Mieszkańcy Krajnika Górnego chcą ożywić obiekt wybudowany za blisko 3 mln zł


Mieszkańcy Krajnika Górnego w gminie Chojna chcą aby Polsko - Niemieckiego Centrum Kształcenia i Spotkań było ośrodkiem kulturalno - oświatowym w ich miejscowości. 

Ośrodek w Krajniku Górnym został otwarty w 2013 roku w budynku byłej szkoły. Inwestycja powstała w ramach projektu: „Transgraniczna Sieć Niemiecko – Polskich Placówek Kształcenia i Spotkań Landhof Arche Gross Pinnow – Krajnik Górny (Polska) – Landhof Liepe – Dębno (Polska)”, jej koszt to ok 3 miliony złotych. 

Poniżej publikujemy list otrzymany od naszego czytelnika - Kazimierza Pawlika oraz projekt uchwały, którą przegłosowali na wiejskim zebraniu mieszkańcy miejscowości. 

Bezczynność i marazm ze strony Centrum Kultury w Chojnie w kierunku prowadzenia chociażby, jako takiej najmniejszej działalności kulturalno-oświatowej w Polsko - Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym zmusiła nas, społeczeństwo Krajnika Górnego do podjęcia tak radykalnego środka, jakim jest przedstawiona poniżej uchwała zebrania Wiejskiego i publikacja jej w środkach masowego przekazu.

Celem pełniejszego zorientowania czytelników o stosunkach panujących na linii Centrum Kultury w Chojnie –społeczeństwo sołectwa Krajnik Górny informuję, że pani Dyrektor CK w Chojnie zarządzająca ośrodkiem w Krajniku Górnym umieściła na jego drzwiach wejściowych informację cytuję:

„Dzieci i młodzież mają prawo przebywać na terenie P.-N. C.K. S. w Krajniku Górnym wyłącznie:
- w trakcie trwania zajęć świetlicy środowiskowej włączając teren przyległy (poniedziałek
i środa 16:30-19:30)
- w trakcie pobytu grup zorganizowanych pod opieką wychowawców
- w godzinach otwarcia ośrodka od 7: 30-15: 30 pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego”- koniec cytatu.

Z cytowanej wyżej informacji skierowanej do pospólstwa wiejskiego zauważamy, jakaż to Pani Dyrektor jest dobroduszna, jaka hojna. Udostępnia nam obiekty Ośrodka przez caluśki tydzień od poniedziałku do piątku i to na ile godzin- 8 godzin dziennie. Tyle tylko, że od, 7: 30 do 15: 30, kiedy dzieci i młodzież przebywają w szkole. Ale my, większość niepokornego od niedawna społeczeństwa, dziękujemy nie skorzystamy z tej oferty, wolimy w tym czasie posłać nasze dzieci do szkoły.

Chcemy tak jak zapisano w uchwale.

Nie ukrywamy natomiast, że miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich liczące 6 osób, któremu przewodniczy pani G. Fedorowicz po części trzyma z panią Dyrektor CK, jest przeciw społeczeństwu, co się uwidoczniło w głosowaniu nad projektem uchwały. Trzy panie z KGW (z czterech obecnych na zebraniu), w tym przewodnicząca pani G. Fedorowicz wstrzymały się od głosu. Nie poparły głosu społeczeństwa, nie integrują i nie utożsamiają się z nim. A szkoda! Pani Dyrektor CK tak bardzo gloryfikuje je w Gazecie Chojeńskiej (nr 37 z dnia 13-19 września 2016r.)

Trudno nie zauważyć, że panie z miejscowego KGW swoim zachowaniem, dały pokaz i dowód jak dalekie, obce i zbędne są im takie wartości jak: integracja, rozwój intelektualny czy aktywność społeczna obywateli.

Gratuluję dobrego samopoczucia pomimo trwania w marazmie. Nie mogę jednak zrozumieć, jak można żyć i funkcjonować w społeczeństwie będąc przeciw niemu, wiedząc, że trzeba będzie tak żyć przez lata.

Kazimierz Pawlik
Krajnik Górny


Uchwała Nr 2\2016r.
Zebranie Wiejskiego Sołectwa Krajnik Górny
z dnia 15.09.2016r.

W sprawie: udostępnienia pomieszczeń Polsko-Niemieckiego Centrum Kształcenia i Spotkań społeczeństwu Krajnika Górnego i okolicznych miejscowości na prowadzenie działalności
kształcąco- wychowawczej i kulturalno-oświatowej.

Zgodnie ze statutem Sołectwa Krajnik Górny § 6 pkt. 2.3. i § 7 pkt. 1. uchwala się, co następuje:

§1

W trosce o właściwy rozwój naszych dzieci, zarówno fizyczny jak i intelektualny, stanowczo domagamy się udostępnienia społeczeństwu Krajnika Górnego i okolicznych miejscowości wszystkich gabinetów Centrum Kształcenia i Spotkań na potrzeby prowadzenia w nich działalności kulturalno-oświatowej.

§2

Postulujemy do Dyrektora Centrum Kultury w Chojnie o zorganizowanie począwszy od miesiąca listopada 2016r. kół zainteresowań dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzonych pod kierunkiem przygotowanych do tego instruktorów, w dniach i godzinach niekolidujących z nauką czy pracą a także w wolne soboty.

§3

Domagamy się urządzenia na terenie okalającym budynek C.K. i S boisk do gier zespołowych: Mini Piłki Nożnej, piłki siatkowej i piłki koszykowej w terminie do miesiąca maja 2017r.

§4

Zgodnie z obowiązującym prawem, uprawniającym każdego obywatela do korzystania z dóbr wspólnych, obiekt C Ki S wybudowany i utrzymywany za nasze podatników pieniądze, winien służyć, na co dzień nam podatnikom, członkom gminnej społeczności samorządowej, a nie jak dotychczas przypadkowym przyjezdnym, goszczącym tu od przypadku do przypadku.

§5

Upoważnia się sołtysa sołectwa Krajnik Górny do bieżącego monitorowania realizacji postulatów zawartych w uchwale przez burmistrza i podległe mu jednostki.
Redakcja

14 Komentarze

 1. Och ,ale ostro sobie Pan pojechał.Bardzo jestem ciekawa jak się do tego odniesie CK W CHOJNIE I OCZYWIŚCIE NASZ p. BURMISTRZ .

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Pawlik to Pani Sołtysowa panu nie przekazała że gmina jest w programie naprawczym i żadnych inwestycji nie może być do jego zakończenia. Kalendarz imprez jak i potrzeby poszczególnych sołectw omawiane są na początku roku w CK. Przedstawicieli waszego sołectwa nie było. To do kogo macie pretensję? Najpierw bądźcie sami w porządku a potem wylewajcie te kłamliwe pomyje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co ma program naprawczy do faktu, że Pierwsza Dama zakazała mieszkańcom miejscowości przebywania na terenie otaczającym ośrodek?
   Co ma program naprawczy (brak inwestycji) do wielu próśb aby w ośrodek udostępnić mieszkańcom wioski i gminy?
   Co ma program naprawczy do nieudolności pani dyrektor Centrum Kultury?
   Co ma program naprawczy do faktu, że Pierwsza Dama głosowała przeciwko uchwale mieszkańców Krajnika proszących o udostępnienie Ośrodka dla dzieci?

   Usuń
 3. Pani dyrektor CK nie jrst nieudolna, tylko brak jej odwagi aby zarządzać ośrodkiem samodzielnie. Co Pierwsza Dama powie tak musiąść być

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak odwagi = nieudolność (w tym przypadku). Niestety

   Usuń
 4. ten były komuch który był kierownikiem szkoły w krajniku gnebil dzeci przy zbieraniu ziemniakow w pgr Krzymowie bil bezlytosie dieci kablem zdrutem powinien sidzieć w wiezieniu kt€ry uczyl mie fizyki niznając zasady działania silnika dwsówówego były uczeń tej zgrai komuchów
  PAWLIK BYŁY KOMUCH KIEROWNIK PODSTAWÓWKI KTURY BIŁ DIECI NIBIESKIM KABLEM ZDRUTEM POWINIEN SIEDZIĆ W WIĘZIENIU A NIE WYPOWIDAC SIĘ NA TEMAT KOLA GOSPODYŃ Z KRAINKA MOZE JPN ZAITERESUJE TYM GOSICIEM
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w tamych czasach większość nauczycieli potrafiła przyłożyć takim niekulturalnym dzieciom jak ty

   Usuń
  2. Ja bym lał tego, kto Cię uczył języka polskiego.

   Usuń
 5. No naprawdę, tyle dzieci w tym Krajniku...tylko Pani sołtys. Świetlica jest fikcją. Pani pije tylko kawkę i spotyka się z Panią sołtys. No naprawdę jest o co walczyć....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, ze najlepszym pomysłem byłoby oddać cały budynek panu burmistrzowi i jego żonie. Myślę, ze to niedługo nastąpi.

   Usuń
  2. Od roku jest tam nowa świetlicowa i ludzie są bardzo zadowoleni. A co do kawy to z tego co wiem jej nie pije :)

   Usuń
 6. A najlepsze jest to że byłam mieszkanką krajnika górnego chodziłam też na świetlicę i najlepsze jest to że dzieci nie mogą się głośno zachowywać bo to przeszkadza wielmoznej pani Grazynie. Niech pani burmistrzowa to zrozumie wkoncu że to są tylko dzieci. A sytuacja z udostępnieniem też to przeżyłam chciałam zrobić swoją 18 i duo... Nie zgodzili się bo to jeszcze nie jest skończone ! A już minął rok i dalej nie skończyli . Dla mnie to jest śmieszne !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieje sie, urzęduje tam tylko miejscowe kgw i kto za to płaci? My podatnicy!!!! A Panie jeżdżą na wycieczki:)))

   Usuń
 7. A co robią radni? Czy nie widzą tego, że burmistrz i jego żona nadużywają swojej pozycji. To nie jest prywatne ranczo, a budynek gminny wybudowany za nasze pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza