Gmina chce zakupić kolejny wóz strażacki. Do OSP w Chojnie może trafić podnośnik.


Gmina Chojna planuje zakupić kolejne wozy dla straży pożarnej. Burmistrz Chojny poinformowała o złożeniu wniosku na zakup dwóch pojazdów strażackich, jednym z nich ma być podnośnik, który planowo ma trafić do jednostki OSP w Chojnie. 


- Złożyliśmy do projektu interreg-owskiego na dwa samochody strażackie z naszym partnerem, gminą Gartz (...). Jeden z samochodów ma trafić do OSP Chojna, to ma być 32 metrowy podnośnik, aby zabezpieczyć mieszkańców (...). Drugi samochód to średni pojazd do OSP Lisie Pole — powiedziała podczas czwartkowej sesji burmistrz Barbara Rawecka. 

Jeżeli gminie udałoby się pozyskać dofinansowanie, jednostka w Chojnie byłaby jedną z nielicznych w Polsce, która mogłyby się pochwalić takim sprzętem. Obecnie w naszym regionie do akcji wysyłany jest podnośnik z JRG Gryfino lub JRG Myślibórz. To sprzęt, który jest szczególnie potrzebny przy pożarach budynków czy przewodów kominowych. Koszt zakupu podnośnika to ponad 2 miliony złotych. 

Kilka miesięcy temu nowy wóz strażacki trafił do jednostki w Krajniku Dolnym, kolejny ma trafić do Nawodnej. Planowane są zakupy dla kolejnych jednostek w gminie. 

- Gmina nie otrzymała dofinansowania na zakup samochodu dla OSP Brwice, ale dzięki staraniom posła Czesława Hoca jednostka otrzyma ten samochód w tym roku — dodała burmistrz Rawecka. 
Redakcja

7 Komentarze

 1. Hocek postaraj się jeszcze o nową remizę strażacką w Chojnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ktoś mi wyjaśni po co podnośnik 32 metrowy? To około 10-11 pięter. Jak to działa? Czy to nie jest rywalizacja na poziomie przedszkola: kto ma coś dłuższego? Nie szydzę, pytam poważnie.

   Usuń
  2. Tego typu podnośnik działa nie tylko w górę, czasem nie da się podjechać dostatecznie blisko aby podnośnik mógł dosięgnąć bo np przeszkadza płot, wtedy dłuższy podnośnik pozwoli sięgnąć do komina który znajduje się na 6m ale podnośnik będzie stał od budynku trochę dalej

   Usuń
  3. No i okey, czyli w górę 6 metrów, a w dal wyciągniesz na 20 metrów? Przecież on sie położy po 15 metrach.

   Usuń
 2. "Zakup podnośnika to ponad 1 milion złotych..." Czy wy wiecie co piszecie? Rzeczywisty koszt takiego sprzętu to blisko 3 miliony złotych! Proszę na przyszłość przed publikacją troszeczkę się rozeznać panie redaktorze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już poprawiliśmy. Koszt obecnie to ok 2 - 2,5 mln złotych.

   Usuń
  2. No i cacy. Teraz pasuje :)

   Usuń
Nowsza Starsza