Reklama [góra]Będzie nowy Wojewódzki Konserwator Zabytków? Ewa Stanecka przechodzi na emeryturę


Ewa Stanecka przechodzi na emeryturę. Przez blisko 30-lat pełniła funkcję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

W grudniu w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyła się uroczystość pożegnania przez wojewodę Tomasza Hinca oraz współpracowników.

Ewa Stanecka to absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im.Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracę w Szczecinie zaczynała zaraz po studiach w 1972 r. w urzędzie konserwatorskim, który wchodził wówczas w skład Wydziału Kultury szczecińskiego Urzędu Wojewódzkiego.Od tego roku, z krótką przerwą w latach 1980-1982, zajmowała się ochroną zabytków naszego regionu. W latach 80-tych obroniła dyplom na studiach podyplomowych w zakresie ochrony i konserwacji zabytkowych założeń ogrodowych na SGGW w Warszawie (przedmiotem pracy dyplomowej był park w Świerznie). Także podczas pracy poza urzędem konserwatorskim nie odchodziła od problematyki konserwatorskiej. W rok 1980 w Archiwum szczecińskim pracowała nad aktami wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie z lat 1945 - 1950, w latach 1981 - 1982 zajmowała się rzemiosłem artystycznym w Muzeum szczecińskim. W 1982 roku rozpoczęła pracę w Biurze Dokumentacji Zabytków w Szczecinie (w latach 1982-1984 jako kierownik). W 1991 roku na bazie BDZ-ów powołano Państwową Służbę Ochrony Zabytków pod dyrekcją wojewódzkich konserwatorów zabytków. 1 kwietnia 1991 roku Pani Ewa Stanecka została mianowana wojewódzkim konserwatorem zabytków województwa szczecińskiego, potem od 1999 r. - zachodniopomorskiego, z delegaturą w Koszalinie. I tak, z dniem 20 grudnia 2019 roku, po prawie 30 latach budowania służby ochrony zabytków w nowej Polsce, podejmowania często trudnych, kontrowersyjnych decyzji, postanowiła odpocząć na emeryturze.

Źródło: WKZ Szczecin

1 komentarz:

  1. I całe Zachodniopomorskie odetchnęło z ulgą :)))

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.