Skarby UNESCO w Grecji


Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Nawodnej w pierwszym tygodniu listopada, wyjechali do greckiej szkoły -7ο Δημοτικό Σχολείο Κερατσινίου w Kieratsini (gr. Κερατσίνι), aby wziąć udział w spotkaniu projektowym Erasmus+ „ Our national treasures through the eyes of children”. Kieratsini położone jest blisko portu Pireus i niedaleko Aten. Było to czwarte spotkanie uczestników programu. 

Na miejscu uczestniczyli w zajęciach projektowych związanych z dziedzictwem UNESCO. Zwiedzili Akropol ateński wpisany na światową listę UNESCO w 1987 roku. Znajdują się tam takie budowle jak: Partenon (świątynia zbudowana na cześć Ateny), Erechtejon (świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie), Świątynia Nike, Propyleje oraz Pinakoteka, czyli zbiór obrazów, skarbiec i magazyn. U stóp Akropolu wybudowano nowe Muzeum Akropolu poświęcone znaleziskom pochodzącym z pobliskiego wapiennego wzgórza. W tym roku muzeum to obchodziło 10. rocznicę otwarcia.

Uczniowie poznali również inne zabytki kultury antycznej, znajdujące się w stolicy Grecji: agorę ateńską, Odeon Heroda Attyka, Plakę, Forum rzymskie, Łuk Hadriana, Teatr Dionizosa, Świątynię Zeusa Olimpijskiego.
Wszyscy uczestnicy projektu (Duńczycy, Włosi, Polacy, Słoweńcy, Grecy i Hiszpanie) zostali zaproszeni do pałacu prezydenckiego, który znajduje się w centrum stolicy obok Parlamentu i Grobu Nieznanego Żołnierza. Zostali oprowadzeni po rezydencji. Poznali miejsce, w których przyjmowane są zagraniczne delegacje, gdzie podejmowane są najważniejsze dla kraju decyzje.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach projektowych wraz z innymi uczestnikami projektu. Prezentowali skarby narodowe i kulturę krajów biorących udział w projekcie, tworzyli rysunki kariatyd ateńskich, które widzieli we wtorek na Akropolu i w Muzeum Ateńskim.

W marcu 2020 r. wszyscy uczestnicy projektu spotkają się w szkole na Sycylii.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza