Sportowe Talenty: Tomasz Pressus i jego sukcesy w dyscyplinie jaką jest... "klask"


Zapraszamy do lektury kolejnego wywiad w ramach cyklu "Sportowe Talenty". Tomasz Preuss jest Mistrzem Świata z 2019 w dość nietypowej dyscyplinie sportu. Zapraszamy do lektury rozmowy przeprowadzonej przez Mateusza Szelążka. Osiągnięcia Tomasza są imponujące, to Mistrz Świata 2019 w Klask, Mistrz Świata 2017 w Carcassonne, vicemistrz Świata 2018 w Klask indywidualnie i drużynowo oraz pięciokrotny Mistrz Polski (2014, 2015, 2016, 2017, 2019) w Carcassonne i dwukrotny Mistrz Polski (2018, 2019) w Klask)

Ale czym jest "Klask"? To magnetyczna gra, która powstała w 2013 roku i szybko zyskała swoich miłośników. Cztery lata temu odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w KLASK. W zeszłym roku Polskę reprezentował także Tomasz Preuss zdobywając tytuł wicemistrza świata.

Witam, na początek proszę o przestawnie się naszym czytelnikom

Cześć, jestem Tomek, mieszkam w Dębnie, a w wolnych chwilach gram w gry planszowe

KLASK - ta nazwa dla większości czytelników nic nie mówi, możesz powiedzieć swoimi słowami na czym polega gra? 

W skrócie mogę ją opisać jako stołowy mini cymbergaj z kilkoma ciekawymi urozmaiceniami. Jest to gra, dla każdego bez względu na wiek, w której gracz wykazuje się zarówno refleksem, jak i planowaniem.

Jak odkryłeś, że istnieje taka federacja? 

Akurat w tym przypadku federacja znalazła mnie, po tym jak będąc w Essen dzień przed Mistrzostwami Świata w Carcassonne wziąłem udział w otwartym turnieju Klask i dotarłem do Top 8, na 120 zawodników. Generalnie takie informacje można znaleźć na stronach dedykowanych grom planszowym, między innymi w mediach społecznościowych.

Proszę opowiedzieć jak to wszystko się zaczęło?


Od zawsze lubiłem spędzać wolny czas grając w gry strategiczne, moja pierwsza gra planszowa to szachy, w liceum pojawiły się nowoczesne gry i tak trwa to do dziś. Zaznaczam, że nie gram w gry gdzie trzeba rzucać kośćmi, nie może występować element losowości- to od mojej gry ma zależeć wynik.


To tylko hobby?

Z grania w kuchni, zacząłem jeździć po Polsce, a od kilku lat już po Europie. Dzięki temu poznałem i utrzymuję kontakt z ludźmi z całego świata. Niesamowite, że grając w gry mogłem tak dużo poznać i przeżyć.

Jakie to uczucie reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej?

Bardzo miłe, grając i wygrywając z Polską flagą w ręce jest to coś wyjątkowego.

Jakieś sportowe plany na nowy 2020 rok?

Jako obrońca tytułu mam już pewny udział w Mistrzostwach Świata w Klask, które odbędą się w Helsinkach, reszta będzie się krystalizować na bieżąco.

Dzięki za wywiad i życzę  wielu sukcesów, nie tylko ogólnopolskich, ale również międzynarodowych.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza