Nie będzie likwidacji szkół w gminie Chojna?


Żadna szkoła w gminie Chojna nie zostanie zlikwidowana - powiedział nam kilka dni temu  jeden z radnych Rady Miejskiej w Chojnie. Czy takie działanie jest wynikiem protestów podjętych przez mieszkańców? 

W piątek 7 lutego odbyło się spotkanie mieszkańców w sprawie przyszłości szkoły w Lisim Polu. nie było władz miasta, ale radna Małgorzata Wójcik poinformowała, że nie będzie likwidacji szkół. 

Od kilku miesięcy gmina przymierzała się do zamknięcia szkół w Krzymowie i Brwicach oraz filialnych w Lisim Polu i w Godkowie. Wygląda na to, że tylko ta ostatnia placówka, od września będzie stała pusta. 

Nagły zwrot akcji

Wszystko wskazuje na to, że zaniechanie procesu likwidacji to nie strach władz przed mieszkańcami, a prawdopodobnie terminy i formalności. Ustawa o systemie oświaty określa zasady i tryb postępowania prowadzącego do likwidacji szkoły. 

Organ prowadzący, którym w tym przypadku jest gmina Chojna, proces likwidacji powinien rozpocząć od podjęcia uchwały intencyjnej (taką uchwałę przyjęto w gminie Trzcińsko Zdrój w sprawie szkoły w Gogolicach). Uchwałę należy podjąć najpóźniej w ostatnim dniu lutego, ponieważ przepisy dopuszczają likwidację wyłącznie z końcem roku szkolnego (termin powiadomienia podmiotów i instytucji wynosi sześć miesięcy przez końcem roku szkolnego, czyli 31 sierpnia).

W kolejnych etapach organ prowadzący musi powiadomić rodziców i uczniów oraz kuratorium oświaty. Należy również uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Po wypełnieniu tej procedury rada miejska podejmuje kroki do likwidacji szkoły. 

Oświata w Chojnie musi zostać zreorganizowana? 

Władze miasta mierzą się z trudną decyzją. Likwidacja szkół zawsze spotyka się z negatywnym odbiorem społeczeństwa. Subwencja jednak nie wystarcza i gmina musi dokładać do oświaty kilka milionów złotych. Chojna jest również jednym z niewielu samorządów gdzie funkcjonuje taka ilość szkół podstawowych. 

Czytaj również: 
Szkoła w Brwicach do zamknięcia
Redakcja

26 Komentarze

 1. To tylko kwestia czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odroczenie na rok? My i tak to zapamiętamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przestraszyli się!! Żadne terminy nie zostały jeszcze przekroczone i mają dużo czasu, ale tu chodziło o to, że opór mieszkańców był duży (i tu należą się słowa uznania dla nich za walkę o szkoły)! A to co pokazały wladze Chojny na czele z jajkiem wielkanocnym(żenada), to zapamiętam i głosu mojego już nie dostaną!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ciebie się przestraszyli...

   Usuń
  2. Jesteś aż tak tępy/tępa czy też aż tak zabolała prawda? Przestraszyli się, bo myśleli że ludzie zapomnieli o ich obietnicach. A tu nie tylko pamìętają, to jeszcze potrafią się zjednoczyć i walczyć o swoje. A Rawecka wraz ze swoimi karierowiczami musiała odpuścić, bo wyszli by na kłamców. Brawa dla mieszkańców!!!

   Usuń
  3. Ocen swój poziom tępoty...

   Usuń
  4. Do twojego nigdy nie dorównam, jesteś nie pokonany/a

   Usuń
  5. Niepokonany/a to przymiotnik. Piszemy razem.
   Faktycznie trudno ci będzie dorównać...

   Usuń
  6. Powiem szczerze, że to było żenujące. Władza, która nie potrafi argumentować i radni, którzy nie wstawili się za szkołami w miejscowościach, w których mieszkają.

   Usuń
 4. Niech pani Burmistrz zrezygnuje z nowych mebli na wymiar remontu gminy i kasa będzie a szkoly nie zamknie bo nie pozwolimy na to

  OdpowiedzUsuń
 5. Porównujesz koszty remontu i mebli z rocznym utrzymaniem szkół? To faktycznie znawca z ciebie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, wykształcenia z głupotą. A na marginesue, to ile kosztował remont? Wiesz? To powiem, że sam system informatyczny do urzędu ponad 700tyś. Dolucz remont całego budynku(ubikacje, pokoje, wymiana drzwi, itd).

   Usuń
  2. Nie, nie wiem ile kosztował remont. Za to ty orientujesz się doskonale. Oblicz jeszcze pozostałe koszty skoro tak wszystko wiesz... Nie rozumiem tylko jednego:to zle, że działa na różnych plaszczyznach?

   Usuń
  3. Przez ostatnie lata nic nie było robione i źle. Teraz się dzieje, też źle... Ludzie, zdecydujcie się w końcu czego wy chcecie?

   Usuń
  4. Aby Rawecka i jej świta mówili prawdę. Rozpieprzyli kasę na remont urzędu, diety i swoje pensje, postawili zwiędłe kwiaty, a teraz likwidują szkoły, bo kasy nie ma! Dobry gospodarz zaciska pasa, oszczędzanie zaczyna od siebie, a to co robi inicjatywa śmietnikowa to janusze biznesu: orżnąc wszystkich wkoło, łamać dane obietnice i jeszcze wmawiać wszystkim, że to innych wina, a nie radnych i burmistrzowej!

   Usuń
 6. Mocne słowa. Niczym nie poparte. Nie słyszałem, by kogoś obwiniali. A już napewno nie wmawiali wszystkim. Da się tak wszystkim? Najpierw pomyśl, potem pisz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już wiemy, że ty mówisz prawdę. A przynajmniej piszesz... To gdzie te zwiędłe kwiaty postawili?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co wy ludzie , cierpicie na bezsennosc ?

   Usuń
 8. Elektorat obserwuje. WC w mieście tego nie złagodzi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Władza uchodząca za silną, mając zdecydowaną przewagę w radzie, nie poradziła sobie z tym palącym tematem
  A miało być lepiej i po gospodarsku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co z tym radnym, ordynansem co podobno pracuje nie w swoim kraju ?

   Usuń
 10. Czyżby zwolnienia pracowników, kontrole? Medoty iście stalinowskie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Już się zaczęło?

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy ostatnio panuje moda na dwóch dyrektorów? Hipotetycznie jeden pełni funkcję reprezentacyjną, a drugi pociąga za sznurki i wszystkim się zajmuje. ma wiedzę, umiejętności, ale z różnych powodów nie może pełnić obowiązków. Czy często tak w Polsce bywa?

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza