To była niezwykła Noc Muzeów


W tym roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej przejęło na jedną noc Ratusz w Trzcińsku Zdroju, aby pokazać to, co na co dzień powszednie lub niedostępne. 17 maja b.r. odbyła się już V Noc Muzeów w Trzcińsku Zdroju pod hasłem "Wieki rzemiosła i handlu".

Otwarcia wydarzenia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Bartłomiej Wróbel, który powitał przybyłych gości. Słowo wprowadzenia i podziękowania dla współorganizatorów wydarzenia wygłosił prezes Stowarzyszenia Dawid Buczkiewicz. Następnie tradycyjnie już odbyła się sesja referatowa przygotowana przez regionalistów i poświęcona historii miasta. 

Referat poświęcony historii budynku Ratusza wraz z ciekawostkami na temat jego architektury przygotował Grzegorz Zwoliński. Tadeusz Kołucki opowiedział o tym jak miasto zmieniało się przez wieki, zaznaczając, że rozwój miasta związany był nieodzownie z rozwojem rzemiosła i handlu. Na średniowieczne drogi i trakty handlowe zabrał nas w swoim referacie Andrzej Krywalewicz, który przytoczył ciekawostki z biegnącej tuż obok miasta drogi Lotha, którą podróżować miała caryca Katarzyna II Wielka. 

O 20 swoją historię, bardzo ciekawą i barwną opowiedzieli Państwo Jolanta i Zbigniew Turnau, którzy przyjechali do nas z winnicy z pobliskich Baniewic. W ich prezentacji usłyszeliśmy, z jakimi problemami mierzyli się zakładając winnicę oraz jak wygląda praca w takim miejscu. Dodatkowo owoców ich pracy można było spróbować, degustując różne rodzaje win, które ze sobą przywieźli. Po prezentacji był czas na wspólne rozmowy oraz zwiedzanie wystaw, które Stowarzyszenie przygotowało specjalnie na ten dzień. Na parterze został stworzony warsztat szewski, wraz z historią ostatniego szewca w Trzcińsku Zdroju - Jana Koryckiego. 

Trzy sporych rozmiarów maszyny oraz drobne narzędzia, wykorzystywane w codziennej pracy przekazali do Izby Pamięci wnuczka pana Jana Marta wraz z mężem. Na piętrze można było podziwiać wystawę poświęconą powojennym burmistrzom miasta oraz środkom płatniczym, które przez wieki ulegały przemianom. Do dyspozycji gości był też gabinet burmistrza, którego sklepienie zdobią przepiękne polichromie. Można było wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w fotelu burmistrza oraz przeglądać kroniki miasta autorstwa Pana Jana Sokólskiego. 

W sali obrad przygotowana była wystawa replik broni średniowiecznych, których autorem jest zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem Pan Henryk Tabaka z Gryfina. W jego zbiorach znajdują się m. in. replika Włóczni św. Maurycego oraz Szczerbiec - koronacyjny miecz królów polskich. Dodatkowo można było skorzystać z okazji i wymienić książki na inne w ramch Bookcrosingu, który został przygotowany wraz z Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcińsku- Zdroju. Dla najmłodszych uczestników był przygotowany kącik zabaw z rysunkami i grami. 

W przygotowaniu wydarzenia pomagali członkowie SMZT: Józef Szott, Antoni Śliwiński, Marcin Czesyk oraz sympatycy i wolontariusze: Anna Antonik, Daria Starczewska, Martyna Gałecka oraz Wojtek Makuchowski, którym serdecznie dziękujemy. Podziękowania w współtworzeniu wydarzenia kierujemy w stronę Miasta i Gminy Trzcińsko Zdrój, Trzcińskie Centrum Kultury, Winnica Turnau i Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcińsku- Zdroju. Za patronat medialny podziękowania składamy: Gazeta Chojeńska, igryfino.pl - portal informacyjny powiatu gryfińskiego oraz chojna24.pl - portal informacyjny powiatu gryfińskiego i myśliborskiego Dziękujemy za miły wieczór spędzony wspólnie, zachęcamy do obejrzenia zdjęć i oczywiście zapraszamy za rok...
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza