Polsko- niemieckie tradycje dożynkowe i wspólna przyszłość - Cedynia 2019


„Polsko- niemieckie tradycje dożynkowe i wspólna przyszłość- Cedynia 2019” to tytuł projektu, który jest realizowany przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu od 16 sierpnia do 30 października. W ramach projektu odbwają się dwa działania. Pierwsze mieliśmy okazję przeżyć 31 sierpnia 2019r w Cedyni. W ramach tego wydarzenia przeprowadzono polsko-niemieckie warsztaty: 1-druk na tkaninie naturalnymi metodami, 2-malowanie na wodzie tkanin oraz papieru, 3-wyplatania wieńców dożynkowych, 4-polsko-niemieckie pejzaże pędzlem malowane - plenerowe warsztaty plastyczne.

W tym samym dniu odbyły się również polsko- niemieckie konkursy: na dożynkowy bochen chleba, najpiękniejszy wieniec dożynkowy, stół kulinarny pt. „Smaki naszych babć”, najpiękniejszy bukiet kwiatów, rzut wałkiem do celu i slalom sołtysa.

Podczas wydarzenia każdy mógł wpisać swoją opinię dotyczącą współpracy transgranicznej, spotkania dożynkowego itp. do „Polsko- niemieckiej kroniki współpracy”. Ta kronika będzie obecna i otwarta na każdy kolejnym polsko - niemieckim spotkaniu.

W trakcie spotkania na scenie dla polsko- niemieckiej publiczności występowały zespoły z Polski oraz goście z Niemiec. A na zakończenie dla wszystkich odbyła się zabawa taneczna z DJ.

Kolejne, drugie działanie odbędzie się 26 września 2019r . Będą to warsztaty dla młodzieży pt. „ Polsko- niemieckie warsztaty z realizacji dźwięku i światła”. Do przeprowadzenia tych warsztatów zakupiono mikser cyfrowy, zestaw mikrofonów, reflektory, światła sceniczne- głowy ruchome oraz rampę oświetleniową. Również zakupiono sztalugi. Wszystko sfinansowano ze środków Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu wynosi 24 189,50 Euro. 

Projekt jest dofinansowany przez Unie Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia- Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska w Euroregionie Pomerania. Autorką projektu jest Małgorzata Karwan.Dożynkowe podziękowania

Dożynki to nierozerwalny element naszej polskiej tradycji, podziękowanie z plony, za ciężką pracę naszych rolników, którym należą się słowa uznania i ogromnego szacunku. Podczas dożynkowej Mszy Świętej dary ziemi w postaci symbolicznych wieńców poświęcił ksiądz dziekan kanonik Michał Kostrzewa, za co składamy mu serdeczne podziękowania.

Te najpiękniejsze z obchodzonych obyczajów nie mogłyby się odbyć, gdyby nie olbrzymia pomoc i zaangażowanie naszych sponsorów, organizacji, stowarzyszeń i osób indywidualnych, za co w najserdeczniejszych słowach gorąco dziękujemy. Chcielibyśmy ich wymienić, kłaniając się w podziękowaniu: Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A, Marek Przybyła „Maliko ZOO SHOP”, Bank Spółdzielczy w Chojnie, HAG AG- Muller Heinz, August Gesch Nicolas, „Gospoda u Barbary”- Barbara i Władysław Edelmuller, Janusz Wolski, Zdzisław Tondel, Wioleta Węcławska, Waldemar Gorzelańczyk i Gabriela Głodek- PIZZERIA AVANTI, Adam Babicki dzięki któremu było barwnie i kwiatowo, Ewelina Świderska, Jolanta Pociej, Katarzyna Sobala, Monika Rogowska, Lucyna Kuta, Mariola Jaworska, Krystyna Jachowicz, Bożena Drozdowska, Irena Caban, Agnieszka Nowacka- Nadodrzański Dom Seniora, Mc Donald’s, Helena Kubik, Justyna i Marcin Zientara, Edward i Alicja Jaworscy, Wojtek Fedorowski, Kazimierz Pociej, Stanisław Pociej, Marek Drela, Nadleśnictwo Mieszkowice, Zespół Czciborzanie, Zespół GAMA, Ewa Kwiecień, Grzegorz Kopij. Dziękujemy także tym sponsorom, którzy nie chcieli być wymieniani z imienia i nazwiska.

Dziękujemy za pomoc Ochotniczym Strażom Pożarnym oraz Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym z Cedyni i Czachowa pod opieką Arkadiusza Mruka, Łukasza Kałużyńskiego i Łukasza Zatora.

Ogromne podziękowania dla mieszkańców ulicy Kościuszki w Cedyni za dekoracje uliczne podczas przemarszu korowodu dożynkowego– mamy nadzieję, że ten zwyczaj będzie się rozwijać i utrwalać.

Najserdeczniejsze podziękowania należą się Sołectwom, Rolnikom i mieszkańcom – za ogromne zaangażowanie i pracę, by znów cedyńskie dożynki stały się słynne w całym regionie. Bez tradycji naród nie ma korzeni i to drzewo usycha – dbamy o nie wspólnym wysiłkiem, pracą, ale także zabawą.

Dziękujemy Państwu z całego serca.
Dyrektor COKiS Małgorzata Karwan

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza