Reklama [góra]Policja apeluje i radzi przed długim weekendem


Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku, wielu z nas zdecyduje się na pokonanie setek kilometrów, aby w ten szczególny czas odwiedzić groby bliskich. Dużego natężenia ruchu należy spodziewać się zarówno przy cmentarzach, jak i na drogach całego kraju.Wzorem lat ubiegłych, myśliborscy policjanci aktywnie włączą się w przedsięwzięcie mające zapewnić bezpieczeństwo w okresie obchodów Święta Zmarłych.

Bazując na doświadczeniach lat ubiegłych, dzień Wszystkich Świętych oraz dni go poprzedzające, jak i po nim następujące charakteryzują się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów oraz pieszych. W konsekwencji można spodziewać się wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa, a także utrudnień w ruchu drogowym. Dodatkowe zagrożenie stanowią zmienne warunki pogodowe oraz przypadki nieprzestrzegania przez uczestników ruchu drogowego obowiązujących przepisów prawa.

Tegoroczne działania "ZNICZ" rozpoczną się w czwartek 31 października i trwać będą nieprzerwanie do niedzieli 3 listopada. W ich trakcie na drogach województwa pojawi się zdecydowanie więcej patroli zachodniopomorskiej drogówki. 

W celu ujawniania i dokumentowania popełnionych przez kierowców wykroczeń zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym, użyte zostaną zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorem. Policjanci posłużą się także laserowymi miernikami prędkości.

Mundurowi będą kontrolować prędkość pojazdów, sprawdzać stan trzeźwości kierujących, a także sposób przewożenia pasażerów. Policjanci będą reagować w każdym przypadku naruszenia podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy zostaną naruszone przepisy ruchu drogowego dotyczące relacji pieszy - kierujący.

Stróże prawa skupią się także na zapewnieniu płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie nekropolii. W razie potrzeby w każdym przypadku tworzenia się zatorów drogowych będą podejmować ręczne kierowanie ruchem.

Funkcjonariusze prewencji oraz służb kryminalnych zarówno umundurowani jak też po cywilnemu pełniąc służbę w okolicach cmentarzy i na terenie nekropolii, gdzie tłok to okazja dla złodziei, swoją uwagę skupią na przeciwdziałaniu kradzieżom i włamaniom do pojazdów, niedopuszczeniu do profanacji grobów oraz zapewnieniu bezpieczeństwa osób odwiedzających miejsca pochówku. To właśnie oni będą zwracać uwagę na osoby, które poprzez kradzież chcąc wzbogacić się w łatwy sposób.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas działań "ZNICZ", dużego natężenia ruchu należy spodziewać się zarówno w rejonie cmentarzy, jak i na drogach dojazdowych do miast. Dlatego, w miarę możliwości zalecamy korzystanie ze środków komunikacji publicznej. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd samochodem, pamiętajmy, że na drogach dojazdowych do cmentarzy, a także na niektórych ciągach komunikacyjnych zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu.

Zwracajmy więc uwagę na znaki drogowe i nie jedźmy na pamięć. Pamiętajmy również o tym, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów i znaków drogowych!

Aby podróż wszystkim upłynęła bezpiecznie, przypominamy kilka podstawowych zasad, o których zawsze warto pamiętać:
 • Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych),
 • Pamiętamy o dokumentach (prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i polisa OC)
 • Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i trzeźwi - pamiętajmy, że nasz błąd może zaważyć nie tylko na naszym bezpieczeństwie, ale także na zdrowiu i życiu innych uczestników ruchu drogowego, 
 • Prędkość z jaką poruszamy się pojazdem dostosowujemy do natężenia ruchu, sytuacji na drodze i panujących warunków atmosferycznych - pamiętajmy: wolniej znaczy bezpieczniej. Poruszajmy się zatem z taką prędkością, która pozwoli na kontrolowanie sytuacji na drodze i odpowiednio szybką reakcję.
 • W czasie podróży zapinamy pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w dostosowanych do ich wagi i wzrostu fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci.
 • Jeżeli wyruszamy w długą trasę, pamiętamy o uwzględnieniu przerw w podróży,
 • Sprawdźmy czy na drodze, którą wybraliśmy nie napotkamy na utrudnienia w ruchu. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl. 
 • Dbamy o to, by przewożony bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w pojeździe w czasie jazdy,
 • Parkujemy pojazd zgodnie z przepisami, w miejscach do tego wyznaczonych.
Apelujemy także do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Przypominamy także o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przez pieszych, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. 

Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, okres ten niesie ze sobą wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę. 
  
Uważajmy - żeby nie stać się ofiarą złodzieja:
 • nie zostawiaj samochodu w miejscach nieoświetlonych, rzadko uczęszczanych;
 • parkuj samochód na parkingach strzeżonych, dozorowanych;
 • przed opuszczeniem samochodu sprawdź, czy nie pozostawiłeś w nim w widocznym miejscu torebki, bagażu, portfela, telefonu komórkowego czy dokumentów;
 • sprawdź zabezpieczenie pojazdu - czy został zamknięty, czy szyby zostały domknięte. Jeżeli posiadasz alarm - włącz go.

Kradzież kieszonkowa:
 • nie noś przy sobie większej ilości gotówki;
 • jeżeli musisz mieć przy sobie więcej pieniędzy, to nie trzymaj ich w jednej kieszeni lub portfelu. Porozkładaj je w kilku miejscach np. w wewnętrznych zamykanych kieszeniach;
 • nie noś przy kartach bankomatowych numerów PIN;
 • zwracaj uwagę na tzw. sztuczny tłok, unikaj go przy wsiadaniu do środków komunikacji miejskiej.
 • Jeżeli masz torebkę przy sobie, to trzymaj ją blisko ciała i w zasięgu wzroku;
 • nie zabieraj ze sobą rzeczy niepotrzebnych.

Na cmentarzu:
 • nie zostawiaj torebki, saszetki na ławce, przy nagrobku, nawet na krótką chwilę;
 • jeśli nie ma takiej konieczności, nie pokazuj, że masz telefon komórkowy;
 • trzymaj dziecko za rękę i nie pozwól, by zanadto się oddaliło, gdyż w tłumie może się bardzo łatwo zgubić;
 • włóż dziecku do kieszeni kartkę z numerem telefonu do siebie, z danymi umożliwiającymi szybkie odszukanie rodziców.

W tym okresie dzieci powinny być pod szczególną ochroną. W okresie jesienno – zimowym, szybko zapada zmrok, jest duży ruch pieszych i pojazdów. Chwila nieuwagi wystarczy aby stracić je z oczu i narazić na niebezpieczeństwo i niepotrzebne stresy.

Apelujemy do wszystkich kierowców, aby pod żadnym pozorem nie wsiadali za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu, a do pasażerów, by nie pozwolili, by wiózł ich nietrzeźwy kierujący!

Na drodze nie jesteśmy sami. Nasze nieodpowiedzialne zachowanie, pośpiech czy rozkojarzenie w połączeniu z coraz gorszą aurą może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń, które w konsekwencji zaważą na czyimś zdrowiu lub życiu.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.