W nocy cofamy zegarki i przechodzimy na czas zimowy


W nocy z soboty na niedzielę (29/30 października) śpimy o godzinę dłużej. W nocy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. 

O godzinie 3:00 wskazówki zegara cofniemy na godzinę 2:00, zyskując tym samym jedną dodatkową godzinę snu. Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku, ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie. Podział obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają również Białoruś i Rosja. W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.

Do czasu letniego powrócimy z nocy z 25 na 26 marca 2017 roku.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza