Czy budowa taniego domu jest możliwa? – 4 porady na zmniejszenie kosztów


W ostatnich latach stale obserwujemy rosnące kwoty związane z budową domu. Zaczynając od materiałów, a kończąc na robociźnie – na każdym etapie prac koszty są znacznie większe w porównaniu do lat ubiegłych. Nic więc dziwnego, że stale rosnącą popularnością cieszą się gotowe ekonomiczne (przez co i ekologiczne) rozwiązania. Nie czekaj i dowiedz się już teraz, jak oszczędzić na budowie domu, jednocześnie zachowując wysoki standard. 

Tanie domki w budowie. 
Nowoczesne rozwiązania. 
Ekonomiczne a ekologiczne domki. 
Rozwaga przy każdym wyborze. 

Zapewne jednym z pierwszych kroków, który pozwoli nam na minimalizację kosztów jest gotowy projekt domu z kosztorysem. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupujemy w pełni przygotowany projekt z całą niezbędną dokumentacją. Co jednak istotne, możemy go przystosować do warunków panujących na naszej działce, czyli np. przestawić drzwi wejściowe czy zmienić umiejscowienie okna. Również osoby wymagające powinny być zadowolone – wybór stylów jest praktycznie nieograniczony, dzięki czemu każdy będzie mógł dopasować idealny projekt dla siebie. Jednakże, co sprawia, że domki te są tanie w budowie, a również w późniejszym utrzymaniu? 

Tanie domki w budowie 

Zapewne jedną z największych zalet tych domków jest ich stosunkowo niewielki rozmiar, który jednocześnie zachowuje pełną funkcjonalność. Sam metraż już w dużej mierze przenosi się na koszt budowy, co w tym przypadku zostało zniwelowane. Do ich konstrukcji wykorzystuje się materiały o największych współczynnikach ekonomicznych, co wpływa (w późniejszym użytkowaniu) na wysokie zatrzymywanie energii wewnątrz budynku. Dzięki takim rozwiązaniom, domki te zbierają i kumulują wewnątrz np. ciepło słoneczne, a to z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie. Co więcej, tanie domki wykonywane są w wielu różnych stylach, zaczynając od klasycznych, wręcz sielankowych, a kończąc na nowoczesnych projektach. 

Nowoczesna rozwiązania 

Takowe warto wprowadzać zawsze, gdyż w dużej mierze wpływają one na ekonomiczność naszego domku. Dzięki np. montażu paneli fotowoltaicznych możemy ogrzewać wodę czy też pozyskiwać prąd do codziennego użytku. Co więcej, przydomowe oczyszczalnie ścieków zmniejszają rachunki z wodociągów, podobnie jak zbiorniki na deszczówkę (podziemne posiadają funkcję oczyszczania, dzięki czemu wodę można wykorzystać np. do spłukiwania wody w toalecie czy też do pralki). I choć niektóre inwestycje tego typu mogą wydawać się drogie, należy pamiętać o licznych dofinansowaniach oraz późniejszych stałych zyskach w umniejszonych rachunkach! 

Ekonomiczne a ekologiczne domki 

Jak więc dobrze widać na powyższym przykładzie, ekonomia idzie w parze z ekologią, która jest tematem pojawiającym się na ustach coraz większego grona osób. Nic dziwnego, gdyż dbanie o planetę powinno być w interesie nas wszystkich. Tak więc tanie domki w budowie wprowadzają i ułatwiają nam działania na rzecz klimatu i racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych. 

Rozwaga przy każdym wyborze 

Jest to element, o którym zawsze należy pamiętać. Oszczędzać na wszystkich materiałach po prostu nie można, gdyż przyniesie to w niedalekiej przyszłości opłakane skutki. Tańsze, często niskiej jakości odpowiedniki na jakiejkolwiek płaszczyźnie, a zwłaszcza w budownictwie, nigdy nie były dobrym rozwiązaniem. Kierujmy się więc zdrowym rozsądkiem, gdyż zawsze trzeba mieć na uwadze to, że stawiany dom ma nam służyć przez całe lata, sięgając nawet do następnych pokoleń.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza