Nowatorskie metody nauczania w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej „Belfer przed kurtyną”


Jednym z najważniejszych zadań współczesnej szkoły jest przygotowanie ucznia do samodzielnej pracy, dlatego uczeń potrzebuje wskazówek, jak organizować własny warsztat pracy, jak racjonalnie planować czas, jak się uczyć w czasie pracy indywidualnej na lekcji i przy realizacji projektów. Aby sprostać tym wymaganiom, w naszej szkole Pani Dyrektor motywuje nauczycieli do kreatywnej pracy, stosując nowatorskie metody nauczania. 

Jedną z tych metod jest nauka poprzez Teatr. Teatr to świat bardzo wyjątkowy. To miejsce, gdzie uczniowie mają szansę nauczyć się kompetencji miękkich m.in. wrażliwości, komunikacji, otworzyć się na nowe doświadczenia. Oczywiście wszystko przy dobrej zabawie, bez której nie ma pasji. I tak w maju 2019 r. rozpoczęliśmy udział w projekcie „Belfer przed kurtyną” zorganizowanym przez Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie. Partnerami projektu byli Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów SNAP. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

W murach naszej szkoły gościliśmy aktorkę Panią Maję Bartlewską, która zapoznała nas między innymi z tajnikami pracy teatru. To niezwykle interesujące spotkanie przybliżyło kulisy powstawania przedstawienia oraz pracę osób zaangażowanych w tworzenie magii spektaklu teatralnego. Mogliśmy również zobaczyć i „usłyszeć” różnego rodzaju lalki. Wizyta ta zainicjowała realizację projektu „Belfer przed kurtyną”, do którego zakwalifikowała się p. Magdalena Stańczyk i uczniowie naszej szkoły. Projekt skierowany był do nauczycieli i uczniów zainteresowanych teatrem, przedstawieniami teatralnymi z lalką w roli głównej. Grupa naszych uczniów wraz z nauczycielem — Magdaleną Stańczyk uczestniczyła na przełomie maja — listopada w cyklu warsztatów prowadzonych przez aktorkę teatralną w Szczecinie przygotowując własne przedstawienie. Uczniowie zwiedzili budynek teatru. Mieli okazję zobaczyć m.in. garderoby, pracownie: krawiecką, techniczną, pomieszczenie akustyków, salę prób. Wzięli udział w warsztatach teatralnych. Poszerzyli wiedzę z zakresu edukacji teatralnej, wykorzystania teatralnych doświadczeń, zaktywizowali szkolny teatr amatorski. Połączyli przyjemne z pożytecznym i spędzali czas w wyjątkowej, teatralnej atmosferze. 

Nauczycielka — Magdalena Stańczyk podczas wakacji uczestniczyła w pięciodniowym szkoleniu dla nauczycieli, gdzie zgłębiała tajemnice teatru. Program szkolenia obejmował: gry i zabawy teatralne, ćwiczenia dykcji i emisji głosu, metod pracy z tekstem, tworzenia scenografii, rekwizytów do przedstawienia szkolnego, budowanie scenariusza przedstawienia w teatrze amatorskim. 

Finał projektu „Belfer przed kurtyną” odbył się w miniony piątek 22 listopada 2019 r. Było to dla nas ogromne przeżycie. Tym razem mieliśmy okazję zagrać role w połączeniu 
z oświetleniem i muzyką, budującymi nastrój przedstawienia. Wysoki poziom artystyczny wykonania wzbudził zachwyt zgromadzonych widzów wyrażony długimi oklaskami. A my już wiemy, że każde nasze spotkanie z teatrem potwierdza jego wyzwalającą moc, dzięki której w naszych głowach rodzą się ciekawe pomysły i otwierają nowe możliwości. Pozytywnie naładowani myślimy już o następnym przedstawieniu. 

Magdalena Stańczyk
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza