Reklama [góra]



Szkołę w Krzymowie przejmie stowarzyszenie? Projekt trafił do zaopiniowania


Szkoła Podstawowa w Krzymowie może zostać przejęta przez stowarzyszenie. Gmina Chojna ma przygotowany projekt przekazania, jest również stowarzyszenie zainteresowane przejęciem placówki. 

- Przy obecnych kosztach, przekazanie szkół dla stowarzyszeń to jedyny sposób na to, aby szkoły się utrzymały i rozwijały — powiedziała nam burmistrz Chojny Barbara Rawecka przy czym podkreśliła, że do samego przekazania szkoły jest jeszcze daleka droga.

Zainteresowane przejęciem szkoły w Krzymowie jest Stowarzyszenie na rzecz osób z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną "Uśmiech" z Chojny. We władzach stowarzyszenia znajduje się Mirosława Buko i Beata Junosz. 

Projekt przekazania placówki w pierwszej kolejności trafił do Związku Nauczycielstwa Polskiego, które wyrazi swoją opinię. W następnej kolejności może trafić do dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej. Nawet jeżeli radni wyrażą zgodę, ostateczna decyzja należy do Kuratorium Oświaty w Szczecinie. 

- Szkoły dalej byłyby publiczne, zmieni się jedynie organ prowadzący. Będziemy je oczywiście wspierać, oprócz przekazania całej subwencji, w pierwszych latach będziemy dokładać pieniądze z budżetu. Same stowarzyszenia będą miały możliwość pozyskiwać środki z zewnątrz. Jeżeli stowarzyszenia nie dadzą rady w prowadzeniu szkół, te wrócą do gminy — dodaje burmistrz Rawecka. 

Szkoła w Krzymowie nie jest jedyną placówką na terenie gminy Chojna, którą może przejąć stowarzyszenie. Podobnie może stać się ze szkołą w Brwicach.


fot. SP w Krzymowie

26 komentarzy:

 1. A po dwóch trzech latach od przekazania Burmistrz powie, że sorry ale musicie radzić sobie sami i jeśli nie dajecie rady to szkoły trzeba zlikwidować. I tym sposobem i rękami innych Burmistrz pozbędzie sie kłopotu:) O naiwni mieszkańcy....

  OdpowiedzUsuń
 2. Okropne jest to,że zarówno rodzice,dzieci jak i pracownicy szkoły o sprawie dowiadują się z Internetu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo w urzędzie i radnym Burmistrz nałożyła kaganiec i trzyma krótko smycz, tak by żadna nie potrzebna informacja nie wydostała się na zewnątrz. Ma być cicho i basta, a najlepszym przykładem są sesje i komisje: żadnych pytań, informacji, nic ponad to co nie zbędne.

   Usuń
  2. Uczestniczysz w komisjach, że piszesz?

   Usuń
 3. Problem szkolnictwa w Polsce rozwiązałby bon edukacyjny. Jest to rozwiązanie zaproponowane przez Konfederację.Stowarzyszenie będzie się musiało wciąż prosić o pieniądze aż któregoś razu nie dostanie i padnie.Szkoły należy sprywatyzować i problem zniknie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nauczycielki nauczycielom to robią
  DLA mnie to niepojete. Niedługo ktoś połasi się na Nawodną. Może ktoś jest w stowarzyszeniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno w Stowarzyszeniu jest siostra jednej radnej, więc resztę można sobie dopowiedzieć.

   Usuń
  2. Ludzie o czym Wy piszecie?

   Usuń
 5. O gminnej zapaści finansowej i moralnej

  OdpowiedzUsuń
 6. Ratunku nie ma i trzeba znaleźć jelenia aby to zrobił odroczona likwidacja

  OdpowiedzUsuń
 7. W sumie to też jestem za prywatyzacją.ten bon to całkiem uczciwe rozwiązanie

  OdpowiedzUsuń
 8. pan federowicz mowil otym prosto a nowa burmistrz robi to po cichu wstyd a ludzie tak na pania liczyli ludzie z krzymowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Federowicz taki był mądry że w krzymowie zniszczył boisko i zasłużył chojnie nie wiesz co się działo a piszesz

   Usuń
  2. Masakra, kogo wy tam wybieracie w tych gminach?
   Swoich promować powinniście swoich i niech ta osoba pilnuje takich spraw, bo naprawdę zostaniecie z ręką w nocniku.

   Usuń
 9. Szkoda dzieci, dla nich to przeżycie zmieniać nauczycieli. szkoda tych nauczycieli. To dla nich trudna sytuacja. Wielu znam,więc wiem. Oni też mają rodziny, plany, marzenia. Większość to ludzie z pasją.wcale nie są gorsi, a często mają dużo empatii w stosunku do uczniów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pani od przedszkola byla super, teraz jest inna, ale tez moze być fajna dla dzieciNauczyciele w tej szkole uczą z pasją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że Pani z zerówki odeszła na emeryturę. Uczyła mnie, moje rodzeństwo.

   Usuń
 11. Wszyscy nauczyciele sa super. Cuagke muszą się borykać z ta szkolą. Juz kilka lat temu walczyli razem z rodzicami, noi ze szkołą w Brwicach o przetrwanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. W tej szkole są bardzo fajni nauczyciele �� Więc nie wiem po co zamykać tą szkołę ��‍♀️ Nic nie brakuje a tu takie coś �� Sama wiem bo przeżyłam w tej szkole bardzo piękne i nie zapomniane chwilę i nawet teraz chciałbym powrócić do niej ❣️��

  OdpowiedzUsuń
 13. Mieszkańcy nie oddadzą!

  OdpowiedzUsuń
 14. Czyżby w tych szkołach mieli pracować emeryci?

  OdpowiedzUsuń
 15. Pamiętam jedną z Pań ze szkoły i dobrego słowa nie potrafię powiedzieć a teraz prowadzi stowarzyszenie Smutne

  OdpowiedzUsuń
 16. Szkola w Krzymowie ma swoje tradycje, jest wyremontowana i służy zarówno uczniom, mieszkańcom. Jest to ważne dla pobliskich mieszkańców, by została. Dlaczego wieś musi zawsze być pokrzywdzona? Szkoły na wsi są bardzo ważne, bez szkoły wieś umiera.
  Czy dzieci wiejskie są gorsze, czy nauczyciele są gorsi? Nie. Wiele rzeczy zostało zrobionych dzięki rodzicom, a teraz przyjdzie jakieś stowarzyszenie i chce zarobić. Władza powinna starać się utrzymać szkoły,pomagać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawe kiedy pojawił się zamiar, aby zlikwidować szkoły? W kampanii wyborczej nic o tym nie słyszałem. Dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
 18. Poczekamy, zobaczymy i się w ferie obudzimy

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.