Partie walczą o władzę w samorządach. Kto startuje w powiecie gryfińskim?


Stosunek Polaków do partii politycznej jest zły. Według badań CBOS z 2017 roku aż 91 % ankietowanych uważa, że partie polityczne powodują kłótnie i zamęt w państwie, a według 87 % partie są klikami polityków, których jedynym celem jest zdobycie władzy. Niechęć społeczeństwa do partii doskonale pokazują wybory samorządowe, gdzie od wielu lat rządzą lokalne komitety i bezpartyjni. 


Być może dlatego w tegorocznych wyborach samorządowych nie wszystkie partyjne komitety używają swoich logotypów, starając się ukryć swoją przynależność do partii. 

Na materiałach wyborczych kandydatów Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska nie znajdziemy ani loga Platformy Obywatelskiej, ani Nowoczesnej. Nazwa komitetu napisana jest bardzo małą czcionką. Niektórzy kandydaci podkreślają wielkimi literami napis „bezpartyjny” (nie każdy kandydat musi mieć partyjną legitymację). Na tych listach znajdziemy jednak sporo osób związanych z Platformą Obywatelską. Dosyć zaskakująco zaczyna się np. lista komitetu do powiatu obejmującego okręg Chojna, Trzcińsko-Zdrój i Cedynia – jedynką jest mieszkaniec Szczecina, były członek zarządu szczecińskiej Platformy Obywatelskiej. Podobnie jest z listą PiS do powiatu, jedynką w tym samym okręgu jest... mieszkaniec Gryfina. 

W wyborach do Rady Powiatu o mandaty walczą kandydaci z partyjnych list: SLD Lewica Razem, Prawa i Sprawiedliwości oraz PSL. Wszystkie trzy partie w swoich materiałach używają logotypów partii. Jedynym bezpartyjnym komitetem jest Inicjatywa Samorządowa, ugrupowanie obecnego starosty Wojciecha Konarskiego. 

W Mieszkowicach z PiS startuje jeden kandydat na radnego. W Widuchowej PSL wystawił trzech kandydatów na radnych. W Chojnie nie ma partyjnych kandydatów, jedynie Prawo i Sprawiedliwość wspiera ugrupowanie KWW Prawica dla Chojny. W Gryfinie z bezpartyjnymi samorządowcami o fotel burmistrza walczy między innymi kandydat Prawa i Sprawiedliwości oraz KKW Platforma.Nowoczesna (obie partie mają komplet kandydatów do Rady Miejskiej). W Baniach kandydatów na wójta i do rady gminy wystawił PSL i PiS. 

Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę 21 października. Każdy mieszkaniec może oddać cztery głosy – na radnego do Rady Gminy, na burmistrza lub wójta, na radnego do Rady Powiatu oraz do Sejmiku Województwa. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza