Kto podrzuca śmieci do lasu? Nadleśnictwo wydaje setki tysięcy złotych na ich usuwanie [foto]


Spacerując po mieście, szczególnie w miejscach mniej uczęszczanych, często spotykamy mniejsze lub większe skupiska wyrzuconych śmieci. Jest to tak częste zjawisko, że praktycznie przestajemy na nie zwracać uwagę. Tymczasem znieczulica na zaśmiecanie otoczenia trwa w najlepsze. Można to zauważyć wszędzie nawet na leśnej wycieczce. Często spacerując po lesie widać pozostawione „ludzkie ślady”.


Jednak nie zdajemy sobie sprawy na jak wiele może sobie pozwolić człowiek, który chcąc zaoszczędzić parę "groszy" potrafi pozbyć się uciążliwych i często szkodliwych odpadów wywożąc je wprost do lasu.  Ostatnio takie właśnie zdarzenie miało miejsce na terenie Nadleśnictwa Chojna w lasach na południe od miejscowości Widuchowa. Tam właśnie na drogę leśną wywieziono i częściowo nawet przysypano warstwą piachu – tzw. odpady budowlane.O zaistniałym zdarzeniu Policję powiadomił Klub Kniejołaza, sugerując celowe utwardzenie drogi śmieciami. 


Kto i dlaczego to zrobił? 


Jak dowiedzieliśmy się od Nadleśnictwa Chojna sprawca wykroczenia nie jest na tą chwilę znany. W sprawie ustalenia sprawcy czynu zaśmiecenia lasu prowadzone są postępowania zarówno przez Straż Leśną jak i Policję. Sugestie, że to leśnicy mogli zlecić utwardzenie drogi odpadami dementuje Sylwan Barcz Nadleśniczy Nadleśnictwa Chojna - Nadleśnictwo Chojna zdecydowanie dementuje informacje o rzekomym procederze utwardzania dróg leśnych śmieciami, w tym szkodliwymi odpadami zawierającymi folię, watę szklaną, plastik i gruz niewiadomego pochodzenia, opublikowane przez Szczeciński Klub Kniejołaza. W podanej lokalizacji Nadleśnictwo nie zlecało, nie wykonywało i nie wykonuje żadnych prac związanych z utrzymaniem dróg leśnych”.Agnieszka Kujawska Nadleśnictwo Chojna – O zaistniałym procederze dowiedzieliśmy się 17 czerwca (poniedziałek) w godzinach wieczornych. Pomimo późnej pory pracownicy Służby Leśnej sprawdzili podaną lokalizację i potwierdzili zdarzenie. Mając na względzie szkodliwy wpływ odpadów na środowisko już następnego dnia rano zostały podjęte działania zmierzające do uprzątnięcia śmieci. Śmieci zostały przekazane firmie, która zajmuje się utylizacją tego typu odpadów.


O tym, że leśnicy cały czas borykają się z nielegalnym wywozem śmieci do lasu nie zdajemy sobie sprawy, gdyż na bieżąco je sprzątają i porządkują las. Jak podaje Nadleśnictwo Chojna, w ostatnich pięciu latach, średnioroczny koszt z tytułu usuwania śmieci z lasu wyniósł ponad 46 tys. zł. 


- Nowe przepisy dotyczące odbioru odpadów komunalnych niestety nie zmieniły niechlubnej tradycji wyrzucania śmieci do lasu. Dodatkowym obciążeniem naszych lasów jest ich lokalizacja – teren przygraniczny – gdyż znaczna część śmieci w tym odpadów budowlanych pochodzi z terenu Niemiec – mówi Agnieszka KujawskaLudzie często traktują las jak darmowe wysypisko śmieci. Wywożą do lasu nie tylko śmieci bytowe, ale również zużyte sprzęty domowego użytku takie jak: stare niepotrzebne meble, armaturę łazienkową czy zgoła niebezpieczne sprzęty elektroniczne małego i dużego AGD. Gruz budowlany czy śmieci budowlane równie często są wywożone do lasu i to nie tylko z prywatnych posesji.

Nadeszły wakacje, wielu z Was zapewne będzie chętnie szukało wypoczynku i wytchnienia spędzając czas na leśnych wędrówkach czy to pieszych czy rowerowych. Pamiętajcie, żeby nie pozostawić po sobie niechlubnych śladów obecności, a o napotkanych zdarzeniach zaśmiecania lasów informujcie niezwłocznie leśników.


Osoby zaśmiecające las niech pamiętają, że zaśmiecanie lasu jest wykroczeniem, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny, nagany lub aresztu.
fot. Klub Kniejołaza / własne
Redakcja

3 Komentarze

  1. Wystarczy otworzyc punkty gdzie mozna by bylo wywozic smieci i by bylo po problemie.

    OdpowiedzUsuń
  2. wysypisko śmieci Kaliska przyjmuje bezpłatnie większość odpadów budowlane zielone duże gabaryty meblowe ale trzeba trochę chęci żeby czegoś się dowiedzieć gdzie można oddać śmieci

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza