Xbox one – marzenie każdego gracza


W maju 2013 roku odbyła się oficjalna prezentacja nowej konsoli Xbox One (następcy Xbox 360). Początkowo była ona dostępna w sprzedaży tylko w 13 krajach, zaś od września 2014 roku można ją kupić również w Polsce. Należy do ósmej generacji systemu rozrywki, zespalającej w jednym urządzeniu wszystkie media domowe i cieszy się nieustającą popularnością, nie tylko wśród młodzieży, ale również dorosłych. Co przesądza o tak dużym powodzeniu tej konsoli?

Parametry


Urządzenie wyposażone jest w niezwykle szybki i wydajny, ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar x86-64, taktowany z częstotliwością 1,75 GHz, z pamięcią podręczną drugiego poziomu 2 MB. Szybki procesor graficzny Radeon Graphics CoreNext, o częstotliwości taktowania 853 MHz umożliwia doskonałą obsługę gier i multimediów. Składa się on z jednostek obliczeniowych w architekturze GCN (Graphics CoreNext), zbudowanej pod kątem wydajności i efektywności wykorzystania czystej mocy obliczeniowej. Xbox One wyposażono w 8 GB szybką pamięć RAM DDR3 i 32 MB ESRAM oraz pojemny dysk twardy 500 MB, 1 TB lub 2 TB (w wybranych zestawach dostępny jest również dysk SSHD). Dostęp do sieci zapewnia karta Ethernet o szybkości 1 Gbps oraz WiFi 802.11b/g/n z WiFi Direct oraz Bluetooth 2.1 EDR. Konsola zawiera napęd Blu-ray oraz interfejsy: HDMI, S/PDIF, SATA II i 3 szybkie porty USB 3.0. Urządzenie wyposażono w kontroler Kinect 2.0 (z kamerą 1080 pix) oraz gamepad Xbox One lub Xbox Elite. Od listopada 2015 roku firma Microsoft udostępniła darmową funkcję umożliwiającą uruchamianie gier z konsoli Xbox 360. Co miesiąc biblioteka dostępnych gier powiększa się o nowe tytuły. Według zapewnień firmy, wsteczna kompatybilność zostanie rozszerzona również o gry z pierwszego Xboxa. Technologia Kinect 2.0 z adapterem umożliwia sterowanie konsolą Xbox One i telewizorem za pomocą ruchów i gestów gracza. Automatycznie rozpoznaje i loguje go. Rozmowy na Skype przeprowadzane są w jakości HD. Możliwe jest również oglądanie rozgrywki na żywo za pomocą funkcji „obraz w obrazie”. Do zestawu zazwyczaj dołączone są aplikacje, pozwalające odkryć szerokie możliwości technologii Kinekt, np. Just dance 2018, FIFA 18, czy Forza Horizon 3.

Zalety nowego Xbox One S


Podczas Targów E3 w 2016 roku Microsoft zaprezentował wersję Xbox One S. Wyróżnia się ona nową, białą obudową, która jest o około 40% mniejsza od poprzedniej i pionowym ustawieniem. Na przednią część obudowy przeniesiono boczny port USB oraz przycisk do synchronizacji kontrolerów, a dotykowe przyciski zostały zastąpione tradycyjnymi – fizycznymi. Zrezygnowano również z dedykowanego portu dla Kinecta (można go obecnie podłączyć za pomocą przejściówki USB) oraz zewnętrznego zasilacza (został zastąpiony wewnętrznym – zintegrowanym). Dzięki tym wszystkim zmianom konsola jest bardziej elegancka, smuklejsza i szybsza.

Xbox One S umożliwia odbiór video w jakości 4K (streaming sieciowy) oraz odtwarzanie płyt Blu-ray w jakości Ultra HD. Gry mogą być przeskalowane do rozdzielczości 4K. Konsola dostarcza teraz dużo więcej emocji, zwłaszcza w najnowszych odsłonach gier, takich, jak Doom, czy Gears of War 4. Zmodyfikowano również wygląd kontrolera – zyskał on kształt bardziej opływowy, a uchwyty pokryto fakturą, dzięki czemu lepiej leży w dłoni. Zastosowanie łączności bezprzewodowej pozwala na większą swobodę ruchów podczas gry. Interfejs Bluetooth umożliwia łatwe i szybkie przeniesienie rozgrywki na komputer, tablet i telefon z systemem Windows 10. Technologia High DynamicRange oferuje najlepszy obraz w historii konsol video. Wbudowany moduł IR Blaster pozwala zarządzać różnymi urządzeniami, znajdującymi się w tym samym pomieszczeniu, co konsola – np. telewizorem, czy odbiornikiem audio (wideo).

Usługa Xboz Live umożliwia prowadzenie rozgrywek w wieloosobowych zespołach. Gra toczy się przez cały czas (zaawansowana technologia sztucznej inteligencji pozwala grać innym z cieniem gracza, podczas jego nieobecności).

Xbox One X

W listopadzie 2017 roku Firma Microsoft zaprezentowała najnowszą wersję konsoli. Ośmiordzeniowy procesor jest taktowany z zawrotną częstotliwością 2,3 GHz, a procesor graficzny o wydajności 6 TFLOPS z zegarem 1172 MHz. Pamięć RAM została zwiększona do 12 GB GDDR5 o przepustowości 326 GB/s. Microsoft oferuje wsparcie dla technologii 4K oraz rzeczywistości wirtualnej.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza