Eurofundusze na ratunek wieży widokowej w Cedyni


Odnowiona, oświetlona i monitorowana - tak w następnym roku wyglądać będzie widokowa wieża w Cedyni, która ma szansę stać się jeszcze większą atrakcją Pomorza Zachodniego. Władze miasta z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego, jak i miłośnikach aktywnej turystyki zaplanowały jej kompleksowy remont. Na ratunek obiektowi górującemu nad najdalej na zachód położoną polską miejscowością, przyjdą eurofundusze Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowę przyznającą wsparcie podpiszą w wtorek, 21 maja 2019 roku w Cedyni wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa oraz burmistrz Adam Zarzycki.

Z pomocą samorządu województwa i środków Unii Europejskiej władze Cedyni położą kres postępującej dewastacji obiektu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i turystów, samorządowcy zaplanowali gruntowny remont zabytku. Wieżę ozdobi świetlna iluminacja. Odnowiony obiekt będzie monitorowany, a przylegający do niego teren zostanie uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury. Dzięki planowanym zmianom ten jeden z najstarszych polskich grodów (miejsce zwycięskiej bitwy w 972 roku Mieszka I i jego brata Czcibora z margrabią Hodonem o ujście Odry) zyska atrakcyjną przestrzeń na spędzenie wolnego czasu.

Wieża zbudowana została w 1895 roku z polecenia ówczesnego burmistrza Ernesta Melchera jako pomnik dla uczczenia żołnierzy poległych podczas wojen Prus z: Danią w 1864, Austrią w 1866 oraz Francją w 1870 i 1871 roku. Zabytek wznosi się na 14 metrów, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. Na jego szczyt prowadzi 60 krętych schodów. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku obiekt stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie użytkowały go Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 roku został odrestaurowany oraz udostępniony do zwiedzania.

Inwestycja kosztować będzie ponad 1,2 mln zł. 85% wydatków pokryje unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego. To prawie 1,1 mln zł. Prace rewitalizacyjne zakończyć się mają do grudnia 2020 roku. Zadanie wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności oraz obszarów miejskich i wiejskich”.

fot. Stanislaw Skrzyniarz / Głos Szczeciński
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza