Trudna sytuacja rolników, tylko przez nagłe deszcze zostało poszkodowanych ponad 1500 gospodarstw [raport]


W całym województwie zachodniopomorskim rolnicy zebrali nieco ponad 50% plonów jeżeli chodzi o zboża, lepsza sytuacja jest przy zbiorach rzepaku. W ponad 80 gminach pracują komisję do szacowania strat w rolnictwie. Udało nam się dotrzeć do raportów przygotowanych przez pracowników Zachodniopomorskich Ośrodków Doradztwa Rolniczego. 


Tylko przez "deszcz nawalny", czyli krótkotrwały deszcz o dużym natężeniu, poszkodowanych zostało 1563 gospodarstwa, dotkniętych klęską zostało ponad 46 tysięcy hektarów upraw. Wstępne straty oszacowany na blisko 26 milionów złotych. Do tego dochodzą jeszcze zniszczenia spowodowane przez grad czy wiosenne przymrozki, to łącznie ponad 11 milionów złotych.

Według danych ZODR Barzkowice do tej pory rolnikom udało się zebrać 54,95% zboża, oznacza to, że żniwa są praktycznie w połowie, choć w analogicznym okresie w roku ubiegłym - zbliżały się do końca.

Lepsza sytuacja jest w przypadku rzepaku, udało się zebrać prawie 83% plonu. Wolno idą zbiory roślin strączkowych i okopowych, do tej pory zebrano kolejno 19,81% i 16,49% plonów.

Zbiory w zachodniopomorskim na dzień 22.08.2017 r.
Wczoraj między innymi rolników w gminie Banie odwiedził wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa, PSL wspólnie z PO i Nowoczesną zaapelowali do wojewody o pomoc dla rolników.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza