Koszty "Centrum..." w Krajniku Górnym - list od czytelnika


Podczas obrad XXVI Sesji Rady Miejskiej w Chojnie dnia 28.09.2016r., w ostatnim punkcie porządku obrad „Wolne wnioski, interpelacje, zapytania” najmłodsza z radnych, p.E.Lach, członek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, skierowała pytanie do p.dyrektor Centrum Kultury w Chojnie, zarządzającej Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym. Pytanie brzmiało:„Jaka jest przyczyna poważnego wzrostu wysokości opłaty za olej, energięelektryczną i wodę w CKiS w Krajniku Górnym, w roku 2016 w porównaniu do roku 2015?”. ( rok 2015 cały-35 649,94 zł , w tym za olej opałowy 18 tys. zł, rok 2016, od początku roku do końca czerwca (I półrocze) -27 807,79 zł, w tym za olej opałowy -13 tys. zł)

Odpowiedź p. dyrektor CKjest jakaś okrężna, wymijająca. M.in. tłumaczyła, że ostatnia zima, na przełomie roku2015/16 była surowsza od poprzedniej. Pytająca, nie będąc usatysfakcjonowana odpowiedzią, zapytała, tym razem z sugestią: „ Czy przyczyną nie jest to, że od roku, w pokojach gościnnych CKiS mieszka burmistrz?”. Wtedy to burmistrz, ignorując pytanie radnej, pozwolił sobie uniesionym lekko głosem łajać ją mniej więcej tak ( nie jest to dosłowny cytat): „Czego ode mnie chcecie?! Mieszkam w pokojach CKiS, bo płacę. Płacę za dwa mieszkania, za to w remoncie i za zajmowane pokoje. Żyję i chcę żyć z ludźmi w zgodzie. A wy mnie wszędzie pomawiacie, nawet w Internecie. I mnie i moją żonę. Mieszkania komunalne remontuje ZGM, a ja głupi Fedorowicz remontuję na swój koszt, za swoje. Kiedy wreszcie dacie mi spokój?!”.

Tak oto radna miast odpowiedzi na zadane pytanie dostała ostrą reprymendę burmistrza, za wtykanie nosa w sprawy dotyczące jego osoby . A wszyscy zgromadzeni na sali obrad i radni otrzymali porządną lekcję pokazu siły i wielkości urzędu burmistrza, po której nikt nie odważył się dalej dyskutować. Na tym obrady zakończono.

Autorka pytania, które mocno zirytowało burmistrza, nie tylko , że nie otrzymała na nie odpowiedzi, to jeszcze została mocno upokorzona za rzetelne wykonywanie obowiązku radnego, nałożonego na nią przez wyborców i ślubowanie,złożone tuż przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radnego.

„Brawo” panie burmistrzu- osiągnął pan zamierzony cel. Wiadomo, niewygodną dla siebie dyskusję należy uciąć. Jak się nie ma argumentów merytorycznych, trzeba użyć chwytów siłowych, autokratycznych, tak jak pan to uczynił. Jeszcze raz „brawo”, tylko, że w negatywnym tego słowa znaczeniu. Gratuluję dobrego samopoczucia i trwania w przekonaniu, że jest się kimś wielkim, kimś lepszym od nas wszystkich, pozostających w zasięgu pańskiego władania.

Zastanawiając się głębiej nad zachowaniem burmistrza w sytuacji, jak przedstawiono wyżej, nasuwa się pytanie : „Czy w świetle obowiązującego prawa, burmistrz posiada kompetencje prawne do rugania czy strofowania radnych?”. Otóż nie! Rada Gminy to organ stanowiący i kontrolny gminy. Wójt, burmistrz to organ wykonawczy. Rada Gminy posiada kompetencje stanowiące i kontrolne w gminie. Nadzoruje i kontroluje działalność burmistrza i gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych gminy.

Z powyższego wynika, że radny ma prawo nie tylko pytać i oczekiwać odpowiedzi, lecz ma OBOWIĄZEK pytać i żądać wyjaśnienia tam, gdzie zarysowuje się takowa potrzeba.

Wyjaśnienie sprawy zawartej w pytaniu radnej było obowiązkiem adresata pytania lub burmistrza. Tymczasem wszyscy obecni na sali obrad wysłuchaliśmy gorzkich żali mocno poirytowanego burmistrza, kierowanych do kogoś, kogo określił jako „Wy”.

Obserwując obrady sesji Rady Miejskiej odniosłem wrażenie, ze szanowny nasz p. burmistrz próbuje traktować nas maluczkich jako społeczność „drugiego sortu”, albo jako tych, co to zbyt długo zwlekają z wizytą u psychiatry. Osobiście uważam, że burmistrza wybraliśmy po to, by nam służył, a nie po to, by próbował nami rządzić i rozstawiać po kątach.

Zachowanie burmistrza, który uniemożliwił radnej wykonanie zadania wynikającego z wykonywania mandatu radnego, pozostawiam ocenie czytelników i Rady Miejskiej .

Kazimierz Pawlik
Redakcja

10 Komentarze

 1. Panie Pawlik, po pierwsze to Burmistrz nie krzyczał na nikogo, nawet nie podnosił głosu, tylko zadał pytanie po co ta złośliwość i przyznał że mieszka i że za to płaci, ale to jakoś Panu umknęło. Jeżeli już Pan coś pisze, to wypadało by pisać całą prawdę a nie tylko tą która jest dla Pana wygodna. Zaślepia Pana nienawiść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy przedmówco. Otóż nie byłem na sesji ale oglądałem transmisję na żywo na chojna24.pl i Pan burmistrz podniesionym głosem zrugał Radną jak to zostało opisane w artykule. To na co pozwalają Radni burmistrzowi woła o pomstę do nieba.
  Wstydźcie się!!! Panie Przewodniczący Rady Miejskiej czy jest Pan prawdziwym facetem czy tylko marionetką władzy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dyrektor ASiIS, p. Wacław Gołąb był w Kuratorium Oświaty uzgadniać nową strukturę (zainteresowani mówią „siatkę”), mających pozostać szkół w gminie na rok szkolny 2017/18.

  W urzędzie nakaz milczenia, trwa śledztwo, kto dostarcza informacje, skąd przecieki. Wszyscy się boją, ale jak zwykle – najciemniej jest pod latarnią.

  Zamilkła pierwsza bojowniczka - o zachowanie szkół wiejskich? Wieść wiejsko-miejska niesie, że po przekwalifikowaniu, zdobyciu nowej specjalizacji, powiat, a w nim starosta i jego wierna towarzyszka, nie pozwolą „skrzywdzić” swojej wiernej sojuszniczki, mają już dla tej osoby etat? Dogadali szczegóły podczas dożynek?

  Szefowa lokalnego ZNP, wybrana na „stolec” z błogosławieństwem i pozwoleniem (sic!) stowarzyszenia i samego burmistrza też milczy. Tak zachowywała się zawsze, nigdy na sesji nie zabrała głosu w obronie szkół wiejskich, a przecież w takiej pracuje. Wie, że „ich wybrance” nie może stać się krzywda? Udziela się na wspólnych wiecach ZNP z KOD-em. Była zwolenniczką likwidacji gimnazjów jak p. Broniarz. Oni są zawsze „za” a nawet „przeciw”, jak pewien wyjątkowo wykształcony Prezydent a także osobisty mentor z drużyny, wybitny samorządowiec.
  Pierwsze „pod nóż” pójdą filie, a może dołączy któraś z podstawówek? Krzymów, Brwice? Jak zwolni się miejsce w gimnazjum po przekształceniu, na pewno będzie likwidacja szkół wiejskich. Rządzący bardzo żałują, że „odpuścili” i nie rozpoczęli „naprawy” lokalnej oświaty w tym roku. Opozycja, pozwala na pohukiwanie na nią zamiast wziąć sprawy w swoje ręce, zorganizować referendum i pozbyć się pasożytów rujnujących biedny, gminny budżet. Włos z głowy nikomu nie spadł za zawinioną stratę kilkuset tysięcy złotych. Szkoda słów, przyjaciele czekają przy zielonym stoliku. Budda wypowiedział i takie mądre słowa: „Źródłem cierpienia jest przywiązanie”. Widzimy, jak bardzo cierpią nasi niedawni władcy po oderwaniu od koryta. Czy tak będą cierpieli lokalni dygnitarze? Włodarze, zdrajcy i tzw. opozycja są siebie warci, nic się nie zmieni. Szczęśliwi, którzy nie są „uwikłani” w zależności, spłaty zobowiązań itp. Czas na kolejnego roberka. Dyżurny TW „Cyceron” - obrońca układu czuwa. Zaraz się odezwie, ale ...karawana pojedzie dalej. Tadeusz Chojnowski

  OdpowiedzUsuń
 4. 1)zgodnie z ustaleniami projektu, na podstawie którego wybudowano obiekt w KD, nie wolno odpłatnie wynajmować pomieszczeń obiektu; 2) Rodzina Pana Burmistrza mieszka nielegalnie i bezpłatnie(nie wolno wynajmować na cele mieszkalne a tym samym nie wolno pobierać opłat za zamieszkanie); 3) darowizna jest darowizną czyli bezinteresownym darem na jakiś cel więc nie może być formą odpłatności za najem lokalu do zamieszkania; 4) postępowanie dyrektora CK i burmistrza może mieć podłoże korupcyjne(widoczne jest wykorzystywanie stanowisk publicznych do realizacji celów osobistych); 5) jednym z efektów opisanej sytuacji jest brak możliwości wykorzystania obiektu do celów jakich został wybudowany oraz wymierne koszty eksploatacyjne płacone przez podatników; 6) Radni zapomnieli, że ich działalność nie powinna ograniczać się tylko do aktywności na sesji ale głównie w okresie międzysesyjnym. Problem już dawno powinien być rozwiązany.- janusz b.

  OdpowiedzUsuń
 5. chciałbym wiedzieć jakie imprezy odbyły się w tym roku w tym budynku? takie wysokie koszty utrzymania! na inne imprezy brak pieniędzy!

  OdpowiedzUsuń
 6. Na stronie ck jest wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sprawdziłem, śmiechu warte!!! Rok 2016 obiekt wykorzystany 4-krotnie: 09.02.; 28.05.;05.09.;24.09.

   Usuń
 7. Coś masz z liczeniem...bo najprawdopodbniej wymieniłeś tylko same warsztaty. Imprez było bardzo dużo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mieszkam w Krajniku i w 2016 o z żadnej imprezie nie słyszałam.he he

  OdpowiedzUsuń
 9. co oni tankują tym olejem?

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza