Odznaczenia i integracja w chojeńskim Kole Sybiraków [foto]


Od 1990 roku w Chojnie funkcjonuje terenowe Koło Związku Sybiraków, które zasięgiem obejmuje pięć gmin naszego powiatu - Trzcińsko Zdrój, Moryń, Mieszkowice i Cedynię. W czwartek 14 lipca zostaliśmy zaproszeni na spotkanie integracyjne związku. 

Spotkanie odbyło się w Restauracji Piastowska, była to również okazja do wręczenia odznaczeń dla członków stowarzyszenia. Na spotkanie zostali zaproszenie również przedstawiciele lokalnego samorządu, wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie był burmistrz Trzcińska Zdroju Zbigniew Kitlas, sekretarz gminy Cedynia Ewa Pawłowska oraz radny Rady Powiatu w Gryfinie Paweł Sławiński.


Srebrną odznaką zostali odznaczeni Lech Karpowicz, Anna Lach, Antonina Ochal, Kazimierz Tulski i Alina Podbielska. Odznakę honorową otrzymał Jan Wójcik, prezes firmy Rolbud z Trzcińska Zdroju, który od wielu lat wspiera sybiraków.

Chojeńskie koło terenowe Związku Sybiraków powstało w 1990 roku, liczy ponad 60 członków. Pierwszym prezesem był Franciszek Dąbrowicz, kolejnymi Tadeusz Zazulak, Lech Karpowicz i Aniela Kikosicka. Obecnie władze koła tworzą Jerzy Kołaczyk (prezes) i Franciszka Seredyńska (sekretarz). W 1998 roku zakupiony został sztandar, sybiracy ufundowali również witraż świętego Rafała Kalinowskiego oraz tablicę pamiątkową w kościele pw. Świętej Trójcy w Chojnie. Koło współpracuje również ze Szkołą Podstawową nr 2 w Chojnie.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza