Duże zagrożenie pożarowe w lasach


Z uwagi na upalną pogodę od kilku dni wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Prognozy pogody na najbliższe dni wskazują na nadchodzącą falę upałów co nie wróży niczego dobrego dla lasów.

Od kilku dni występuje III (najwyższy) lub II (średni) Stopień Zagrożenia Pożarowego Lasów. Aktualny SZPL można sprawdzić w internecie [kliknij]

Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar. Tylko od początku czerwca w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowaliśmy 44 pożary lasu, a od początku roku było ich już ponad 210. Zniszczeniu uległo już ponad 51 ha lasu.

Dodatkowo LP interweniowały przy gaszeniu 50 pożarów zagrażających obszarom leśnym. - Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie - mówią leśnicy - w razie pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112.

W czasie gdy odnotowywany jest podwyższony stopień zagrożenia pożarowego lasu przeciwpożarowej, co dzień czuwa ponad 500 leśników. Obszary leśne RDLP w Szczecinie monitorowane są przez system 56 punktów obserwacyjnych, 35 punktów alarmowo-dyspozycyjnych dodatkowo jeden zlokalizowany w biurze RDLP w Szczecinie. System detekcji pożarów wspomagany jest przez 5 samolotów gaśniczych typu M18B Dromader, które odgrywają ogromną rolę w gaszeniu pożarów - są kosztowne ale bardzo skuteczne.


Samoloty gaśnicze biorą udział w akcjach gaśniczych nie tylko na lasach, ale też na obszarach innych własności w tym na terenie Parków Narodowych. Udział samolotów, które są finansowane środków LP decyduje o skutecznym zakończeniu akcji gaśniczych, które powstają w różnych miejscach, nie tylko na terenach leśnych.

Dodatkowo do wczesnego wykrywania pożarów wykorzystywany jest samolot patrolowy oraz 35 samochodów patrolowo-gaśniczych. W każdym leśnictwie dyżuruje przynajmniej jedna osoba, tj. leśniczy, podleśniczy.

Nadleśnictwa corocznie na ochronę przeciwpożarową wydają ponad 10 mln zł. Jest to znaczna kwota, lecz, gdyby LP nie prowadziły skutecznej ochrony przeciwpożarowej, straty w środowisku leśnym mogłyby być nieporównywalne… i szacowane na setki milionów złotych a może i wiele więcej.

Las jest bardzo wrażliwym ekosystemem… czasami jedna iskra może spowodować zniszczenie w kilkadziesiąt minut wielu hektarów lasu…
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza