Nowe pamiątkowe tablice na cmentarzu wojennym z... błędem? [foto] [video]
Na jednej z pamiątkowych tablic, które niedawno zostały umieszczone na Cmentarzu Wojennym Armii Radzieckiej znajduje się poważny błąd w tłumaczeniu - twierdzi Pan Henryk Barszczewski. 

W ostatnich tygodniach trwały prace remontowe na cmentarzu znajdującym się przy ulicy Odrzańskiej. W ostatnich latach odbyły się tu pochówki szczątków żołnierzy odnalezionych na terenie województwa zachodniopomorskiego, w związku z tym należało zaktualizować informację znajdujące się na pamiątkowych tablicach.

- Znajduje się tutaj napis polski "Armii Czerwonej", nie rozumiem skąd takie pojęcie się tutaj wzięło bo armia czerwona liczy się do okresu wojny domowej w związku radzieckim, potem to pojęcie występuje jeszcze w wojnie polsko-bolszewickiej a Chojnę wyzwalała Armia Radziecka." -tłumaczy Henryk Barszczewski, który jest tłumaczem przysięgłym języka rosyjskiego, tym językiem zajmuję się od 1990 roku.O błąd zapytaliśmy burmistrza Chojny. Adam Fedorowicz nie chciał wypowiedzieć się do naszej kamery, otrzymaliśmy jednak dokumenty dotyczące prac prowadzonych na cmentarzu. Prace finansowane są ze środków Instytutu Pamięci Walk i Męczeństwa oraz wojewody zachodniopomorskiego i to właśnie ta pierwsza instytucja przesłała przetłumaczony tekst, który znajduje się na tablicach.


Redakcja

1 Komentarze

  1. hehe mistrzostwo świata temu kto to tłumaczył. Ruski

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza