Znamy nominowanych do Nagrody Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu


Przed tygodniem poznaliśmy pełną listę kandydatów zgłoszonych do Nagrody Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu. Dzisiaj kapituła odsłania przed nami listę nominowanych w poszczególnych kategoriach. 

W powołanej przez Zarząd Powiatu kapitule, zasiadają: Henryk Kaczmar, Arkadiusz Augustyniak (radni Rady Powiatu), Paweł Wróbel (laureat poprzedniej edycji w kategorii kultura), Kamil Miler, Przemysław Kaweński (przedstawiciele mediów lokalnych) oraz Monika Baczyńska-Padjasek z Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Gryfinie.

Wręczenie statuetek nastąpi podczas uroczystej sesji powiatu w Gryfinie, który odbędzie się 9 listopada br. Poniżej przedstawiamy listę nominowanych.


KULTURA

Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz dziejów Ziemi Mieszkowickiej, obejmuje dwie położone w Rejonie Pamięci Narodowej placówki muzealne: w Gozdowicach i Starych Łysogórkach. Prowadzi głównie działalność edukacyjną poprzez lekcje muzealne, gry terenowe wycieczki z przewodnikiem i wystawy czasowe związane z wydarzeniami z kwietnia 1945 r. Muzeum tworzy bazy informacji, prowadzi i udostępnia księgi inwentarzowe żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Starych Łysogórkach. Stworzyło także stronę internetową z nazwiskami poległych żołnierzy i lokalizacją ich miejsca pochówku. W muzeum dwukrotnie gościł Bogusław Wołoszański z ekipą filmową, a odcinek programu "Tajna historia XX wieku" poświęcony forsowaniu Odry wyemitowany został w telewizji Polsat Play. W 2017 r. Muzeum było współorganizatorem "Wakacji z historią", zlotu klas mundurowych oraz projektu "Edukacja obronna Rejonu Pamięci Narodowej".

Teatr Bomba Bomba, grupa osób z orzeczeniami o niepełnosprawności, których spotkanie na warsztatach arteterapeutycznych zaowocowało powstaniem grupy teatralnej. Aktorzy są wzorem pracowitości i zaangażowania. Pod kierunkiem pedagoga Violiny Janiszewskiej tworzą spektakle i prezentują je w miastach naszego województwa, ale też u sąsiadów zza Odry. O swojej pracy teatr wielokrotnie opowiadał na antenie telewizji polskiej i niemieckiej, a także w prasie i radiu. Aktorzy przez rok byli w posiadaniu Złotego Gołębia - przechodniej statuetki ONZ. W tym roku przekazali ją przyjaciołom – muzykom z zespołu „Na Górze”, z którymi nagrali teledysk do utworu „Mgła”. Teatr otrzymuje wiele zaproszeń do współpracy i prezentacji swoich spektakli. Jest ogromną inspiracją dla wielu niepełnosprawnych osób.

Sołectwo Mirowo, od 5 lat jest organizatorem Aksamitnego Festiwalu, którego celem jest zaangażowanie mieszkańców sołectwa w estetyczne kształtowanie najbliższego otoczenia poprzez sadzenie kwiatów i krzewów we wsi, a także dbanie o własne ogródki w ramach konkursu o tytuł Aksamitnej Zagrody. Działania te prowadzą do utworzenia w Mirowie Wioski Kwiatowej jako innowacyjnego produktu turystycznego. W ubiegłym roku mieszkańcy sołectwa brali także udział w projekcie „Rewitalizacja na terenie gmin województwa zachodniopomorskiego znajdujących się w Specjalnej Strefie Włączenia” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WZ 2014-2020.


SPORT

MKS "Hermes" Gryfino, aktywnie działający od prawie 60 lat klub z bogatą historią działalności i licznymi sukcesami. Oprócz codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą w sekcjach lekkoatletyki, gimnastyki artystycznej, triathlonu i żeglarstwa, Hermes jest organizatorem cyklicznych, masowych imprez biegowych m.in. Gryfińskiego Festiwalu Biegowego oraz cyklu Biegów Niepodległości. Imprezy te są wspaniałym sposobem na zachęcenie młodzieży i dorosłych do aktywnego spędzania wolnego czasu, promują wychowanie w trzeźwości i integrują społeczności przygraniczne. Udział w masowych imprezach biegowych zawodników z różnych regionów Polski oraz Niemiec to doskonała promocja naszego powiatu.

Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu, mimo, że sport nie jest domeną działalności, to MOK organizuje liczne imprezy sportowe m.in.: Bieg Dookoła Morynia i Jeziora Morzycko, na który przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski i z zagranicy, rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz dla miłośników książek i wycieczek na dwóch kółkach, Moryńska Trójka – trzykilometrowy bieg dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz grudniowy Marsz Świąteczny Nordic Walking. Od wielu lat MOK uczestniczy w Europejskim Tygodniu Sportu, jest również współorganizatorem Biegu Integracyjnego o Puchar Rady Sołeckiej w Starym Objezierzu.

Stowarzyszenie Lotnicze "Stratus" w Chojnie, jest jedyną na terenie powiatu organizacją promującą lotnictwo turystyczno-sportowe. Swoją działalność prowadzi na terenie poradzieckiego lotniska wojskowego w Chojnie. Jego odremontowanie i wpisanie do ewidencji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, jako lądowiska przyciąga coraz więcej turystów i miłośników latania z Polski i z zagranicy. Stratus od dwóch lat jest organizatorem dużego przedsięwzięcia rekreacyjnego – „Rodzinnego Pikniku Lotniczego”, w ramach którego odbywają się zawody latawcowe, pokazy lotnicze, loty widokowe i mnóstwo innych atrakcji.


PRO PUBLIC BONO

Grupa Teatralna Gliptykos, działa przy Gryfińskim Domu Kultury od 7 lat. Zespół tworzą pracownicy kultury i oświaty, szefowie gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy. Na co dzień pełnią wiele ważnych zawodowych i społecznych ról. Na scenie pokazują się w zupełnie innej odsłonie. Do tej pory „Gliptykos” zrealizował pięć premier. Od pięciu lat wszystkie swoje przedstawienia aktorzy łączą z akcjami dobroczynnymi. W tym roku zespół przekazał ponad 6 tysięcy zł dochodu ze sprzedaży biletów-cegiełek na wsparcie wielu osób niepełnosprawnych potrzebujących rehabilitacji oraz ciężko chorych dzieci, dla których jedynym ratunkiem jest specjalistyczne leczenie.

Chojeńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "Psijaciele", tworzy grupa młodych wolontariuszy oraz ludzi ich wspierających, niosąca bezinteresowną pomoc bezdomnym zwierzętom. Zapewniają swoim podopiecznym dach nad głową, pełną miskę, opiekę weterynaryjną oraz nieocenioną osobistą miłość. O tym, że Psiajaciele to wyjątkowa grupa zapaleńców, świadczą efekty ich działań - w niecały rok istnienia udało się wysterylizować ok. 60 kotek i znaleźć nowe domy dla 41 psów i prawie 50 kotów. Dzięki staraniom wolontariuszy, prowizoryczna baza magazynowo-sprzętowa i zbudowane własnym trudem kojce stanowią podwaliny przyszłego gminnego schroniska dla porzuconych milusińskich.

Szlachetna Paczka Rejon Gryfino i okolice, to akcja polegająca na niesieniu świątecznej pomocy rodzinom potrzebującym. Dzięki liderce rejonu Gryfino Małgorzacie Pokrzykowskiej w 2016 r. zawiązała się grupa wolontariuszy, którzy przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowali wsparcie dla 38 rodzin z terenu powiatu gryfińskiego o łącznej wartości 118 tysięcy złotych. Prezenty to głównie żywność, odzież i środki czystości, artykuły szkolne, pościel, meble, ale też np. pomoc przy remoncie mieszkania. Dla wielu rodzin życie stało się łatwiejsze dzięki np. pralce automatycznej czy kuchence gazowej, a zimowy chłód łatwiej było znieść z zapasem opału.


PRZEDSIĘBIORCA ROKU


Paweł Jędras, idealny przykład, że dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu można wiele osiągnąć. To przedsiębiorca, który własnymi siłami odbudował starą poniemiecką stodołę i w obiekcie, który jeszcze niedawno posiadał tylko ściany zewnętrzne i dach stworzył pub utrzymany w klimacie średniowiecza z niepowtarzalną atmosferą i urokiem starej cegły, kamieni i zabudowy ryglowej. Oprócz pizzerii, mieszczącej się w podziemiach lokalu, na pierwszej i drugiej kondygnacji pan Paweł utworzył stylowe apartamenty Wellnes&Spa. Obiekt łączący funkcję astronomiczną z noclegową i rekreacyjną jest dziś wizytówką Mieszkowic i chętnie odwiedzany jest przez mieszkańców i gości (głównie z Niemiec). Obecnie trwają prace przygotowawcze do stworzenia projektu „Gród Mieszka” obejmującego rozbudowę obiektu o sale konferencyjno-jadalne, dobudowę nowego budynku, budowę amfiteatru oraz zagospodarowanie i wyposażenie terenu przeznaczonego na cele rekreacyjno-kulturalne.

Jaeger Polska sp. z o.o. w Gryfinie, dzięki systematycznemu rozwojowi, poszerzaniu zakresu usług i nowo wybudowanej nowoczesnej hali produkcyjnej, firma jest jednym z najprężniej działających przedsiębiorstw na terenie powiatu. Firma współpracuje z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie w zakresie kształcenia młodocianych pracowników (w ubiegłym roku zatrudniono trzech absolwentów). Uczestniczy w organizowanych przez szkołę akcjach promocyjnych, wspiera także finansowo i rzeczowo szkolne konkursy i turnieje. Jaeger włącza się również w organizację wydarzeń kulturalnych m.in. Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij i Dni Gryfina. Firma zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim plebiscycie „FR firma roku 2017” w kategorii przemysł metalowy i automatyka.

Sedpol Produkcja Opakowań Drewnianych w Moryniu, jeden z największych zakładów produkcyjnych na terenie gminy Moryń. Główny asortyment stanowią jednorazowe palety drewniane, inne opakowania drewniane i drewno budowlane Współpracuje z kontrahentami z Niemiec, Danii i Holandii. Obecnie zatrudnia 27 pracowników. Systematycznie inwestuje w swój rozwój i wprowadza nowe technologie. W 2017 r. firma zainwestowała w automatyczną linię montażu palet, która znacznie zwiększyła wydajność produkcji i pozwoliła na ograniczenie do minimum istniejącego w tej branży ryzyka kalectwa. Współpracuje z kontrahentami z Niemiec, Danii i Holandii.

Tydzień temu podawaliśmy listę zgłoszonych kandydatów - 12. edycja Nagrody Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu - poznaj kandydatów [kliknij]
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza