Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zielinie uczyli się pierwszej pomocy


Dnia 10.05.br. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielinie odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy organizowane przez Fundację im. Jana Antoniego Mikulicza-Radeckiego z Dębna oraz jej niemieckich partnerów - Pépinière e.V. oraz Pépinière Stiftung z Frankfurtu nad Odrą. 

Były to już drugie warsztaty w ramach projektu „Każdy może być bohaterem w Europie” mające miejsce w SP Zielin. W poprzednim, styczniowym szkoleniu udział wzięło 53 dzieci. Tym razem 37 uczniów z klas VI-VIII przez cały dzień uczyło się - poprzez ćwiczenia praktyczne - jak uratować ludzkie życie. A wszystko to pod okiem początkujących lekarzy studiujących na berlińskim Uniwesytecie Medycznym Charité.

Pierwsza pomoc to początek każdego łańcucha ratunkowego. Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji w 2016 roku w Polsce doszło do 33,6 tys. wypadków komunikacyjnych, a podczas nich tylko w 15% przypadków została udzielona pierwsza pomoc. Świadczy to o niskiej świadomości Polaków w zakresie pomocy przedmedycznej. Ważna jest więc nauka tej umiejętności już od jak najmłodszych lat.„Dzięki pomocy nauczycieli oraz chęci dzieci do nauki szkolenie możemy uznać za owocne. Mamy nadzieję na zwiększenie świadomości ludzi w tym temacie. Sukcesem będzie nawet jeśli osoby będące świadkami wypadku nie zignorują faktu, że ktoś potrzebuje pomocy i zadzwonią pod numer 112. Ćwiczenia praktyczne są bardzo ważne i najlepiej utrwalają wiedzę praktyczną na temat pierwszej pomocy, którą większość dzieci na szczęście już posiada”, stwierdził prezes Fundacji Philipp Humbsch.


Zazwyczaj zdarza się tak, że samo zadzwonienie po pomoc oraz przybycie karetki zajmuje cenny czas. W sytuacjach kryzysowych liczą się minuty. Dlatego też ważne jest, aby ludzie nie bali się pomagać. Przytoczone statystyki nie napawają optymizmem. Zarząd Fundacji oraz jej wolontariusze chcą poprawić sytuację w Polsce. „Zaczynamy od małych kroków. W przyszłości planujemy kolejne szkolenia. Następne warsztaty dzieci odbędą się w Słubicach. Podczas tegorocznego święta Hanzy mającego miejsce 13 lipca we wcześniej wspomnianym mieście oraz we Frankfurcie nad Odrą chcemy przeprowadzić dużą akcję pokazującą jak udzielać pierwszej pomocy, oczywiście z udziałem zarówno polskich jak i niemieckich dzieci”-poinformował Philipp Humbsch.

Warto nadmienić, iż nauczyciele również uczestniczyli w zajęciach i przyswajali wiedzę wraz ze swoimi uczniami. „Mamy nadzieję, że dotrzemy do jak największej liczby dzieci. Chcemy by każdy mógł w razie potrzeby zostać czyimś osobistym bohaterem”, podsumowuje Philipp Humbsch.

Autor: Izabela Jastrzębska (IJ)
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza