Zmieni się stawka za wywóz śmieci. Mieszkańcy będą płacić na podstawie... zużycia wody


W gminach należących do Związku Gmin Dolnej Odry zmienia się metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 stycznia 2020 roku opłaty będzie naliczana na podstawie zużycia wody. 


Dotychczas mieszkańcy płacili opłatę za wywóz odpadów od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość - 15 zł miesięcznie za śmieci segregowane i 21 zł za zmieszane. Od nowego roku opłata będzie naliczana na podstawie zużycia wody. Osoby, które prowadzą selektywną zbiórkę odpadów zapłacą 7,10 zł za m3 a w przypadku śmieci zmieszanych - 28,40 zł za m3. 

Wprowadzona zostanie również opłata abonamentowa za pojemnik na odpady komunalne, ale ona będzie dotyczyła wyłącznie właścicieli nieruchomości niezamieszkały, a więc firm czy instytucji. 

Nowe ustalenia nie podobają się mieszkańcom, którzy otwarcie twierdzą, że to kolejna podwyżka i w konsekwencji za śmieci zapłacą znacznie więcej. 

Do Związku Gmin Dolnej Odry należy obecnie siedemnaście gmin z powiatu gryfińskiego (Banie, Cedynia, Moryń, Widuchowa, Stare Czarnowo), myśliborskiego (Boleszkowice, Nowogródek Pomorski), pyrzyckiego i stargardzkiego. ZGDO zostało utworzone po tym, jak polski parlament wprowadził ustawy mówiące o tym, że to gminy na swoim obszarze odpowiadają za gospodarkę odpadami komunalnymi. 

W przeszłości do ZGDO należała między innymi gmina Chojna, w 2016 roku podjęto decyzję o opuszczeniu stowarzyszenia. Podobnie zrobiło kilka innych gmin. Do końca 2019 roku "związek" opuści również Widuchowa. 

Redakcja

21 Komentarze

 1. Jeden z żoną kąpią się dwa razy do roku przed świętami ; a drugi z żoną kapią się rano i wieczorem codziennie ---- wójt Rewala postąpił podobnie z ośrodkiem Sandra w Niechorzu gdzie mają baseny jak w Lagunie Gryfino - Czysty zysk !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Porażka co ma ilość metrów wody do wyprodukowania śmieci . Czy ja będę mieć 20 metrów czy 5 metrów nie będę miała więcej śmieci .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dlatego, przy wielkim skowycie wladz ZGDO i im przychylnych, Chojna opuściła ten "twór" i mieszkańcy Chojny płacą mniej.

   Usuń
  2. Temat dla CBA.

   Usuń
  3. Pod ZGDO jest jeszcze SGDO. To pierwsze musi tłumaczyć się z każdej złotówki oficjalnie - musi składać raporty, a to drugie to spólka-córka, która już nie musi tłumaczyć się wszystkim i ujawniać jak gospodaruje sìę kasą. Do tego po wyjściu Chojny z ZGDO tak pizmieniano statut i regulaminy, że wyjscie jest bardzo trudnie, czasochłonne i jest dużym obciążeniem dla budżetu wychodzącej gminy - ot taka ciekawostka.

   Usuń
 3. Pies was yebal zgdo'wskie świnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. W dużych miastach (Szczecin) tak się płaci za wodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale my nie mieszkamy w duzych miastach czytaj Szczecin.

   Usuń
 5. Sęk w tym, że w dużych miastach pokroju Szczecin tak się rozlicza za śmieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale my nie mieszkamy w Szczecinie. Porownanie z du...

   Usuń
 6. Do tej pory śmieci mieszane 21,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej nieruchomość. Od Nowego Roku ma być w przypadku śmieci zmieszanych - 28,40 zł za m3 wody, czyli zużycie wody np: 10 m3 x 28,40 zł za m3 = 284,00 zł? Analogicznie śmieci selektywne do tej pory 21,00 zł od osoby miesięcznie - 7,10 x np: 10 m3 = 71,00 zł. Jeżeli tak, to powinien i to natychmiast zająć tym się prokurator z Urzędu. Gminy natychmiast muszą się dogadać i opuścić ten chory "twór" jakim jest ZGDO - ciekaw jestem opinii Radnych i Burmistrzów. To jest chore - co ma z tym wspólnego woda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież w radzie ZGDO zasiadają burmistrzowie i sami sobie takie prawo ustanawiają. Czy to nie jest dziwne???? Tu zachodzi pytanie czy priorytety gminy, czy jednak kasa z ZGDO jest ważniejsza dla burmistrza???????

   Usuń
 7. Radny Szperka. Głosowałem przeciw podwyżkom, ale niestety się nie udało.
  Przepraszam Wyborców. Nie tak miało być ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę nie wprowadzać internautów w błąd. Rada Miejska nie głosowała w sprawie uchwały, o której mowa, bo to uchwała Zgromadzenia ZGDO. Chyba, że Pan sam nie wie w jakiej sprawie głosuje na sesjach.

   Usuń
 8. He heh dobrze ze mam studnie miesięczne zużycie ok 1,5 m3 ;-)przy 5 osobach to sporo oszczędności plus badanie wody raz na pół roku ok 100 zł :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. na 500+trzeba zarobic. tak to wlasnie pisiory "rozdaja" pieniądze ato dopiero poczatek...

  OdpowiedzUsuń
 10. Serio! Co ma woda do śmieci. Pozostanie nam jeździć na basen by się wykąpać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Trzeba tym szybko zainteresować kogoś od korupcji

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy te gryzipiórki wzięli pod uwagę gospodarstwa w których hodowane są zwierzęta?! Tam zużywa się dużo wody i oznacza bardzo dużą podwyżkę. Komuś w głowach się poprzewracało. Z czego mam jeszcze zrezygnować, żeby zrobić kolejne opłaty!

  OdpowiedzUsuń
 13. Idiotyzm, to mało powiedziane, nie lepiej wprowadzić opłaty od przejechanych kilometrów zamiast od zużycia wody. Radni, zapomnieliście po co Was wybrano.

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak dalej nie może być, trzeba nagłośnić sprawę. Bardzo dziwne że burmistrzowie mocno bronią ZGDO, widocznie coś jest na rzeczy. Włodarze którym leży na sercu dobro mieszkańców opuszczają ten chory związek.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza