Reklama [góra]


Brama Świecka będzie remontowana? Powiat ogłosił przetarg i czeka na zielone światło z ministerstwa [video]


Starostwo Powiatowe w Gryfinie ogłosiło przetarg na I etap remontu Bramy Świeckiej w Chojnie. Zabytek został przejęty przez powiat w pierwszej połowie 2018 roku od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.Zarząd trwały nad zabytkiem sprawowała GDDKiA, która nie chciała go remontować. Obiekt próbowano przekazać dla Gminy Chojna, jednak na to nie zgadzali się radni. Brama Świecka trafiła w końcu pod zarząd Starostwa Powiatowego w Gryfinie.

 Otrzymaliśmy środki na rozbiórkę starego budynku przy drodze powiatowej znajdującego się na gruntach skarbu państwa, udało nam się wykonać to zadanie za znacznie niższą kwotę niż tą przewidzianą w kosztorysie. Wystąpiłem do Ministerstwa Finansów o to, aby zaoszczędzone środki przeznaczyć na remont Bramy Świeckiej, czekamy na decyzję  mówi nam starosta Wojciech Konarski

O fatalnym stanie Bramy Świeckiej pisaliśmy kilkakrotnie na łamach naszego portalu. W maju 2016 roku dzięki nam odkryto, że doszło do zawalenia górnej cześć budowli. Dziura w dachu była widoczna na zdjęciach wykonanych przez naszego drona.


Po naszych publikacjach przeprowadzono wizję lokalną zabytku, zdecydowano również o jego zabezpieczeniu.

W pierwszym etapie remontu zostanie wykonane między innymi oczyszczenie elewacji, uzupełnienie i naprawa cegieł w murach czy wykonanie izolacji. Do Starostwa Powiatowego wpłynęły dwie oferty, jedna na kwotę 276 296,30 zł (Zakład Usług Budowlanych Elżbieta Nazimek w Chojnie), a druga na kwotę 169 640,35 zł (Firma Budowlano-Konserwatorska Podgórski Tomasz ze Stargardu). 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.