Narodowe Czytanie w Kołbaczu


Gmina Stare Czarnowo włącza się do akcji „Narodowe Czytanie”. Mieszkańcy po raz pierwszy będą mogli wziąć w niej udział już w sobotę, 7 września.Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16 w hali sportowej w Kołbaczu.Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku para prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2 tysiącach miejsc.

-Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości- czytamy w specjalnym liście Prezydenta RP Andrzej Dudy.

Gmina Stare Czarnowo po raz pierwszy będzie brała udział w Narodowym Czytaniu.

- Tego dnia zostaną odczytane fragmenty nowel polskich tj. Orka, Katarynka oraz Dym. Do czytania zaprosiliśmy osoby publiczne z terenu naszej gminy oraz młodzież ze szkoły w Kołbaczu - zapowiada wójt Marzena Grzywińska.

Dodatkowo czas słuchaczom umili występ szkolnego chóru Con Amore, a na zakończenie przewidziano skromny poczęstunek.

Organizatorem Narodowego Czytania jest Gmina Stare Czarnowo przy współpracy z partnerami: BibliotekąPubliczną w Starym Czarnowie i Filią w Kołbaczu, Zespołem Szkół w Kołbaczu oraz Radą Rodziców Zespołu Szkół w Kołbaczu.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza