Reklama [góra]


Triduum Paschalne podczas stanu epidemii. Jak będą wyglądać uroczystości


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc kończy w kościele katolickim okres Wielkiego Postu. Tuż przed świętami w świątyniach odbywa się tridum paschalne. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa nie wszyscy wierni będą mogli wziąć udział w modlitwie w kościele. 

Papież Franciszek wydał wytyczne jak obchodzić ten czas podczas stanu epidemii. Dekret Kongregacji stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona Msza Święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy.

Odnośnie Wielkiego Tygodnia, Kongregacja zaleca, „aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”.

W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi. Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum – czytamy w dekrecie.

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. „W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia” – podaje dekret.

W czasie Wigilii Paschalnej przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Potem następuje Liturgia Słowa. W czasie Liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje Liturgia Eucharystyczna – podaje Kongregacja.

Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.

4 komentarze:

  1. JEZUS UFAM TOBIE!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Szatan wystawia nas na próbę ale my wytrwamy!

    OdpowiedzUsuń
  3. Musimy się głęboko zastanowić nad wartościami? Materializm to nic dobrego....

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.