Niezwykła lekcja historii


Żywa lekcja historii pod hasłem „Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Grunwaldem –Chorągiew Księcia Kazimierza V Szczecińskiego”, odbyła się w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej w ramach Programu Społecznik 2019- 2021 – Gryfici, ród, który wspierał szpitalników. 

Honorowym gościem był Ojciec Grzegorz Badziąg (Kapucyn), Profesor honoris causa wraz z grupą uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Wałcza. Inicjatorem spotkania był Pan Jarosław Płotkowski z Fundacji „ Droga Lotha”. Uczniowie przenieśli się w podróż do krainy, którą obecnie pokrył już kurz minionych wieków. Zostały jedynie legendy rycerzy i gorliwi artyści odtwarzający dawną kulturę, aby przybliżyć wszystkim to, co działo się dawniej. Rekonstruktorzy zaprezentowali uczniom życie rycerzy średniowiecznych wraz z historią rozwoju medycyny od czasów najdawniejszych po współczesność. 

Pokaz historyczny był bardzo interesujący. Uczniowie poznali życie rycerza średniowiecznego. Z dużym zaciekawieniem słuchali wykładu Ojca Grzegorza, który w swoim krótkim wystąpieniu przedstawił historię Księstwa Szczecińskiego. Poinformował uczniów, że jest kapelanem Chorągwi Zachodniopomorskiej i pokazał swój herb rodziny wywodzącej się z Francji. Rodzina Ojca Grzegorza ma korzenie rycerskie. Uczniowie mogli dokładnie obejrzeć chorągiew, która jest autentycznym rekwizytem używanym w czasie rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem. Ponadto zaprezentował herb księcia Kazimierza V Szczecińskiego wraz z mieczem. Natomiast młodzież z Wałcza przedstawiła historię rozwoju medycyny w XV wieku. Uczniowie poznali metody leczenia rycerzy. Najciekawsze z nich to: kukułcze gniazdo leczące padaczkę czy ognisty krąg stosowany na zabiegi tamowania krwawienia oraz złota zasada, czyli picie moczu. 

Druga część spotkania polegała na praktycznych ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie mogli poćwiczyć na przygotowanych stanowiskach medycznych niezbędne czynności przywracające pracę serca. Można było również obejrzeć wystawę zgromadzonych rekwizytów codziennego użytku. Sama prezentacja sprzętu zapierała dech w piersiach. Na boisku szkolnym duże zainteresowanie budziły rozstawione namioty, które służyły jako szpital polowy, a także mieszkali w nich rycerze. Przy nich wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia grupowego. Lekcja bardzo podobała się uczniom. Dostarczyła wiedzy, ale i emocji. Zdobywając nową wiedzę można świetnie się bawić. tekst : Bogusława Wiśniewska
foto: Dorota Fabisiak

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza