Dobry materac do spania, czyli jaki?


Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Zaburzenie spania może mieć poważne konsekwencje dla codziennego funkcjonowania. Nie wystarczy jednak spać odpowiednią ilość godzin. Trzeba jeszcze zapewnić sobie do tego komfortowe warunki, m.in. właściwie dobrany materac.

Sen jest naturalną czynnością, bez której nie możemy się obyć, jest prawdziwym prezentem dla naszego mózgu, regeneruje organizm. Nic dziwnego, że spędzamy ponad 1/3 życia, śpiąc. Z badania TNS Kantar wynika, że większość z nas przesypia 7-8 godzin na dobę, tylko co dziesiąta osoba może pozwolić sobie na dłuższy sen, ale aż 30% badanych śpi tylko 6 godzin dziennie. Czy rzeczywiście ilość przespanych godzin jest najważniejsza?

- Trudno określić uniwersalną długość snu, jaka konieczna jest dla ludzkiego organizmu, ponieważ każdy potrzebuje nieco innej dawki odpoczynku i regeneracji. O wiele ważniejsza jest kwestia związana z jakością snu, na co wpływa wiele różnych czynników. Potrzebny jest do tego przede wszystkim wygodny, odpowiednio dobrany materac – zauważa ekspert serwisu DlaSpania.pl. – Szukając dobrego materaca, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Materac twardy czy miękki?


Wybór materaca powinien być przede wszystkim uzależniony od tego, kto będzie go użytkował. Istotny jest stopień twardości materaca. Każdy ma inne potrzeby i dla określonego użytkownika inne rozwiązanie będzie odpowiednie. Do tego trzeba wziąć jeszcze pod uwagę płeć i wiek danej osoby, a nawet ewentualne schorzenia kręgosłupa. Do wyboru mamy 5 stopni twardości materaca, oznaczone cyframi:
  1. bardzo miękki, coraz rzadziej w sprzedaży, dla osób o niskiej wadze, niezbyt odpowiedni do codziennego użytkowania; 
  2. materac bardzo elastyczny, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, zapewnia kręgosłupowi właściwą pozycję, preferowany przez kobiety; 
  3. popularny na rynku, szczególnie wśród osób doceniających twardsze materace, często wybierany przez ludzi młodych; 
  4. odpowiednia twardość dla osób o wyższej wadze i o mocnej budowie ciała; 
  5. bardzo twardy materac, idealny dla osób o wysokiej wadze. 
Coraz częściej producenci oferują także modele, które posiadają dwa stopnie twardości umieszczone po obydwu stronach materaca. Wystarczy wtedy odpowiednio go odwrócić, aby wybrać preferowaną twardość. To szczególnie wygodne w łożach małżeńskich, gdzie każda z osób może dostosować miękkość materaca i nie zachodzi niebezpieczeństwo, że będą one różnej grubości. Na rynku znajdziemy także materace z różnymi strefami twardości (maksymalnie 7-strefowe), które dają odpowiednie podparcie dla poszczególnych części ciała (np. głowa, szyja, barki itp.). To jednak dobre rozwiązanie dla osób o średnim wzroście, które nie zmieniają zbyt często pozycji w czasie snu.
Sprężyna, pianka czy inny materiał?

Druga kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę to materiał, z którego został wykonany materac. Pierwsza grupa tego rodzaju produktów to materace sprężynowe w różnych wariantach. Wśród nich znajdziemy rozwiązanie kieszeniowe, gdzie każda sprężyna jest umieszczona w specjalnej kieszonce i pracuje niezależnie od pozostałych. W tym przypadku również często mamy do czynienia z różnymi strefami twardości, o których wspomnieliśmy wyżej. Inne rozwiązanie to materac ze sprężynami Bonell. To tradycyjna konstrukcja, gdzie sprężyny są ze sobą powiązane. Takie materace są bardzo wytrzymałe na duże obciążenia.


źródło: DlaSpania.pl

Druga grupa produktów to materace piankowe. Można tutaj znaleźć bardzo szeroką gamę materiałów. W sprzedaży dostępne są materace z zimnej pianki poliuretanowej, które są bardzo elastyczne, nie odkształcają się i charakteryzują się bardzo dużą żywotnością, dobrze odprowadzają ciepło i wilgoć. Można znaleźć także materace z tzw. leniwej pianki, które zmieniają swoją twardość pod wpływem temperatury. Taka pianka dopasowuje się idealnie do kształtu ciała, co łagodzi ból pleców i pozytywnie wpływa na krążenie krwi. Taki materac zapewnia najwyższy komfort spania.
Kolejna grupa to materace lateksowe, czasem może to być także lateks syntetyczny. Dużą zaletą takich materaców jest bardzo duża elastyczność punktowa. To oznacza, że powierzchnia ugina się tylko w tym miejscu, gdzie oddziałuje nacisk i pod cięższymi partiami ciała zapada się głębiej. Taka cecha gwarantuje właściwe podparcie układu szkieletowego. Dodatkowo takie materace zapewniają idealną wentylację.Na rynku można znaleźć także materace wykonane z takich materiałów jak tempur (tworzywo wiskoelastyczne, reaguje na ciepło, zmniejsza nacisk, ułatwia spokojny sen) czy żel (segmenty z tego materiału ułatwiają rozluźnienie mięśni w czasie snu).

Jaki pokrowiec materaca?

Przy wyborze materaca trzeba także zwrócić uwagę na jego pokrowiec. Nie zapominajmy, że to część, która bezpośrednio styka się z naszym ciałem. To musi być materiał, który zapewnia odpowiednią higienę, umożliwia właściwą cyrkulację powietrza, a jednocześnie gwarantuje skuteczne usuwanie wilgoci. Warto zdecydować się na taki pokrowiec, który ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne (powłoka teflonowa, srebro, kaszmir itp.). Należy także pamiętać, aby pokrowiec materaca prać regularnie.

Odpowiednia podstawa dla materaca

Na koniec trzeba jeszcze podkreślić, że nawet najlepszej jakości i konstrukcji materac może nie zapewnić wysokiego komfortu spania, jeśli nie użyjemy odpowiedniego stelaża. Należy dobierać stelaż do rodzaju materaca. Na rynku znajdziemy stelaże statyczne, które pozytywnie wpływają na sprężystość materaca i zapewniają jego długą żywotność. Natomiast stelaże regulowane to większa przewiewność materaca i wyższy komfort wypoczynku. Do materacy elastycznych (np. kieszeniowe, lateksowe) najlepiej dobrać stelaż z listew giętkich.Dobry materac to tak naprawdę produkt odpowiednio dobrany do potrzeb konkretnego użytkownika. Dlatego nie warto spieszyć się z wyborem materaca, ale trzeba temu poświęcić trochę czasu. Również cena nie powinna być decydującym czynnikiem. Warto stawiać na wysoką jakość materaca i dokładnie sprawdzić jego właściwości, jeśli chcemy zapewnić sobie wysoki komfort spania.Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza