Reklama [góra]


Pracujesz przy granicy? Chcesz wyjechać z Polski? Wszystko co powinieneś wiedzieć o zamknięciu granic


W nocy z soboty na niedzielę powrócą kontrole graniczne. Pytacie co z osobami, które pracują w rejonie przy granicznym i nie tylko. Publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Tymczasowo przywrócone zostaną kontrole graniczne i ograniczony zostanie ruch międzynarodowy. Natomiast krajowy transport autobusowy, kolejowy i lotniczy będzie działać normalnie.

Co w praktyce oznacza ograniczenie ruchu międzynarodowego?

Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną. Transport kołowy i drogowy będzie zachowany – busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Transport cargo będzie również działać normalnie.

Kogo nie obowiązuje zakaz wjazdu na teren Polski?
 • Obywateli RP
 • Cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP
 • Osób, które posiadają Kartę Polaka
 • Dyplomatów
 • Osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę
 • W szczególnie uzasadnionych przypadkach, wojewoda na terenie województwa do którego chce przenieść się cudzoziemiec niewskazany w poprzednich tiretach, może udzielić zgodę na wjazd na terytorium RP
 • Cudzoziemców, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
Kogo z przyjeżdzających do kraju nie obowiązuje kwarantanna?

Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje:
 • osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie;
 • cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
 • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.
Jestem zagranicą. Czy mogę wrócić do Polski?

Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju. Do kraju wpuszczone zostaną też samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Do kiedy obowiązuje ograniczenie ruchu międzynarodowego?

Od niedzieli 15 marca br. przez kolejne 10 dni. Okres może być przedłużony.

Czy można wyjechać z Polski?

Tak. Polskę będzie można opuścić transportem kołowym na przejściach granicznych. Ograniczenia dotyczą wjeżdżania do kraju.

Pracuję zagranicą i codziennie dojeżdżam do mojej pracy. Co w moim przypadku?

Z zamknięcia granic wykluczyliśmy między innymi osoby, które pracują zagranicą i codziennie dojeżdżają do pracy. Dotyczy to zarówno Polaków pracujących zagranicą, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce i dojeżdżających codziennie. Obcokrajowcy mogą przyjeżdżać do pracy za okazaniem odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie i nie są w takiej sytuacji objęci kwarantanną. 

Na stałe pracuję zagranicą, przyleciałem do Polski na weekend, jak mam wrócić do pracy?

Kołowy i drogowy ruch wyjazdowy z Polski jest otwarty. Można opuścić granicę samochodem lub autobusem.

Jestem przedsiębiorcą, który prowadzi eksport i import. Czy mogę wywieźć i przywieźć towar?

Tak. Transport towarowy jest zachowany. 

Mój mąż jest obcokrajowcem i nie ma go teraz w kraju. Czy może wrócić Polski?

Tak. Z zamknięcia granic dla obcokrajowców wykluczyliśmy kilka sytuacji, w tym tą opisaną. Mąż może wrócić do Polski, ale musi się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Mam kupione bilety na samolot w przyszłym tygodniu, czy mój lot się odbędzie?

Zatrzymujemy ruch lotniczy. Oznacza to, że planowany lot zostanie odwołany. Wstrzymanie nie zostaną jedynie loty polskich samolotów czarterowych, które wracają do Polski.


Przypominamy, że nie wszystkie przejścia graniczne będą otwarte. Wykaz przejść w naszym regionie opublikowaliśmy w artykule Które granice będą otwarte? Opublikowano wykaz otwartych przejść granicznych

6 komentarzy:

 1. Zamknąć granicę całkiem ! Czy ludzie którzy pracują w Niemczech są odporni na koronawirusa ?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żyć trzeba, dużo osób straciło pracę przez zamknięcie granic, nawet po stronie Polskiej i jakoś rząd się nie przejmuje tymi ludźmi. Także zostaw swoje głupie komentarze dla siebie.

   Usuń
 2. pewnie nie ,,,ale zaplacisz im za utracone zarobki ????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie,żeby żyć pracować trzeba a dla tych mądrych to czy sprzedawca w sklepie jest odporny bo jak nie to może i sklepy pozamykać,lekarze też pracują,policja straż pożarna,oni też nie są odporni na wirusa,nie pracujesz nie zarabiasz nie masz za co żyć!

   Usuń
 3. Radakcja niech da info do kogo i jak się zwrócić żeby dostać zgodę na jednorazowy wyjazd i przyjazd do Niemiec bez poddadania się po nim kwarantannie. Skoro wiele osób tam pracuje to jeszcze więcej korzysta tam z opieki zdrowotnej (całe rodziny). Wożąc regularnie chorą, bliską osobę z rodziny np. na dializy, zmiany opatrunku czy na planowy zabieg, jednocześnie nie pracując tam wcale poddanie się obligatoryjnie kwarantannie mija się z celem. Proszę o uzupełnienie informacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak to jest z zawodowymi kierowcami ? Załóżmy, że wyjeżdżają grupą do Niemiec busem, tam wsiadaja do swoich ciężarówek i jeżdżą 2 tygodnie.. do Polski wracają również busem na tydzień .. co wtedy ? Obowiązuje ich 14 dniowa kwarantanna?

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.