Szkoła w Brwicach do zamknięcia [foto] [video]


Jest decyzja radnych, po dyskusjach z Panią burmistrz, aby szkołę zlikwidować a dzieci przenieść do szkoły do Chojny, do Korczaka (do Szkoły Podstawowej nr 1), ze względu na malejącą liczbę uczniów, na demografię - rozpoczął spotkanie w Brwicach zastępca burmistrza Marcin Pisanko. 


W poniedziałek 13 stycznia w Szkole Podstawowej im. Przyrodników Polskich w Brwicach zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli gminy z rodzicami i nauczycielami. Oprócz demografii Marcin Pisanko wskazywał jeszcze drugiego winnego - rząd, który zmniejszył subwencję  i wygrodzenia pracowników oświaty. W spotkaniu oprócz zastępcy burmistrza wzięło udział kilku radnych Rady Miejskiej w Chojnie. Do Brwic nie przyjechała burmistrz Barbara Rawecka. 

22 miliony na oświatę w gminie Chojna

Szkoły pochłoną znaczną część budżetu gminy - to blokuje jakiekolwiek możliwości inwestowania (...) gmina do subwencji musi dołożyć 11 milionów złotych - kontynuował swoją wypowiedź M. Pisanko. Wiceburmistrz zdecydowanie powiedział, że szkoła jest przeznaczona do zamknięcia, niebawem na sesji pod głosowanie zostanie poddany projekt uchwały w tej sprawie. 


Rodzice mówią nie

Sala szkoły w Brwicach wypełniła się po brzegi. Rodzice i nauczyciele są zbulwersowani pomysłem władz gminy. 

- Chcecie przenosić nasze dzieci do dużych szkół, przepełnionych. Dlaczego nie zrobicie tego w inny sposób? I dlaczego nie przeprowadzicie części dzieci tutaj? - pytał jeden z rodziców - my tej szkoły nie oddamy i nasze dzieci nie będą chodzić do Korczaka - dodał inny rodzic. 

Burmistrz Pisanko powiedział, że po zlikwidowaniu szkoły budynek nie zostanie sprzedany - nie może być tak, że w takiej małej gminie mamy osiem szkół, to blokuje inwestycje. Uczestniczy spotkania pytali gdzie jest Pani Burmistrz, która zaprosiła ich na spotkanie, w odpowiedzi otrzymali informację, że ze względów osobistych nie mogła przyjechać
Redakcja

72 Komentarze

 1. Zastępca Burmistrz śmiech na sali

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero zobaczysz Superpisanke w akcji on dopiero się rozkręca...

   Usuń
  2. Przewodniczący rady miał być ale podwawelska była na promocji w biedronce i mu spodnie po drodze pękły ��

   Usuń
  3. Boże weźcie tego bełkota. On nie umie zdania zbudować. Burmistrzowa tym że nie przyjechała to zlekcyważyła ludzi ale, że przysłała kompletnie nieprzygotowanego i bełkotajacego pazia to już przeszło najśmielsze oczekiwania.

   Usuń
  4. No to Mamuśki brać się do roboty bo jak wspomniał Pan Nikodem Dyzma w Czartoryja nie urodziło się żadne dziecko od dwóch lat. No co jest z Wami !!!!!. Do roboty rodzić dzieci to może szkoły nie zamkną. I to jest właśnie biznes plan naszej władzy

   Usuń
  5. stwierdzenie ze w Czartoryi nie urodzilo sie zadne dziecko od dwoch lat, niestety tez mija sie ze stanem faktycznym

   Usuń
  6. Jego postawa mówi wszystko, ma tupet.. Bezczelny.. Lekceważący ludzi, mający ich za nic. Sama jego wypowiedź "duży może więcej" o czymś świadczy.

   Usuń
  7. Następnym razem wybierajcie ludzi produktywnych z sukcesami!Mamy teraz życiowych nieudaczników, zobaczymy co z tego za katastrofa wyniknie .

   Usuń
 2. Gówno wie o finansach gminy.

  OdpowiedzUsuń
 3. To wstyd miec taka wladze.To wstyd,że to właśnie rodzice mieli większą wiedzę na temat szkoły i finansów oraz budżetu gminy.Mnostwo błędów merytorycznych i brak szacunku względem wszystkich znajdujących się na sali-to właśnie nasza chojenska wladza.Nic sobą nie reprezentują i nie dotrzymuja obietnic wyborczych!

  OdpowiedzUsuń
 4. Własną nieudolność przykrywacie demografią i złym rządem . Likwidować każdy potrafi . Pochwalcie co do tej pory zbudowaliście że chcecie wszystko wkoło likwidować ? Poprzedni burmistrz wraz z radą przynosił wstyd temu miastu i gminie ale chyba nikt się nie spodziewał ze może być jeszcze gorzej . Jak nie dajecie sobie rady i jedynym waszym pomysłem na rządzenie jest likwidowanie szkół to zrezygnujcie i dajcie się wykazać innym . Gorzej nie będzie

  OdpowiedzUsuń
 5. Walczyć kochani walczyć....Krzymów, Brwice A za rok Nawodna. To są plany P.Burmistrz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyrodników Redaktorze, Przyrodników!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Współczuję p.Burmistrz musi zmierzyc się ze zlym gospodarowaniem bylego burmistrza i pomimo dobrych chęci i intencji nikogo nie uszcześliwi ale pomysł żeby szkoły pozostały to niech może nauczyciele zrzekną się podwyżek na rzecz pozostawienia szkół . Współczuję rodzicą oraz dziecią mieszkajacych w tych miejscowosciach którym chcą zamknąć szkoły bo sprawa jest wiadoma skoro je zamkną to po czasie szkoły zostaną sprzedane lub będą niszczeć gdyż nikt tego nie kupi. Ale znowu nasuwa mi się pytanie otóż takie "kilkanascie lat temu kiedy burmistrzem byl p.Konarski ówczesny Starosta Gryfiniski w Brwicach zostaly zrobione chodniki,fontanna w Naroście i to nawet kawałki asfatu można było zrobic aby wyborcy głosowali a teraz sens zamkniecia szkoły podstawowej to nonsens. Nie jestem za ani przeciw ale nie dajmy zamknąć szkoły w Brwicach. Bo dzieci nie będą mieli lekko dojezdzajac do chojny a po zatym gminę stac zeby dofinansowywac dowozy do szkół a szkoły nie mogą utrzymać !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat Fedorowicz zostawił gminę w niezłej kondycji finansowej. Więc zaczynanie, że to jego wina, a najlepiej dorzuć jeszcze Tuska, jest marne

   Usuń
  2. W niezłej?! Śmiech na sali!!!

   Usuń
  3. 4 mln nadwyżki na koniec 2018 r. to chyba jak to zostało powiedziane "niezła kondycja"

   Usuń
  4. To są fakty..można sprawdzić. Czyżby cała nadwyżka poszła na miejskie kwiatki??

   Usuń
 9. Obciążyć mieszkańców wsi brakującymi kosztami skoro chcą szkoły i zadluzac gminę...A na początek może niech wszyscy którzy mają zaległości względem gminy podatkowe i śmieciowe podreperują budżet!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego mieszkańców wsi skoro miejskie szkoly generuja wieksze koszty dla gminy. Gmina doklada do SP1 ok.1,5 mln zl do SP2 1,6 mln Brwice ok.700 000, krzymow ok. 700 000 grzybno ok. 500 000 nawodna ok. 600 000 zl..Dwie chojenskie podstawowki kosztuja gmine wiecej niz wszystkie wiejskie szkoly razem

   Usuń
  2. A moze dlatego, ze w obu szkolach jest prawie tysiąc dzieci?

   Usuń
  3. Czyli najwazniejszy argument burmistrz demografia nie ma znaczenia dla kosztów utrzymania szkoly

   Usuń
 10. Radni jak zwykle niczym się nie popisali żenada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uzasadnij swoją odpowiedź...

   Usuń
  2. Oni już podjęłli decyzje, o pardon, decyzja została już podjęta, a oni maja ją wykonać bez szemrania. To są małpki w cyrku Basi i mają robić dokładnie to co im każe. A zapytam przewrotnie: to może czym się popisali? Podwyższeniem diet, podwyższeniem pensji burmistrz na maksa, zwiędłymi kwiatkami, remontem urzędu, bo burmistrz w brudzie nie będzie siedziala? A moze przejściami dla pieszych, które Pisanko obiecał, a do dzisiaj nie ma? Podwyżką podatków? Podwyżķą za wywóz śmieci, bo nie potrafili skalkulować kosztów? Roztrwonieniem nadwyżki 4mln w rok? No to blyszczą aż oczy bolą!

   Usuń
 11. Nie dajcie zamknąć tej szkoły. Gdy ją zamkną to pójdzie na sprzedaż razem z salą gimnastyczną, której inne szkoły mogą pozazdrościć. Przez osiem lat chodziłam do podstawówki w tej właśnie szkole, stąd też pochodzę. Szkoła super. Nauczyciele także. Nie dajcie się rodzice . Walczcie razem z waszymi dziećmi o to aby szkoła nadal istniała. Trzymam kciuki i życzę powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 12. Po prostu przerosły go odpowiedzi i zwiał

  OdpowiedzUsuń
 13. "Pani burmistrz nie było ze względów osobistych". Te względy osobiste to spacerki z psem po mieście. Ma wszystkich gdzieś. Zrobić liste i walczyć o wsześniejsze wybory żeby ją odwołać. Nastepnych wyborów juz nie wygra. Na taczce ją wywiozą!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Niczym się nie popisał brak wiedzy doświadczenia szacunku i kultury

  OdpowiedzUsuń
 15. Śmiech na sali! I żenada, że takie coś jest zastępcą burmistrza! On zaparzyć kawy dobrze nie umie, a o finansach gminy wie tyle co ś... o gwiazdach!! Zadrwiła ze wszystkich rodziców Rawecka i jej Inicjatywa Śmietnikowa! Jakie inwestycje blokuje oświata? Jakoś podwyżki diet radnych i pensji Raweckiej to nie zablokowała!!! A tak zarzekali się podczas wyborów, że zamykać szkół nie będą!!

  OdpowiedzUsuń
 16. A tak ładnie Pani Burmistrz po domach i podwórkach chodziła. Tak ładnie opowiadała. I tak ładnie wszystkich okłamała. Nawet nie miała odwagi się pojawić. Zastępca - brak słów. Zero przygotowania. Kwestie wydatków i budżetu - zero. Kwestie organizacyjne - zero, kwestie merytoryczne - zero. Najgorsze jest to że Państwo Radni kompletnie nie słuchali żadnych propozycji, żadnych możliwości rozwiązania spraw. Zero rozmowy, zero dyskusji. Robimy jak ma być i koniec. Brak słów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet cukierki rozdawali

   Usuń
  2. Tak była w moim domu w Brwicach kawę piła, a ja ... Wstyd.

   Usuń
 17. Brawo dla pana Marcina. Pytania były konkretne i dotyczyły spraw finansowych w gminie. Wskazywał na możliwe oszczędności. Zastępca burmistrz Raweckiej mało kompetentny w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dajcie mu szansę. Jeszcze parę lat i bedzie umial dodawać i idejmować, bo mnożyc i dzielić to raczej nie.

   Usuń
 18. A gdzie ten pseudostrażak krajnikowiec? Jak przed wyborami to latał po domach i wszystkim d..ę zawracał. A teraz to wypiął się i kasę z diety liczy!

  OdpowiedzUsuń
 19. Pięknie zostali radni wypunktowani przez rodziców...tylko co z tego. Nie ma z kim rozmawiać. Rodzice podali konkretne argumenty jak można wprowadzić oszczędności, jak można usprawnić funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Do żadnego argumentu śmietanka Raweckiej nie potrafiła się ustosunkować. Ci ludzie kompletnie nic nie potrafią. A nie potrafią...podnieść rękę jak im ktoś nakaże

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długo się nie narządzą

   Usuń
  2. O czym ty piszesz? A jak się mieli ustosunkować jak tam był jeden wielki hałas! Nikogo do głosu nie dopuszczano!!! Czy kogoś poproszono, by zabrał głos?! Czy mieli się przekrzykiwać przez rozkrzyczany tłum???

   Usuń
  3. Nie słychać tego na nagraniu? To było być tam na miejscu!

   Usuń
  4. Poproszono radnych o ustosunkowanie sie co do likwidacji tylko jedna odpowiedziała ze jest za likwidacją ale argumentow dlaczego to juz podac nie umiala

   Usuń
  5. Poproszono wszystkich? Czy zapytano jedną z pań? I nie dano jej nawet dokończyć...

   Usuń
  6. Obok burmistrza siedzialy tylko dwie radne reszta siedziala w tlumie i wszyscy tak sie rwali do odpowiedzi, jak na slynnych niemych sesjach

   Usuń
 20. Pisanka przejście dla pieszych zrób koło netto kłamco .Na sołtysa Witnicy się nie nadajesz gamoniu.Co wy ludzie wybraliście oni nawet nie wyglądają poważnie to OSW Chojna nieee to radni haahaaa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam z własnej kieszeni zapłaci jak będzie trzeba tylko głosujcie na niego kłamczuch jeden obrzydliwy

   Usuń
 21. Mam pytanie ile tych dzieci tam uczęszcza? Z tego co wiem w klasach po kilkoro dzieci jest .To ja się pytam jaki rozwój tam panuje że nauczyciele sobie nie radza z nimi ....niech idą do większej szkoły inny poziom nauczania większy rozwój w większej grupie A o to nam wszystkim przecież chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Brwicach nie ma 60 dzieci...

   Usuń
  2. To burmistrz powiedzial ze jest ok.60 dzieci,czyli tak przygotowany. Zebranie bylo dla ludu bylo,a wszystko i tak wcześniej przyklepane

   Usuń
  3. A kto powiedział ze nauczyciele nie radzą sobie , jak nie ma rozwoju dzieci odnoszą sukcesy wyróżniają się nawet na tle dużych szkol , tak będą miały równe szanse na rozwój i naukę rano będą wcześniej wstawać żeby dojechać i to nie jest 15 minut jak powiedział zastępca bo tyle się jedzie przepisowo , i nie zatrzymując się nigdzie po drodze samochodem a nie autobusem przepełnionym .

   Usuń
  4. tak jest. mowil ze do brwic autobus jedzie 15 minut.o bialegach i naroscie zapomnial,chyba ze z danych burmistrza wynika ze miejscowosci te leza blizej chojny

   Usuń
 22. Jak to leciało?? "Nam zależy"? :))

  OdpowiedzUsuń
 23. Obiecanki Pisanki

  OdpowiedzUsuń
 24. Radni bezradni. To smutne że zastępca przewodniczącego rady nie ma nic do powiedzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poniewaz ona to hipokryzja w czystej postaci w poprzedniej kadencji przy gorszej sytuacji finansowej gminy szkoly bronila przed zamknieciem, podobnie ZGM.po wyborach ZGM zlikwidowane. Teraz czas na szkoly a sytuacja finansowa gminy analogicznie do poprzedniego okresu o niebo lepsza. Ale my nie uprawiamy polityki

   Usuń
 25. Ciekawe dlaczego radni schowali się wśród rodziców. Wstydzili się władzy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo najpierw obiecane mieli tzw. "gruszki na wierzbie"-dietki,wyjazdy.. a teraz zobaczyli, że i tak robione jest co królowa zechce.

   Usuń
 26. Yyyyyy.eeeeeee yyyyyyyyy - to wypowiedź dyrektora asisu. ELITA władzy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież ta pożal się Boże dyrektor nawet wysłowić porządnie się nie potrafi. Nie zna liczby dzieci w danej szkole, w klasach, ilu nauczycieli jest zatrudnionych w danej placówce.. Itd. Wstyd! No, ale jak to powiedział zastępca Pani Burmistrz nie musi znać się na wszystkim, a kim niby zarządzają? fabryką kredek?!?! Przygotujcie się, a dopiero potem do ludzi wychodzcie

   Usuń
  2. Bo taką wiedzę mają dyrektorzy bez konkursu. Na układy nikt nie dał rady

   Usuń
  3. Ptaszki śpiewają: Czy dyrektorów może być dwóch?
   Kwiatek odpowiada: Jest jeden. Prawdziwy, choć ukryty.

   Usuń
 27. Radna z Krzymowa przyjechała pierogi lepić? U swoich nie potrafiła się wypowiedzieć a do obcych jeździ hahah. Żal jednym słowem do wymiany (wszyscy jak najszybciej). Urzędników pozwalniać a nie za szkoły się brać.

  OdpowiedzUsuń
 28. A gdzie się podział Pan Andrzej szelążek jak poprzednie władze gminy chciały zamknąć stał na czele z panem Bartoszem Michno i Panią Lach byli przeciwko likwidacji.
  Radni obecni Michno i Lach obecnie są za likwidacją!!!
  A pan Andrzej mieszkaniec brwic dyrektor Lasów państwowych pisarz mąż wieloletniej nauczycielki szkoły w brywicach im Przyrodników Polskich inicjator rozbudowy nie zabrał głosu w sprawie szkoły!!! ( kolega Pani burmistrz)

  OdpowiedzUsuń
 29. Temat na następną książkę ocalić od zapomnienia Brwice

  OdpowiedzUsuń
 30. Temat na następną książkę ocalić od zapomnienia Brwice

  OdpowiedzUsuń
 31. widocznie interes prywatny jest wyżej ceniony niż dobro dzieci i lokalnej szkoły. to smutne że osoba na takim stanowisku nic sobie nie robi z likwidacji swojej szkoły w której najprawdopodobniej się uczył...

  OdpowiedzUsuń
 32. Może nie wiedział o spotkaniu? Lub zatrzymały to sprawy osobiste? A może niech bidny Pisanko weźmie wszystko na klatę?:))

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie zdziwię się, jak się okaże, że dążą do zamknięcia szkoły w Brwicach, bo już komuś obiecali budynek. Straszne jest to, że jeżeli tak się okaże (mam nadzieję, że nie), to dobro dzieci może okazać się mniej istotne, niż czyjeś biznesy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mylisz się, w likwidacji szkół chodzi jedynie o to aby mieć prawną przepustkę do zwolnienia nauczycieli. Takie dyrdymały, że większość zatudnimy, między bajki włożyć..Tych ustosunkowanych czy znajomych króliczka tak, reszta na bruk bo to jest wymierna korzyść dla finansów gminy.
   Taki mechanizm musi się odbyć kosztem dzieci i rodziców, bo takie są realia.

   Usuń
 34. Pewnie będzie tam hotel dla Ukraińców lub mieszkania zastępcze. Może szkoła dla Ukraińców. A wasze dzieci na poniewierkę. Gratuluję mieszkańcom wsi, niezły interes ubilismy głosując na obecną burmistrzowa. Z naciskiem na interes. A podatków nie mogą za wiele podnieść nawet gdy szkoła zostanie. Tylko będą się zarządzający gminą musieli wykazać i zdobyć pieniądze dla naszych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza