Reklama [góra]


Policja ostrzega: Oszuści włamują się na konto użytkownika
 Policja ostrzega przed  Mechanizm oszustw na tzw. ”fałszywego znajomego”, funkcjonuje już od kilku lat. Modus operandi z reguły jest taki sam. 

Oszuści włamują się na konto użytkownika, podszywając się pod tożsamość właściciela konta, przesyłają do grupy znajomych wiadomości z prośba o pożyczkę. Bywa, że kwoty sięgają nawet kilkuset złotych.

W ostatnim czasie pojawiła się kolejna forma oszustwa nawiązująca do płatności przy pomocy BLIK, który jest systemem płatności mobilnych. 

Umożliwia on użytkownikom dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych.

Jeszcze do niedawna, mechanizm oszustwa związany był głownie z przekazywaniem pieniędzy „fałszywym znajomym” za pomocą przelewów internetowych na podane konto, bądź płatnością internetową Dotpay (system szybkich płatności internetowych).

 Niestety przelew dokonany powyższą płatnością jest trudno anulować.Jak łatwo stracić swoje pieniądze? Wystarczy przekazać „fałszywemu znajomemu” kod wygenerowany za pomocą aplikacji bankowej. 

Oszust po otrzymaniu kodu, posługuje się nim w operacji finansowej i wypłaca pieniądze. Szanse ich odzyskania są znikome.

Pamiętaj! Jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę pieniędzy za pomocą mediów społecznościowych lub komunikatorów - zweryfikuj ją!

Najłatwiej sprawdzić to poprzez kontakt z „rzekomo” zainteresowaną osobą. Natomiast prośbę od dalszego znajomego, najlepiej zignorować, ewentualnie poinformować go o tym fakcie.

Należy również pamiętać, że zaleca się co jakiś czas zmienić hasło do konta. Warto także, korzystać z odmiennych haseł do kilku serwisów. 

 W przypadku złamania hasła, przestępca ma dostęp do wszystkich innych usług. Wskazane jest również w ustawieniach mediów społecznościowych, zaznaczyć alerty logowania dzięki którym otrzymamy maila, bądź SMS-a na swój telefon, z informacją o każdym logowaniu na nasze konto.

Nie ma zabezpieczeń dzięki którym będziesz całkowicie bezpieczny, jednak czujność, ostrożność i rozwaga uchronią Cię przed oszustwem na tzw. „fałszywego znajomego”.

Policja Szczecin/pixabay.com

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.