Apel Policji z Gryfina - bądźmy ostrożni podczas internetowych zakupów


Bądźmy ostrożni w trakcie internetowych zakupów. Gryfińscy policjanci otrzymują od mieszkańców powiatu zgłoszenia takich właśnie przestępstw. Funkcjonariusze przypominają jak uniknąć internetowego oszustwa i nie stać się jego ofiarą.

Oszustwa dokonywane za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży są jedną z najstarszych metod wyłudzania pieniędzy. Najczęściej oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną finansowo ofertę kupna różnych przedmiotów poprzez portale aukcyjne, ogłoszeniowe, sklepy internetowe, zakładając fikcyjne konta, czy też profile.

O tym jak łatwo wpaść w kłopoty przekonali się mieszkańcy powiatu gryfińskiego, którzy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa informują policjantów.

Schemat jest bardzo podobny: ofiara kontaktuje się z oszustem by kupić towar, a oszust chce otrzymać pieniądze przed realizacją zamówienia. Po wpłacie pieniędzy na wskazane konto, kontakt ze sprzedającym jest utrudniony, później najczęściej się urywa.

Tak było w przypadku kobiety, która wysyłając ponad 1700  złotych na adres jednego ze sklepów internetowych zamówiła 4 krzesła Gino Porgy. Podobnej sytuacji doświadczyła poszkodowana kobieta zamawiając na portalu aukcyjnym buty marki Converse.

Poszkodowane wpłaciły pieniądze na wskazane konta, krzesła i buty nie dotarły, a pieniądze nie zostały oddane. Niestety po wpłacie części pieniędzy z nadawcą ogłoszenia nie można było się już skontaktować.

Jak uniknąć oszustwa?

Oferty sprzedaży w zaniżonej cenie nie odpowiadającej wartości rzeczywistej powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!

Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat.

Jeśli licytujemy w aukcji internetowej, poczekajmy do zakończenia aukcji zanim przelejemy pieniądze sprzedawcy. Sprawdźmy, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.

Radzimy aby w żadnym wypadku nie wysyłać pieniędzy "z góry", za jakikolwiek towar. Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie dajmy się namówić na transakcję poza aukcją. Jeśli dostaniemy maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdźmy dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy wskazany jest numer konta, na który masz przelać należność. Gdy mamy wątpliwości - nawiążmy korespondencję ze sprzedającym.

Pamiętajmy, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możemy skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego. Przez zawarciem jakiejkolwiek transakcji w Internecie należy dokonać wszelkich możliwych sprawdzeń osoby sprzedającej, czy firm pośredniczących w sprzedaży.

oficer prasowy
asp.sztab.Bogumil Prostak

Źródło: http://gryfino.policja.gov.pl/

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza