Reklama [góra]


Brakuje chętnych do komisji. Problemy z organizacją wyborów podczas epidemii


Organizacja wyborów prezydenckich w sytuacji zagrożenia koronawirusem będzie znacznie utrudniona. W całym kraju brakuje chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych. 

W gminie Trzcińsko-Zdrój podobnie jak w całej Polsce wystąpiły problemy z powołaniem pełnych składów obwodowych komisji wyborczych w zarządzonych na 10 maja wyborach na Prezydenta Polski. Do komisji w gminie na 34 osoby zgłosiło się zaledwie 11 osób (5 zgłosiło PIS) i tym samym z powodu braku minimalnej liczy osób w komisjach (20) nie powołano ich. Osoby do gminnej komisji wskaże zatem Komisarz Wyborczy.

Obwodową komisję wyborczą powołuje się w każdym obwodzie głosowania w wyborach, a więc tam, gdzie wyborcy mogą zagłosować. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat na dzień zgłoszenia do komisji. Wszystkich komisji jest ponad 27 tysięcy.

Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i w czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przekazanie ich właściwej komisji wyborczej.

Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Przewodniczący komisji zarobią 500 zł, ich zastępcy - 400 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 350 zł.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przygotował negatywną opinię na temat wyborów prezydenckich, w której czytamy - W aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią COVID-19 ustawa w przedstawionej formie nie zapewnia ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 zarówno członkom obwodowych komisji wyborczych, osobom głosującym, jak i zapewniającym obsługę techniczną wyborów. Niesie przez to ryzyko nasilenia rozprzestrzeniania się zakażeń´ SARS-CoV-2. Warto więc się zastanowić czy udział w komisji wyborczej za 350 zł jest wart narażania swojego życia i zdrowia ?

10 komentarzy:

 1. Wsadzić samych pisowców do komisji. Boja sie czegoś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nad nimi będzie czuwał ojciec dyrektor ze swoją modlitwą za Andreja a dyktator z Żoliborza zakonserwuje ich wódka, cebulą i jazdą traktorem!

   Usuń
  2. KARTY DO GŁOSOWANIA DOSTĘPNE JUŻ SĄ W INTERNECIE! SZYBCIEJ NIŻ POCZTA JE DOSTAŁA!!!
   PRZEKRĘT STULECIA SIĘ SZYKUJE! NAWET SĄSIAD ZA CIEBIE ZAGŁOSUJE A TY NAWET NIE BĘDZIESZ NIC O TYM WIEDZIEĆ!
   J*EBAĆ NOWO RUSKICH Z PIS!!!

   Usuń
 2. Wybory i tak się odbędą, każdy średnio rozgarnięty wie kto wygra, a pieski niech nadal ujadają. Swoją drogą łatwo poznać które gminy próbują torpedować wybory i możemy poznać preferencje włodarzy. Żenada z tą pseudo-opozycją ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Na miano opozycji zasługją środowiska potrafiące merytorycznie argumentować. My mamy totalną pseudo-opozycję, która już nie pierwszy raz próbuje działań anarchistycznych. Ale i ten ciamajdan nie przejdzie!

   Usuń
  2. A jednak się nie odbędą. w sumie dobrze bo szkoda mi patrzeć na przegranego dr Andrzeja.

   Usuń
 3. Konstytucja ZABRANIA grzebać w ordynacji wyborczej na SZEŚĆ MIESIĘCY przed wyborami. Wybory powinny być: TAJNE, BEZPOŚREDNIE, RÓWNE, WOLNE, POWSZECHNE
  Przez to wybory będą NIEKONSTYTUCYJNE. Będzie to tylko rodzaj sondażu przedwyborczego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe jakie będą komentarze gdy inne kraje np USA będą głosowały korespondencyjnie???
  I co Oni też będą łamali swoją konstytucje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ruską PISO Polskę Kaczyńskiego porównujesz do USA? Buahahahha! Koń by się uśmiał!!! :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

   Usuń
 5. Teraz nagle okazuje się że to nie jest obywatelski obowiązek pójść na wybory. A jeszcze w zeszłym roku hasełka "Nie świruj, idź na wybory". No to w końcu jest to obywatelskim obowiązkiem czy nie jest?

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.