Reklama [góra]


Kontrole na granicach przedłużone do 12 czerwca


Rząd zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej do 12 czerwca. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) zostaje przedłużona o 30 dni – od 14 maja br. do 12 czerwca. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Ograniczenia przy wjeździe do kraju

Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców. Są one związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową mogą:

 • obywatele RP;
 • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
 • cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
 • szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
 • cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
 • cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
  - wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
  - przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;
 • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;
 • w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wskazani powyżej, na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Kontrola na granicy wewnętrznej

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 marca br. przywróciło tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną na okres od 15 marca br. do 24 marca br. Nowelizacja rozporządzenia przedłużyła ten czas o 20 dni – od 25 marca br. do 13 kwietnia br. Następna zmiana rozporządzenia ponownie przedłużyła kontrolę o 20 dni - od 14 kwietnia br. do 3 maja br., a kolejna o 10 dni - od 4 maja br. do 13 maja br. Na podstawie aktualnych przepisów Polska przedłuża kontrolę o 30 dni – do 12 czerwca br.

W związku ze stale utrzymującym się zagrożeniem koronawirusem Polska skorzystała obecnie z art. 25 ust. 1 kodeksu granicznego Schengen. Zgodnie z tym przepisem w przypadku zaistnienia poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego państwo członkowskie może wyjątkowo przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych, na ograniczony okres nieprzekraczający 30 dni lub na okres przewidywalnego istnienia tego poważnego zagrożenia, jeśli przekracza on 30 dni.

Gdy państwo członkowskie planuje przywrócenie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych na podstawie art. 25 musi spełnić określone wymagania. Jest zobowiązane powiadomić pozostałe państwa członkowskie i Komisję Europejską najpóźniej cztery tygodnie przed planowanym przywróceniem kontroli. Jest także możliwy krótszy termin w przypadku gdy okoliczności, które spowodowały potrzebę przywrócenia kontroli granicznej na granicach wewnętrznych, staną się znane później niż cztery tygodnie przed planowanym przywróceniem kontroli. Polska dopełniła wszystkich formalności określonych w przepisach kodeksu granicznego Schengen.

Granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na lądzie: z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach. Tak jak dotychczas kontrola graniczna będzie prowadzona przez Straż Graniczą, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze.

11 komentarzy:

 1. Co pozostaje zrobić? 16 maja dołączyć w Warszawie do strajku przedsiębiorców, rolników i górników, zjeżdżają się z całej Polski. Tak dalej być nie może!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasz kraj te piso ruskie do ruiny od pięciu lat doprowadzają! Wszystko pada tak jak konie w stadninie w Janowie!!! A na arenie między narodowej nikt z tymi czarnymi bolszewikami nie chce już nawet gadać!!! To dziwicie się, że granicy nie chcą otworzyć!!! Wypasły się te ruskie świnie za nasze i UE pieniądze!!! Na taczki z nimi i na obornik!!! Tam jest ich odpowiednie miejsce!!!

   Usuń
 2. Akurat aby złapać koronę od górników. Tam to się będzie działo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest tylko przykrywką, bo rząd dowiedział się ze Śląsk dołącza do protestujących, to celowe działanie żeby nie mogli wyjechać, czytałem w wielu komentarzach o tym ale i tak przyjadą z transparentami i hasłami.

   Usuń
 3. Celowe działania rządu, wypuścił koronawirusa , żebyście mogli strajkować i zadymę robić jak ostatnio. Radzę wam się udać do specjalisty, bo z głową coś nie tak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Celowe działania rządu PiS są ale... nie z korona wirusem bo to sprawka ich braci komunistów z CHRL. Jak można zauważyć sposób rządzenia i działania niczym się nie rożni! A strajki to w latach 80tych też komunistów w Polsce obaliły! Za jakiś czas się okaże kto ma nie tak z głową!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lista aktywny rasistowski i ksenofobicznych trolli w e-portalu informacyjnym z powiatu gryfińskiego pn igryfino:

  Sauron - rasista i ksenofob właściciel igryfino
  AJWAJ - rasista i ksenofob z Lubanowa

  Heil Donald
  rus
  Sii
  Knagulec
  Wirus
  88
  Rocki
  pado
  osa
  Otto
  Peso
  CCCP
  Pizza
  Ważniak
  kisiel e
  kisielki
  Hamburger
  Rudy
  Polak
  I wielu innych których nie zdołaliśmy wychwycić!

  Jeżeli państwo czytający to możecie nam pomóc w namierzeniu pozostałych będziemy ogromnie wdzięczni!

  WACHTDOG WORLD

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam te lata euforia, która już na początku lat 90-tych przywitała nas wielkim bezrobociem, w Chojnie olbrzymie kolejki po zasiłek. Ci co nie mieli pracy zazdrościli tym co mieli. Wtedy wielu domach było bardzo ciężko. Obłowili się tylko cwaniacy.Radzę trochę poczytać, popytać starszych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bracia Kaczyńscy i spółka z PO, PSL czy SLD też przy korycie w tedy byli... Dlatego teraz to tylko młodych uczciwy i proeuropejskich od rocznik '73 wzwyż do rządzenia nam potrzeba! Dziadki leśne na emeryturę!

   Usuń
  2. Rozróby robić jak ostatnio w Warszawie. Wtedy ludzie wierzyli ,że będzie lepiej, a jak było to wiemy. Dzisiaj społeczeństwo chce spokoju i powrotu do normalności, z przed epidemii.

   Usuń
  3. Zapomnij już o tym świecie sprzed covida! Musimy wszyscy na Świecie się zmienić a nie tylko konsumpcjonizm kosztem natury! Pomyślcie o przyszłych pokoleniach egoiści!!!

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.