Zamek nie zostanie sprzedany


Tak jak informowaliśmy wcześniej, podczas sesji Rady Gminy w Baniach poddano pod głosowanie projekt uchwały dotyczącej sprzedaży zamku w Swobnicy. 

O sprawie pisaliśmy we wrześniu w artykule Jest chętny na zakup zamku w Swobnicy..., ale cena jest kontrowersyjna.

Piotr Białobrzycki, prezes Fundacji Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego z Gorzowa Wielkopolskiego w sierpniu złożył gminie propozycję zamku za symboliczną złotówkę. Radni już w wakacje spotkali się z zainteresowanym zakupem.

W odczuciu radnych chętny na zakup okazał się jednak mało wiarygodny, radni nie zgodzili się na sprzedaż zamku, uchwałę odrzucono prawie jednogłośnie. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. 

W czasach PRL na terenie zamku w Swobnicy znajdował się PGR, po zmianach ustrojowych zabytek trafił w prywatne ręce i przez kilka lat niszczał. W 2008 roku doszło do katastrofy budowlanej, zawaliło się jedno ze skrzydeł zamku. Gmina przejęła ponownie obiekt w 2011 roku i zaczęła go odrestaurowywać. Do tej pory wykonano między innymi dach oraz wyremontowano i dopuszczono do użytku wieżę widokową, wszystkie prace budowlane pochłonęły już ponad 1,5 miliona złotych. Sam remont dachu kosztował ok 700 tysięcy przy wkładzie gminy Banie w wysokości ok 350 tys. złotych.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza