Materac do spania - twardy czy miękki?


Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu. Nie zawsze najważniejsza jest jego długość, ale efektywność. Niestety, źle dobrany materac do łóżka może sprawić, że nie zmrużymy oka przez całą noc, a przy tym ucierpi na tym nasz kręgosłup. Czym zatem należy kierować się podczas wyboru materaca i na które z nich warto zwrócić uwagę?

Materace i ich twardość


Materac powinien zostać dobrany bezpośrednio pod wagę ciała jego użytkownika. Jeśli ma on służyć parz, to także należy wziąć to pod uwagę. Zazwyczaj przyjmuje się, że im osoba jest cięższa, tym należy wybrać nieco twardszy materac. W jego specyfikacji znajdziemy specjalne oznaczenia, które oznaczają właśnie twardość. Jak się one prezentują?
  • H1 - jest to najmiększy materac, jaki mamy do wyboru, jednak nie zaleca się go do codziennego stosowania, ponieważ według fizjoterapeutów i lekarzy nie jest on dobrym podparciem dla kręgosłupa. Tego rodzaju twardość występuje jedynie w materacach wielostrefowych, w których każda strefa wyróżnia się odmiennym stopniem twardości.
  • H2 - ten materac także będzie stosunkowo miękki i polecany jest zwłaszcza dzieciom, a niekiedy także kobietom. Szacuje się, że dedykowany jest osobom o maksymalnej wadze 80 kg.
  • H3 - materac należący do twardszych, zalecany osobom o wadze od 80 do 100 kg.
  • H4 - materac twardy, stworzony z myślą o osobach, które ważą ponad 100 kg, dla osób lżejszych wypoczynek na nim nie będzie komfortowy. 
  • H5 - materac ultra twardy, przeważnie wykonany jest z włókna kokosowego. Rzadko dostępny w sklepach. Wykonywany na zamówienie dla osób z bardzo dużą nadwagą (powyżej 140 kg).

Tego rodzaju wskazania mają charakter orientacyjny i nie zawsze będą danej osobie idealnie pasować. Niektórzy preferują wypoczynek na twardszych materacach, zwłaszcza gdy dokuczają im bóle kręgosłupa. Każdy materac trzeba więc wcześniej przetestować, co w praktyce oznacza, że należy się na nim położyć. Z tego też względu materace najlepiej jest kupować w sklepach stacjonarnych bądź takich, które mają możliwość zamiany.
Materace i ich rodzaje

Materace do łóżka występują w wielu rodzajach. Do dyspozycji są m.in. materace sprężynowe, które stanowią najtańszą propozycję, materace lateksowe, piankowe, kieszeniowe, termoelastyczne, wysokoelastyeczne, żelowe czy wielostrefowe. Każdy z tych typów posiada swoje zalety i wady. Największą popularnością cieszą się materace elastyczne, gdyż dopasowują się do anatomicznej budowy ciała człowieka, oferując tym samym maksymalną wygodę. Niestety, ich cena nie zawsze jest zachęcająca, dlatego wiele osób decyduje się na materace sprężynowe, mimo że są dość twarde i wykazują małą elastyczność punktową. Taki zakup trzeba jednak dobrze przemyśleć. Niewygodny materac może spędzić nam sen z powiek, nawet gdy będziemy zadowoleni z jego ceny. Właśnie z tego powodu czasami lepiej zainwestować więcej, mając na uwadze komfort snu i fakt, że dobry materac posłuży nam przez długie lata, a taka inwestycja z pewnością szybko się zwróci.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza