Niezwykłe znalezisko sprzed tysięcy lat, czy uda się wyjaśnić zagadkę "kręgów" [foto] [video]


Naukowcy prowadzą badana w miejscu kręgów odkrytych na polach w Nowym Objezierzu (gmina Moryń). Znalezisko datowane jest na ok 4,5 tys lat przed narodzinami Chrystusa, jak podkreślają archeolodzy, to zabytek klasy zero. 

O tajemniczych kręgach odkrytych pod Moryniem pisaliśmy już w ubiegłym roku. Zboże w niektórych miejscach miało inną wysokość i odcień, można to było zauważyć tylko z lotu ptaka. Pierwszej zdjęcia wykonał motoparalotniarz. Sprawą zainteresowali się badacze. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mogło to być miejsce spotkań lub obrzędów naszych przodków sprzed wielu tysięcy lat.- Chcemy odsłonić spory kawałek, żeby zyskać możliwość dokładnej oceny wieku tego obiektu, potwierdzenia tego co podejrzewamy [...] Nasz główny cel to wpisanie tego do rejestru, chronić prawnie i zebrać informacje, które pozwolą nam na dofinansowanie nad dalszymi pracami -  mówi nam profesor Uniwersytetu Gdańskiego Lech Czerniak.

W miejscu odkrycia kręgów pracują naukowcy ze Szczecina, Poznania i Gdańska.

Taki obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim jest dla archeologów bardzo dużym zaskoczeniem, ponieważ jest to pierwsze tego typu miejsce wysunięte tak daleko na północ. Prace mają być prowadzone do połowy września, w tym czasie zostaną między innymi pobrane próbki do badań.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza