Reklama [góra]


Koronawirus w regionie. Dla kogo kwarantanna? Jak rozumieć wynik niejednoznaczny?


W Polsce potwierdzono do tej pory 4532 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 111 pacjentów nie żyje. To stan na wtorek 7 kwietnia. Koronawiurs budzi niepokój. Kilka pytań odnośnie przypadków w regionie przesłaliśmy do gryfińskiego sanepidu. Przy okazji wyjaśniamy czym jest wynik "niejednoznaczny". 

W sobotę w artykule Komisariat policji powinien zostać objęty kwarantanną? Bliski członek rodziny policjanta zakażony koronawiursem opisaliśmy obawy funkcjonariuszy pracujących w Chojnie. W tym samym dniu kilka pytań w tej sprawie wysłaliśmy do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gryfinie. 

- Z uwagi na prawo do zachowania prywatności Inspekcja Sanitarna nie informuje o badaniach poszczególnych osób, jednak każdorazowo w przypadku podejrzenia zakażenia kwarantanną obejmowane są osoby z bliskiego kontaktu - mówi nam Katarzyna Gręda z PSSE w Gryfinie - Kwarantanna oznacza odseparowanie i ograniczenie możliwości przemieszczania się osób, które potencjalnie były narażone na kontakt z wirusem wywołującym COVID-19. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych. Kwarantanna trwa 14 dni i przeważnie odbywa się w warunkach domowych.

Obecnie na terenie powiatu gryfińskiego jest 6 potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. Trzy osoby chore są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji domowej. Wszystkie osoby z bezpośredniego i pośredniego kontaktu z chorymi zostały objęte kwarantanną. 

- W uzasadnionych przypadkach Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny może podjąć decyzję o zwolnieniu z kwarantanny lub jej skróceniu. Taką decyzję można podjąć m.in. w przypadku osób o szczególnym znaczeniu społecznym w trakcie epidemii np. zawody medyczne czy służby mundurowe, w celu szybszego powrotu do aktywności zawodowej. Warunkiem jest jednak uzyskanie dwukrotnego wyniku ujemnego badań w kierunku zakażenia wirusem SARS-Co - dodaje Katarzyna Gręda

Test na koronawirusa z wynikiem niejednoznacznym 

Przy testach na zakażenie wirusem SARS-CoV2 oznaczane są trzy geny - jeżeli wszystkie trzy są dodatnie, wtedy mówi się o zakażeniu, jeżeli trzy są ujemne to wtedy mamy brak covid. Ale może być taka sytuacja, że 2 z 3 genów jest dodatnich. Wtedy mówimy o wyniku niejednoznacznym - tłumaczy nam osoba pracująca z szpitalu przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie. 


fot. ilustracyjne / pixabay

2 komentarze:

  1. Troszkę słaba informacja o wyniku "niejednoznacznym ". Dlaczego odpowiedź o nim udziela "Halina" z Arkońskiej a nie PSSE Gryfino

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo PSSE Gryfino przytoczyło tylko suche regułki, o których można przeczytać wszędzie,kopiuj-wklej, żadnej wiedzy własnej.

      Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.