Maszyny z Pomotu zwojują Europę?


W ostatnich dniach chojeńskie przedsiębiorstwo Pomot gościło dziennikarza jednego z największych wydawnictw rolniczych w Europie. Tematem zainteresowania były rozsiewacze, które są wyposażane w komputery. 

Do tej pory maszyny rolnicze były mechaniczne, zastosowanie w nich komputerów jest innowacją, to właśnie zainteresowało niemieckiego dziennikarza z gazety Top Agrar.

- To moja druga wizyta w polskiej fabryce. Widziałem wcześniej zdjęcia produktów Pomot-u, znam też ofertę firmy. Jestem zaskoczony wysokim wykonaniem i bogatym wyposażeniem. Różnice pomiędzy samymi fabrykami nie są duże, macie też roboty spawalnicze, podobną technikę cięcia, lasery, podobnie jak w Niemczech - mówi nam Jan Martin Këper w rozmowie z naszym dziennikarzem.

Pomot słynie z produkcji wozów asenizacyjnych. Firma, która powstała w 1951 roku zajęła się produkcją rozsiewaczy 7 lat temu. Dziś w ofercie znajdują się maszyny o pojemności od 2 do 27 ton.

Zapytaliśmy niemieckiego dziennikarza na co według niego zwracają uwagę rolnicy przy zakupie maszyny -  jest dużo rzeczy, między innymi na wytrzymałość, trwałość maszyny, cenę. To ostatnie w Niemczech ma duże znaczenie, ceny u nas są coraz wyższe, wszyscy chcieliby aby rolnictwo było indywidualne, tymczasem duże firmy wykupują te mniejsze, rolnik zaczyna być uzależniony od jednego dostawcy bo np. ciągnik jest kompatybilny tylko z wybranymi modelami maszyn. Sprzęt konstruowany jest w taki sposób, aby jego zakup był konieczny u jednego dostawcy, to złe. 

Przedsiębiorstwo Pomot w ostatnich latach mocno się rozwijało, prezes zarządu Leszek Siatka nie bał się inwestować i stawiać na innowacyjne rozwiązania. To właśnie tutaj w Chojnie powstał pierwszy w Europie wóz asenizacyjny o pojemności 30 000 litrów. Przez lata zmienił się również park maszynowy, powstała nowa hala i dokonano remontów. O wielomilionowych inwestycjach pisaliśmy w ubiegłym roku w artykule Największa firma w Chojnie stawia na rozwój.

Rolnictwo przeżywa obecnie mały kryzys, brakuje przede wszystkim młodych ludzi. Pomimo tego sama branża mocno ewoluuje, według Këper`a rozwija się nawet znacznie szybciej niż branża motoryzacyjna samochodów osobowych - w niektórych przypadkach kombajn, traktor czy kosiarka to maszyny, które już jeżdżą samoistnie po polu, w autach osobowych tego nie ma. Mogą pracować 24h bez przerwy. Wśród maszyn rolniczych bardzo mocno rozwinęła się elektronika, jakiś czas temu producenci dotarli do granicy, którą była wysokość, szerokość, długość i ciężar, teraz trzeba obierać inny kierunek i dodaje - rolnictwo jest ważnym zadaniem i wspaniałym zajęciem, musimy tylko zachęcić nowych, młodych ludzi do tego aby zaczęli się nim zajmować. 

Top Agrar to jedno z największych wydawnictw o tematyce rolniczej w Europie. Niemiecka strona magazynu ma ponad 200 tysięcy fanów na facebooku, nakład jednego numeru to ok 105 tys. egzemplarzy. Gazeta jest wydawana oprócz Niemiec, również w Austrii i Szwajcarii. Jest również polska redakcja, która wydaje tytuł "Top Agrar Polska".
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza