W piątek ruszają Dni CedyniTrwają ostatnie przygotowania do największego wydarzenia kulturalnego w Gminie Cedynia – trzydniowych obchodów święta miasta. Cedyńskie Spotkania z Historią tak brzmi oficjalna cyklu imprez, związanych z upamiętnieniem 1044 rocznicy, zwycięskiej bitwy pierwszego historycznego władcy Polski - Mieszka I nad wojskami margrabiego Hodona – 24 czerwca 972r. oraz z narodzinami świętego Jana Chrzciciela. Tegoroczne święto ma tym większe znaczenie, gdyż wiąże się także z 1050 rocznicę Chrztu Polski.
Dni Cedyni mają formułę wielowątkową i odbywają się w różnych punktach Gminy, z uwzględnieniem różnych grup publiczności.

W cedyńskim amfiteatrze dobiegają końca prace remontowe. Wymieniono uszkodzone oraz pomalowano wszystkie ławki na widowni przed rozpoczynającymi się 24 czerwca koncertami.

W miejscu wykorzystywanym do kąpieli, przy ul. T. Kościuszki, wyremontowano skocznię do wody oraz wymieniono wszystkie deski pomostu. Za sprawą obfitych opadów deszczu, jakie miały miejsce w ubiegłym tygodniu, niecka basenu szybko napełniła się wodą. Sezon kąpielowy rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 31 sierpnia b.r

Góra Czcibora i jej otoczenie zostało przygotowane na przyjazd wojów wczesnośredniowiecznych. Piknik historyczny rozpocznie się już w piątek wieczorem i potrwa do niedzieli - 26 czerwca. Wykoszono stok, na którym w sobotę 25 czerwca o godz. 12.00 rozpocznie się Bieg do orła o puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Sam szczyt wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze rok temu. Zostały wycięte stare i poprzerastane topole. Dzięki temu Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą, majestatycznie góruje nad okolicą.

Ze specjalnie wysoko przyciętych pni topolowych zostały przygotowane przez pilarzy drewniane krzesełka z widokiem na polder cedyński. Już w sobotę z Góry Czcibora będą nadawać krótkofalowcy z Klubu SP1. Prace porządkowe wykonywali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Cedyni oraz Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Pomocy sprzętowej udzielił również pan Bogusław Wrzos z Cedyni.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza