Mucha chroni owady


Poseł Rafał Mucha zainaugurował projekt edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży. Każdy podmiot, który zgłosi swoje zainteresowanie otrzyma materiały edukacyjne oraz instrukcję budowy domku dla owadów pożytecznych - budowli z powszechnie dostępnych materiałów zapewniającej różnym gatunkom owadów schronienie i możliwość budowy gniazd, szczególnie podczas zimy.

- Zachęcam wszystkie fundacje, stowarzyszenia oraz szkoły do zgłaszania swojego udziału w projekcie. Zapewniam, że każdy podmiot otrzyma domek pakiet materiałów edukacyjnych – poinformował poseł prezentując przykładowy domek dla owadów.


- Obserwowanie owadów będzie doskonałym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej i pozwoli zapoznać się z tymi jakże potrzebnymi małymi stworzeniami. Zapewnianie warunków do gniazdowania i wylęgu owadów zapylających to ważny sposób ich ochrony. Obecnie, szczególnie na terenach miast, coraz mniej jest miejsc stanowiących dogodne dla nich schronienie.

Domek należy umieścić w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru , na przykład ustawić we wnętrzu altany lub wiaty, a także powiesić pod okapem domu. Większość owadów preferuje zaciszne i słoneczne lokalizacje po południowej lub południowo-wschodniej stronie budynków.

- Rola owadów zapylających w przyrodzie jest bardzo istotna. Przede wszystkim kształtują one różnorodność biologiczną, bez nich wiele gatunków roślin nie wydawałaby żadnych owoców czy nasion. Są one również ważnym, choć często niedocenianym, elementem kształtującym gospodarkę rolną. Wyobraźmy sobie, że takich owadów zabraknie. Naturalną konsekwencją jest niedostatek żywności. Zatem warto im pomagać - stwierdził Rafał Mucha.

Poseł odniósł się również do przyczyn jego zainteresowania tym aspektem działań proekologicznych.

- Oczywiście moje zainteresowanie ochroną owadów wynika nie tylko z mojego owadziego nazwiska oraz zamiłowania do pszczelarstwa. Komisja Europejska w bieżącym roku zarejestrowała europejską inicjatywę obywatelską proponującą przyjęcie przepisów służących utrzymaniu i poprawie stanu siedlisk owadów jako wskaźników niezdegradowanego środowiska. Zagadnienie ma zatem charakter powszechny, a promocję wiedzy o roli owadów w środowisku i gospodarce oceniam w tym kontekście jako bardzo ważną.

Zgłoszenia udziału w programie edukacyjno-ekologicznym organizowanym przez posła na sejm Rafała Muchę należy wysyłać na adres e-mail lub pocztą tradycyjną na adresy biur poselskich w Gryfinie, Nowogardzie i Świnoujściu.
Redakcja

1 Komentarze

  1. Dopóki rolnicy będą używać glifosatu i innej chemii owady będą ginąć. PIS w tej kadencji przedłużył czas na stosowanie tej trującej substancji. Cierpią z tego powodu nie tylko owady ale i ludzie.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza