Wyjątkowy taras widokowy powstanie w Widuchowej


Będzie wysoka na prawie 10 metrów, a jej średnica ma być dwa razy większa. W Widuchowej powstanie platforma widokowa, dzięki której miłośnicy przyrody będą mogli podziwiać rzadkie gatunki ptaków i piękno Doliny Dolnej Odry. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego podpisał umowę z wykonawcą wartej ponad 1.5 mln zł inwestycji. Zadanie jest częścią wyjątkowego projektu przywracającego piękno w dorzeczu Odry.

- Chcemy by piękno zachodniopomorskiej przyrody odkryło jak najwięcej naszych mieszkańców, by Dolinę Dolnej Odry odwiedzali miłośnicy przyrody spoza naszego regionu, spoza Polski. Taras widokowy w Gminie Widuchowa, który stanie naszczycie Góry Słowiańskiej będzie tak atrakcją. Bliskość naszych tras rowerowych to dodatkowy atut, który może zachęcić do odwiedzenia Widuchowejpowiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, który wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy.

Budowa tarasu widokowego w Gminie Widuchowa to jeden z elementów wartego ponad 2,5 mln euro projektu jest właśnie. Platforma powstanie na szczycie Góry Słowiańskiej. Obiekt będzie miał dwa piętra. Dolne, czyli taras wypoczynkowy z miejscem na siedziska, ławki i stoły. Na górny taras widokowy w postaci pierścienia poprowadzą dwa niezależne biegi schodowe. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane MHM PAECH Sp. z o.o., które ma 12 miesięcy na wykonanie obiektu. Projekt tarasu stworzyło AB Studio Projektowe Marek Antoszczyszyn i Andrzej Buko ze Szczecina. Wartość inwestycji to 1,547 mln zł.

Partnerami wartego 2,5 mln euro projektu „Zrównoważona turystyka w Unikalnej Dolinie Dolnej Odry” są niemiecki Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, polski Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i miasto Schwedt jako Partner Wiodący Projektu. Partnerami stowarzyszonymi są Stowarzyszenie Sportów Wodnych PCK Schwedt e.V. oraz MomentUM – Tourismus und Citymanagement der Region Schwedt – Nationalpark Unteres Odertal. Zadanie zakłada, że do końca 2021 r. powstanie nie tylko platforma obserwacyjna w gminie Widuchowa, ale także wieża obserwacyjna w gminie Boleszkowice, 13 miejsc postojowych na łonie przyrody w Stolpe, Criewen, Gatow, Gartz oraz w gminach Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa, Cedynia, Mieszkowice i Boleszkowice. Projekt zakłada także przeprowadzenie kursów dla przewodniczek i przewodników przyrodniczych po całej Dolinie Dolnej Odry, tak dla polskich i niemieckich grup turystów. Zadanie zostało dofinansowane w 85% (2,2 mln euro) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach programu Interreg Va.

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza