Reklama [góra]Zgromadzili ponad 100 dzieł autorów związanych z ich miejscowością
"[...] Nie wszystek umrę, wiem że uniknie pogrzebu cząstka nie byle jaka [...]" tymi słowami otwarto wczoraj w Izbie Pamięci w Trzcińsku Zdroju wystawę "Mała Ojczyzna w twórczości Zbigniewa Przetacznika i Jana Sokólskiego". Pełną po brzegi salę gości powitał Dawid Buczkiewicz, który następnie przedstawił życiorysy dwóch zmarłych artystów, społeczników, nauczycieli, twórców pięknych obrazów i rysunków, dla których inspiracją było nasze miasteczko i otaczająca je przyroda. 


O odpowiednią oprawę muzyczną tego wydarzenia zadbała Weronika Wasiela, która zagrała kilka przepięknych utworów na flecie poprzecznym. Ta "cząstka" która została po Zbigniewie Przetaczniku i Janie Sokólskim to ponad pół tysiąca obrazów, rysunków lub grafik, które dzisiaj znajdują się w prywatnych kolekcjach. Członkom Stowarzyszenia prawie ćwierć wieku po ich śmierci udało się zgromadzić ponad 100 dzieł, które pochodziły z kolekcji 15 osób. W tym miejscu raz jeszcze dziękujemy rodzinom artystów, ich przyjaciołom i wszystkim mieszkańcom za zaufanie i wypożyczenie prac i obrazów na czas wystawy. 

Współorganizatorami tego wydarzenia była Gmina Trzcińsko-Zdrój, Trzcińskie Centrum Kultury, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcińsku- Zdroju. Podziękowania składam na ręce członków Stowarzyszenia, koordynatorowi tego projektu - Marcinowi Czesykowi, wszystkim zaangażowanym w tworzeniu wystawy - Grzegorzowi Zwolińskiemu, Tadeuszowi Kołuckiemu, Antoniemu Śliwińskiemu, Józefowi Szottowi, Reginie Brzezińskiej, Piotrowi Szukalskiemu, Wojtkowi Makuchowskiemu i Marysi Buczkiewicz. Za piękną muzykę dziękujemy Weronice Wasieli. Raz jeszcze dziękujemy za Państwa obecność i tak chętne odwiedzanie w tych dniach Izby Pamięci. Wiele osób  zobaczyło i bardzo pozytywnie oceniło naszą inicjatywę.

Tekst: SMZT
Foto. M. Czesyk


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.