Erasmus+ w Nawodnej. Uczestnicy odwiedzili m.in. Gdańsk [podziękowania]


Pobyt uczniów i nauczycieli z Danii, Słowenii, Hiszpanii, Włoch i Grecji w Nawodnej (27.05-31.05.2019r), był trzecim spotkaniem partnerów programu Erasmus+ „Our national treasures through the eyes of children” (Skarby narodowe widziane oczami dzieci).
Celem projektu jest rozwój obywatelstwa europejskiego, poznanie dziedzictwa kulturowego krajów partnerskich, lepsze zrozumienie podobieństw w kulturze. Wśród zaplanowanych działaniach w Polsce było zwiedzenie Zamku w Malborku, który od 1997 roku znajduje się na światowej liście dziedzictwa Unesco.

Pierwszy dzień pobytu w Polsce uczestnicy projektu spędzili w Gdańsku, zwiedzając przepiękne Stare Miasto i najbardziej charakterystyczne zabytki niezwykłej miejscowości u ujścia Motławy. Zaplanowana wizyta w Zamku w Malborku dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń. Mogli na chwilę przenieść się w czasie i zobaczyć, w jaki sposób zorganizowane było życie w tym niecodziennym miejscu. Poznali wydarzenia z kart historii Polski, tajemnice zamku krzyżackiego, który był rezydencją królów Polski w latach 1457–1772.


Kolejne dni goście spędzili w Nawodnej i okolicach. Zwiedzili Moryń, Cedynię i Chojnę. W Chojnie nauczyciele odwiedzili p. Burmistrz i wspólnie z uczniami poznali gotyckie zabytki naszego gminnego miasta. W Bibliotece Miejskiej w Chojnie nauczycielka z Włoch zagrała mały koncert dla zebranych uczestników projektu.

W szkole w Nawodnej zagraniczni uczniowie wzięli udział w zajęciach razem z uczniami z Polski. Projektowali własne herby, wykonywali amulety na wzór tych, które widzieli w Muzeum Zamkowym w Malborku, przygotowywali potrawy średniowieczne. Dużą niespodzianką był wspólnie obchodzony Dzień Dziecka, w trakcie którego uczniowie i nauczyciele mogli poznać kulturę wczesnośredniowieczną i osobiście próbować własnych sił jako woj lub rzemieślnik-garncarz.

Wytworzone przez dzieci prace stały się pamiątką z Polski. Goście próbowali polskich potraw, przygotowanych przez rodziców i Koło Gospodyń z Lisiego Pola, które im bardzo smakowały.


Uczniowie zagraniczni spali u swoich kolegów i koleżanek z Polski. Niektórzy odwiedzili siebie nawzajem, ponieważ poznali się już podczas poprzednich spotkań za granicą, inni byli w Polsce po raz pierwszy. Wspólny pobyt umożliwił również rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim na co dzień, ponieważ w tym języku uczniowie komunikowali się ze sobą. Przy pożegnaniu nie zabrakło łez. Niektórzy z gości zapowiedzieli swój pobyt w naszym kraju podczas zbliżających się wakacji.

Podziękowania

Dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Nawodnej składają serdeczne podziękowania wszystkich osobom zaangażowanym w przyjęcie partnerów projektu Erasmus+, a w szczególności rodzicom przyjmującym u siebie uczniów ze szkół partnerskich i wszystkim uczestniczącym w realizacji podejmowanych zadań w szkole, p. Burmistrz- Barbarze Raweckiej, Radzie Rodziców, Kole Gospodyń z Lisiego Pola, p. Maciejowi Ostrowskiemu, p. Barbarze i Wiesławowi Szurgocińskim, Centrum Kultury w Chojnie.

 

tekst i fot. dostarczone
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza