Parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych. Jakie kary i jak rozpoznać czy kierowca parkuje zgodnie z prawem?


- Ten Volkswagen Golf ciągle parkuje w miejscu dla niepełnosprawnych, a nie jest to osoba niepełnosprawna - pisze do nasz czytelnik z gminy Cedynia i przesyła zdjęcia. 


Polskie prawo rozróżnia motywy, na podstawie których nieuprawniony kierowca zaparkował pojazd na miejscu dla niepełnosprawnych. Sankcje są różne w zależności od tego, czy przy okazji popełniający wykroczenie nie próbował udawać niepełnosprawności, czyli, czy nie umieścił za przednią szybą samochodu karty parkingowej, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.

Niezastosowanie się do znaku może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych i 5 punktami karnymi. Za posługiwanie się kartą parkingową niepełnosprawnego przez osobę nieuprawnioną grozi mandat w wysokości 800 złotych i 7 punktów karnych. 

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy kierowca auta parkuje w miejscu dla niepełnosprawnych zgodnie z prawem, powinniśmy przejść na przód samochodu. Legitymacja lub karta parkingowa powinna znajdować się zawsze na podszybiu pojazdu i być widoczna dla osób z zewnątrz. 
Redakcja

5 Komentarze

 1. Chojna 24 jesteście nie lepsi... Sam osobiście widziałem, że pod Intermarche w Chojnie stawaliscie na miejscu dla niepełnosprawnych... Dlaczego własnego zdjęcia nie dacie?? Wstyd!

  OdpowiedzUsuń
 2. Potwierdzam, żałuję, że ostatnio nie zrobiłem zdjęcia :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie chojna 24 sami tak stawiacie auto

  OdpowiedzUsuń
 4. I usunelibyście tą zdezelowaną Sienę spod redakcji. Już niedługo drzewo z niej wyrośnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja np wczoraj widziałem smoka za wopem. Miałem zrobić zdjęcie. Ale odleccial.
  :)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza