Jak radzić sobie z bliznami po ospie?


Ospa jest wirusową chorobą, na którą najczęściej choruje się w dzieciństwie. Jeśli jedna osoba np. z grupy przedszkolnej zaczyna chorować, wkrótce na ciele wielu dzieci z jej bezpośredniego otoczenia również zaczynają pojawiać się krostki, świadczące o tym, że złapała wirusa ospy. Problem w tym, że wykwity towarzyszące ospie wywołują silny świąd, a jeśli dziecko zaczyna je rozdrapywać, mogą powstać otwarte rany, które później zamienią się w blizny. Jak z nimi walczyć?

Skąd te blizny?

Najczęściej przebieg ospy u dzieci jest łagodny - towarzyszą mu jednak różowe przebarwienia i krostki, ale po upływie około dwóch tygodni od pierwszego wykwitu, zaczynają zanikać i nie pozostawiają po sobie żadnego śladu. Przechorowanie ospy w dzieciństwie zwykle powoduje, że nie zachorujemy na to schorzenie w przyszłości.

W niektórych przypadkach ospy, skóra reaguje jednak w sposób nadmierny na wirusa i przebieg choroby jest ostry. Najczęstszym problemem po ospie są blizny, czyli ślady przypominające kształtem niewielkie wgłębienia, dziurki w skórze, które nie znikają po ustąpieniu ospy. Blizny po ospie u dzieci mogą pojawić się w wyniku drapania skóry i wystąpienia nadkażenia na jej powierzchni. Dlatego całkiem słusznie, za poleceniem lekarza rodzice dbają o to, aby dziecko się nie drapało, a dla zmniejszenia świądu stosują odpowiednie maści.

Zdarza się, choć rzadko, że blizny pojawiają się, pomimo nie drapania zmian przez małego pacjenta. Przyczyną może być indywidualnie występująca tendencja do występowania zbliznowaceń. Najczęściej blizny pojawiają się w miejscach, w których w przebiegu ospy widoczne były duże bąble, a spore zmiany wolno się wysuszały.

Co na blizny po ospie u dziecka?

Już na etapie gojenia się skóry po przebytej ospie, warto stosować odpowiednie środki wspomagające skórę w prawidłowym gojeniu. Maść na blizny po ospie dla dzieci powinna być nakładana na zmiany skórne dopiero wtedy, gdy odpadną wszystkie strupki. Lekarze zalecają preparaty nawilżające i kojące, oliwkę z witaminą E, olej kokosowy czy maści na blizny typu Cepan czy Contractubex. Po odpowiedni preparat najlepiej wybrać się do pediatry. Więcej na temat tego, jak zniwelować blizny po ospie, przeczytacie na stronie: http://dermozdrowi.pl/zmniejszyc-blizny-ospie-u-dziecka/.

Przy dużych bliznach po ospie można sięgnąć po preparaty z silikonem. Na przebarwienia po ospie stosuje się zaś preparaty zawierające kwas azelainowy, który jest w stanie szybciej rozjaśnić takie miejsca. Na stronie http://dermozdrowi.pl/ można zasięgnąć o nim więcej informacji.Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza