe nieoddanie fundusz socjalny, odbiera się godność i niszczy szacunek społeczny. I robi to były nauczyciel. Dobrze, że już nim nie jest, bo przynosiłby im wstyd, a tak przynosi go urzędnikom samorządowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieopłacenie składek przez pracodawcę nie powoduje, że nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. W związku z tym niejesteśmy pozbawieni opieki medycznej. Inaczej jest w przypadku, gdy mimo że jesteśmy zatrudnieni pracodawca nie zgłosił tego faktu do ZUSu. Taka sytuacja niestety spowoduje, że niezarejestrowanemu pracownikowi zostanie odmówiona pomoc lekarska.(A nie sądzę by nauczyciele nie byli zgłoszeni. Do dnia kiedy będzie istnieć gmina jako pracodawca nauczycieli będą oni ubezpieczeni).
   Więc nie siej człowieku czarnej propagandy.

   A i jeszcze jedno każde dziecko w POLSCE jest objęte Ubezpieczeniem niezależnie czy rodzice są w systemie czy nie wystarczy, że mają dokument potwierdzający jego PESEL. Wiem bo tak miałem, jedno moje dziecko pracodawca zgłosił a drugiego nie, ja był wykazany jako zgłoszony i nie było problemu z udzieleniem mu porady i zabiegów chirurgicznych.

   Usuń
  2. święta prawda!

   Usuń
  3. Niestety prawdą jest, że osoba której składka jest nieopłacona w danym miesiącu, mimo zgłoszenia w ZUS, nie ma prawa do świadczeń lekarskich. Powyższe nie dotyczy oczywiście dzieci do lat 18. Osoba z nieopłaconą składką będzie w e-Wusiu widoczna jako nieuprawniona do świadczeń lekarskich.

   Usuń
 31. REDAKTORZE DLACZEGO NEWS O ZUS NIE JEST NA PIERWSZEJ STRONIE PORTALU ZAMIAST POCIĄGU KTÓRY ODJECHAŁ I NIE WRÓCI.

  To jest skandal co się wyprawia w naszej Gminie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Podbijemy temat. Dziękujemy za uwage.

  OdpowiedzUsuń
 33. Panie Redaktorze dlaczego artykuł został zdjęty z pierwszych stron. Mieszkańcy proszą o dodanie artykułu na pierwszą stronę Państwa portalu, w ostatnich dniach to kolejny burzliwy temat do dyskusji, dotyczący egzystencji naszej Gminy.

  OdpowiedzUsuń
 34. ZUS niezapłacony ale nie na 800 tys.zł ale na grubo ponad 1 milion złotych !!!

  OdpowiedzUsuń
 35. I dlatego trzeba było teraz sprzedać plac przy intermarche .

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza